Oli jo alkujaan selvää että MV-lehti ostettiin ja muutettiin MV-mediaksi aivan toisten tahojen ohjauksesta kuin virallisesti näyttää.
Jokainen huomasi että MV-lehdessä oli MV-mediaksi muuntamisen jälkeen vain pikkutuhmia amatöörimäisiä lyhyitä hämäysjuttuja ja esim. tiettyjen eliitin korruptiota, syvä valtio -juttuja ym. kirjoittaneiden kirjoittelut hävisivät kokonaan tai siis heidät blokattiin pois. Tarkoitus oli muuttaa kärkäs MV-lehti mainstreamiksi ja poistaa se sitten vähän äänin, kuten tapahtuikin. Samalla saatiin kaikki vanhat MV:n eliittiä piinanneet jutut piiloon verkosta ja juttujen suorasanaiset kommentoinnit samalla poistettua. Miksi esim. MV-mediaksi muututtuaan MV-lehden VK-kommentointi vaihdettiin takaisin Facebookin kommentointiosaan? No siksi tietenkin että aiemmin kirjoitetut VK-kommentoinnit saatiin poistettua eikä uudessa MV-mediassa ollut tarkoituskaan olla mitään jota Facebookin olisi pyydetty poistamaan poliitisen ohjauksen tasolta. Kommentoinnin toimimattomuus loppuajalla oli yhdentekevää, koska koko verkkosivusto oli feikkiä. Näin hybriditahot saivat poistettua Suomen eliitin hyväveljiä, korruptiota ja muuta kansallista haittatoimintaa paljastavan suupaltin. Iljan poisto MV-lehden johdosta olikin sitten toinen ja vielä kokomustempi juttu.
Jokainen huomasi että MV-lehdessä oli MV-mediaksi muuntamisen jälkeen vain pikkutuhmia amatöörimäisiä lyhyitä hämäysjuttuja ja esim. tiettyjen eliitin korruptiota, syvä valtio -juttuja ym. kirjoittaneiden kirjoittelut hävisivät kokonaan tai siis heidät blokattiin pois. Tarkoitus oli muuttaa kärkäs MV-lehti mainstreamiksi ja poistaa se sitten vähän äänin, kuten tapahtuikin. Samalla saatiin kaikki vanhat MV:n eliittiä piinanneet jutut piiloon verkosta ja juttujen suorasanaiset kommentoinnit samalla poistettua. Miksi esim. MV-mediaksi muututtuaan MV-lehden VK-kommentointi vaihdettiin takaisin Facebookin kommentointiosaan? No siksi tietenkin että aiemmin kirjoitetut VK-kommentoinnit saatiin poistettua eikä uudessa MV-mediassa ollut tarkoituskaan olla mitään jota Facebookin olisi pyydetty poistamaan poliitisen ohjauksen tasolta. Kommentoinnin toimimattomuus loppuajalla oli yhdentekevää, koska koko verkkosivusto oli feikkiä. Näin hybriditahot saivat poistettua Suomen eliitin hyväveljiä, korruptiota ja muuta kansallista haittatoimintaa paljastavan suupaltin. Iljan poisto MV-lehden johdosta olikin sitten toinen ja vielä kokomustempi juttu.
Vastaukset 24
Vanhimmat
niin,
mikä lienee totuus, tai mitkä lienee yksityiskohdat.
Mutta viimeinen tuomio tulee myös eliitille ja kansan ja köyhien riistäjille. Eivät he pääse tuomiota pakoon vaikka kuinka juonisivat. Sillä Kaikkivaltias taivaassa nauraa pahuuden juonille, heidät tuhoaa Kaikkivaltiaan henkäys viimeisessä sodassa.
Sen jälkeen maan perivät hiljaiset ja nöyrät. Sen TOTUUDEN voi lukea Raamatusta ja Jumala tulee sanansa toteuttamaan, pienten pahuuden palvelijoiden rimpuilusta ja rikastumishimosta, kieroista juonista välittämättä.
Infosotakeskus kaalimaan vartijana - Suomi100 juhlistaa kuulumistaan länsimaiseen arvoyhteisöön luomalla Stasi100-hirviön.
https://vastavalkea.fi/2017/09/12/infosotakeskus-kaalimaan-vartijana/
Hanna Smith: Naton hybridikeskus keskittyy vaihtoehtoismediaan
https://mvlehti.net/2017/09/09/hanna-smith-naton-hybridikeskus-keskittyy-vaihtoehtoismediaan/
Hybridiosaamiskeskuksen kiinnostuksen kohteet
Lienee luvallista päätellä, että järjestön, jota ”ei ole perustettu kansainvälisenä järjestönä sitovalla kansainvälisellä sopimuksella” kiinnostus kohdistuu muun muassa niihin kansalaisiin, jotka kritisoivat Suomen hallituksen, Euroopan unionin tai NATO:n toimintaa – edes aiheesta – ja näiden tietojen tallettamiseen niihin arkistoihin, joita ei saa valvoa.
Sanan, mielipiteen, kokoontumisen ja poliittisen kannan muodostamisen vapaus saavat tällä hybridisosaamiskeskuslailla painua huuthelkattiin. Hybridiosaamiskeskuksen tutkimusjohtaja, Venäjä-asiantuntija Hanna Smith on luonnehtinut kiinnostuksen kohteina olevan lännen kilpailijat ja vastustajat, joiden ideologinen tavoite on heikentää ”liberalismia” – siis Venäjä ja vaihtoehtomediat.
Sisäministeriön kansliapäällikkö Päivi Nerg tiesi syrjäytyneiden suomalaisten olevan suurin turvallisuusuhka, joten epäilemättä heidätkin luetaan hybridiuhkiin. Ties vaikka ryhmittyvät somessa, järjestäytyvät ja aloittavat uusliberalismin vastaisen Köyhien kapinan.
Ketkä kuohitsi MV-lehden MV-mediaksi?
hienoa.
"Ketkä kuohitsi MV-lehden MV-mediaksi? "
Ja mistä se uusi omistaja muka on tahkonnut rahaa? Edes sen verran että olisi pystynyt joitakin kymppitonneja Janitskinille MV-lehdestä maksamaan?
Mies on toimittanut Nykysuomi-nettilehteä, jossa näkyvien mainosten mainostuloilla ei kustanneta yhtään mitään.
Pari päivää sitten kerrottiin että Nykysuomellekin olisi löytynyt uusi jatkaja, "Nykysuomelle löytyi jatkaja- Uusia tuulia ja jatkuvuutta".
Tällä hetkellä tuokin lehti on täysin down, alhaalla.
Näköjään+tehosi+ja+aloituksen+jälkeen+MV+nousi+taas+kuin+Feenixlintu+tuhkasta.
MV:n+Jatkon+kannalta+tarvittavat+muutokset+ja+linjaukset+tehty
https://mvlehti.net/2018/05/20/mvn-jatkon-kannalta-tarvittavat-muutokset-ja-linjaukset-tehty/
MV-media+on+100%+kansalaisten+asialla.+Suomalaisen+vapaan+journalismin+erikoisjulkaisu,+jota+suvaitsevaisto+ei+tunnusta+lukevansa.+MV-median+keskusteluryhmä+löytyy+täältä:+https://vk.com/mvlehti_keskustelu
https://vk.com/mvlehti
Edelleen puuttuu kaikki MV-juttujen kommentoinnit, missäs ne on ja saako takaisin?
Nehän varmaankin on jonkun fb -tilin alaisuudessa ja onko tili sitten bannattu, ei silloin voi käyttää kommentointia ellei tee uutta tiliä...näin ainakin luulen ?
>>Nehän varmaankin on jonkun fb -tilin alaisuudessa ja onko tili sitten bannattu,
Janitskinin aikana lehden FB-tilejä bannattiin. Silti lehtiartikkelien alaosassa ollut FB-kommentointialue pystyttiin jatkuvasti pitämään avoimena, ja lukijat saattoivat kommentoida.
Uuden MV-median alkaessakin FB-kommentointialue oli pari kuukautta käytössä. Sitten se päätoimittajan päätöksellä suljettiin. Tämäkään sulkeminen ei siis tullut FB:n taholta, vaan MV-lehden omalta taholta.
Kansalaiskeskustelun kannalta aika nuijaan suuntaan menoa.
Iljan ohjaamassa MV-lehdessä käytettiin loppuaika VK.comin kommentointiosaa kun Facebook jossain vaiheessa bannasi sivut. Melko kummaa ettei tähän jatkoon eli MV-mediaan saatu samaa VK-kommentointiosaa niin että vanhat viestit olisivat säilyneet, ja aiheita voisi edelleen kommentoida. Olisko ap:n ajatuksissa perää?
"Janitskinin aikana lehden FB-tilejä bannattiin. Silti lehtiartikkelien alaosassa ollut FB-kommentointialue pystyttiin jatkuvasti pitämään avoimena, ja lukijat saattoivat kommentoida.
Uuden MV-median alkaessakin FB-kommentointialue oli pari kuukautta käytössä. Sitten se päätoimittajan päätöksellä suljettiin. Tämäkään sulkeminen ei siis tullut FB:n taholta, vaan MV-lehden omalta taholta.
Kansalaiskeskustelun kannalta aika nuijaan suuntaan menoa."
Janitskinin aikana kommentointialue siirtyi VK-tilille ja olisi luullut sen siirron olevan kohtuu helppoa uuden jatkajan vaihdoksen yhteydessä. Eikö uusi MV-media halua jostan kumman syystä VK-kommentointien kertovan sivuston ja yksittäisten uutisten suosiota tai viitteitä sivuston lukijoiden määristä? Aika hämärää ja tukee aloittajan väitettä poliittisesta ohjailusta jolla sivusto on tarkoitus nuukauttaa pikku hiljaa. Marttyyrivastamediaahan valtamedia ja polpo sekä poliittiset tahot eivät halua ristikseen.
Edelleen ihmetyttää miksei MV-median sivulta https://mvlehti.net/ löydy linkkiä MV-median keskustelualueelle??? Miksi se pitää erikseen hakea VK.comin kautta https://m.vk.com/mvlehti_keskustelu ???
Entä miksi uutisten kommentoinnit sekä Facebookin että VK.com:n kommentointipalikalla ovat kadonneet kaikki kuin pieru saharaan??? Miksei uutisissa käytetä esim. omaa kommentointialustaa jos Facebookin ja VK.comin palikat jostain syystä eivät enää miellytä toimitusta???
Aivan kuin MV-median toimitus ei haluaisi sivuilleen eksyvien näkevän keskustelujen, uutisaiheiden suosiota lukijoiden keskuudessa kommenttien määrästä ja itse asiassa koko MV-median lukijasuosiota näiden kautta??? Pelkkä uutinenhan on vain pieni osa aihetta ja kommentoinnit sekä kommentoijien määrä on se joka tekee uutisesta kiinnostavan.
Haluaako MV-media jostain kumman syystä piilottaa sen paljonko lukijoita on kommentoinnin/keskustelun kautta jakamassa maahanmuutto- ja eliittikriittiset ajatukset, jos niin miksihän???
Yleensähän verkkomediat koittavat kertoa suosiostaan kaikin mahdollisin tavoin, jopa liioitelluin keinoin.
>> Yleensähän verkkomediat koittavat kertoa suosiostaan kaikin mahdollisin tavoin, jopa liioitelluin keinoin.
Liian vaatimaton ja rehellinenkö?
"Iljan ohjaamassa MV-lehdessä käytettiin loppuaika VK.comin
kommentointiosaa kun Facebook jossain vaiheessa bannasi sivut."
Pystyykö joku muu vahvistamaan että uutisalueen alaosassa ollut FB-tekniikalla toimiva kommentointialue olisi jossakin vaiheessa muuttunut VK-tekniikalla toimivaksi kommentointialueeksi?
Minun mielestäni se oli koko ajan puhtaasti FB-tekniikalla toimiva kommentointi. Ja oli myös siinä vaiheessa kun Janitskin myi lehtensä pois. FB:nä se jatkui myös uuden omistajan aikana pari kuukautta.
Jossakin vaiheessa 2016 aikana, kun FB-vaino oli kiihkeimmillään MV:tä vastaan, MV-lehti ilmoitti pikapuoliin siirtyvänsä VK-kommentointiin. Tämä sovittaminen olisi kuitenkin vaatinut ohjelmallista ja rahallista lisäponnistusta, ja siihen ei enää ollut varaa.
Siksi olen sitä mieltä että MV-lehdessä on ollut aina vain ja ainoastaan FB.-tekniikaan perustuva kommentointi.
MV-lehti siirtyy VK:n kommentointialustaan Facebookin sijaan
https://mvlehti.net/2017/05/26/mv-lehti-siirtyy-vkn-kommentointialustaan-facebookin-sijaan/
MV-lehti on siirtynyt VK.com-palveluun Facebookin mielivaltaisuuden ja epäluotettavuuden takia.
https://mvlehti.net/2017/05/29/miten-kirjaudut-vkhon-pikaohje/
Miksi MV-lehden VK-kommentoinnit ei näy?
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14993033/miksi-mv-lehden-vk-kommentoinnit-ei-nay
MV-media VK-kommentointi takaisin
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15280072/mv-media-vk-kommentointi-takaisin
Eikö nämä kaksi tai kolme "toimittajaa"/lukijaa käytä tätä S24-palstaa kommenttiosionaan?
Niin paljon on "sisäpiirijutta" tonttujen edesottamuksista, että ihmetellä täytyy. Kivahan noita tiltujen horinointa tietysti on trollata takaisin.
>> Miksei uutisissa käytetä esim. omaa kommentointialustaa jos Facebookin ja VK.comin palikat jostain syystä eivät enää miellytä toimitusta???
En ole kuullut sanaakaan päätoimittajan suusta, että miksi nuo kaksi vaihtoehtoa eivät jostakin syystä "miellyttäisi" häntä, teknisesti tai muuten.
Kyse on pelkästään siitä, että päätoimittaja on halunnut sulkea kaikki keskustelu- ja kommentointitoiminnot lehdestä pois. Siis vielä paljon, paljon jyrrkempi linjaus kuin Hesarilla ja YLE:llä.
Eiköhän se päätös ole taustavoimilla jotka halusivat saada MV-lehden pois Iljalta ja hänen toimitukseltaan ja hiljentää MV:n toiminnan pikkuhiljaa, jottei synny älämöjä ja marttyyrimediaa. Kaikki on tähän mennessä mennyt tämän skenaarion mukaan. Ensin uutisointia muutetaan jonninjoutavaksi eli tyhjänpäiväisiä lyhyitä uutisia ja kaikki entiset kovan luokan kirjoittajat pois. Sitten suljetaan kommentointi ja foorumi ettei kukaan tiedä lukeeko sivua enää oikeastaan kukaan muu. Tämän jälkeen katkoja sivun toiminnassa jotta sille pyrkivät k-piintyvät sivuston pitäjille ja osa lopettaa käynnit, lopulta voidaan laittaa saitti kiinni ilman että asiasta nousee iso haloo. Kuulosta ihan hybridisotaoperaatiolta.
Kävi vähän kuin Pressiklubille jonka Ylen Atte "Sipilä-Gate" Jääskeläinen heivasi poliittisideologisen ohjauksen avulla Ruben Stilleriltä, joka kutsui liian sujuvasanaisia vieraita mm. Susanna Kuparinen ruotimaan politiikkaa ja yhteiskunnallisia asioita, ja tilalle otettiin Kokoomus-Ukkola tuottamaan hallitusmyönteisempää mainstreamia. Vai onko siellä samanmielisten lisäksi paljon ollut muka enää muunmielistä suorasanaista vierasta Rubenin jälkeen?
MV-lehti on tosiaan varsin onnistuneen ns "hybridioperaation" kohteena. Se on käytännössä SUPO:n tiukassa otteessa, mutta sitä ei vain kerrota julkisesti, että lehden porukkaan on onnistuneesti solutettu SUPO:n miehet sisään ja valta on vaihtunut. MV:n lukijoista on tullut se seuraava poliisioperaatioiden maalitaulu kunhan MV-lehti saadaan ensin sisäisesti tuhottua ja nurin. MV-lehden tuhoaminen on kuitenkin laajempi kuin vain SUPO:n operaatio, se on ollut onnistunut humanitääristen avustusjärjestöjen ja poliisiviranomaisten, puolustusvoimien tiedustelun sekä Interpolin ja Europolin välinen operaatio johon on osallitunut varsin iso määrä ihmisiä.
Kyseessä on Homman ja MagneettiMedian turojen onnistunut hybridioperaatio, jota johtaa vankilasta undercover tupla-agentti Torniainen, kaljupäätä esittävä pitkälettinen takkulainen kettupoika.
Pyrkyrit ne vasta osaavatkin sössiä ihan kaikki asiansa.
>> sitä ei vain kerrota julkisesti, että lehden porukkaan on onnistuneesti solutettu SUPO:n miehet sisään ja valta on vaihtunut. MV:n lukijoista on tullut se seuraava poliisioperaatioiden maalitaulu kunhan MV-lehti saadaan ensin sisäisesti tuhottua ja nurin. >>
Keskimäki toi tuon mahdollisuuden esille vajaa 2 viikkoa sitten, että MV-lehden nykyinen päätoimittaja olisi nykyisessä hommassaan täyttämässä Supon antamaa tehtävää. Pääötoimittaja raivostui tästä niin paljon, että laittoi MV-lehden viikon ajaksi kiinni.
Mitään todisteita tai näyttöjä ei tietenkään ole esittää, siinä mielessä en nyt alkaisi ketään hirttämäänkään vielä. Vakuuutteleehan se että ei ole tässä asiassa mitään perää, ja kun todisteitakaan ei ole, niin pitää nyt kattella ensin hiukan eteenpäin, ennen köysien rasvaamista.
Mutta miksi sen se toinen vaihtoehtolehti, eli Nykysyomi.com on myös hävinnyt maailmankartalta? Jotenkin tässä kaikki ei nyt täysin mallaa.
Nykysuomen Sanakirjakin toimii taas. Uutiset tosin ovat noin viikon vanhoja, ei ole päivitetty mitään.