Toimeentulotukea alle minimin, ei saa köydä suihkussa joksa päivä ja pitäisi alkaa pyykkäämään lakanapyykkikin käsin mistä tulisi valtavat vesilaskut.
Pitääkö köyhän olla likainenkin
käsittämätöntä
21519
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Mitä vittua :D
Jos lakanan pesee niin laittaa likoon pitkäks aikaan veteen ja sitten huuhtelut, ei se nyt mahdottomia vesimääriä kuluta huuhtelu.
Osta uusi lakana, ja heitä vanha roskiin
...taas näitä palstahörhön joutavia aloituksia. Suihkussa menee niin vähän vettä, että ei vie köyhää perikatoon. Lisäksi pesuaineet ostaa 3 litran kanisteri alle 3€, millä köyhä voi itsensä pestä. https://www.karkkainen.com/verkkokauppa/foxtel-3-l-nestesaippua
Pyykinpesuun riittää myös muutaman euron jässikkä pyykinpesuainetta. Siinä ne lakanat peseentyy, kuin muukin pyykki.
Vedenkulutus kirjopesuohjelmilla lämpötilasta riippumatta oli 42-69 litraa, keskimäärin 58 litraa ja laskettuna pyykkikiloa kohti 9-14 litraa, keskimäärin 12 litraa.
http://www.studiolumi.com/koke/enrvr/pyykinp.html
Eli, jos esim. pesee pyykkiä kerran viikossa, kuluu siihen vettä n. 3m³ vuodessa, maksaa sen n. 12€, eli 1€/kk
https://www.verto.fi/fi/palvelut-ja-tuotteet/tietoa-vedenkulutuksesta/veden-hinta/
Jos köyhä on likainen, ei se ainakaan johdu rahallisesta köyhyydestä. Peliriippuvuus, mielenterveys-ja päihdeongelmat yhdistettynä tupakkaan pistää kyllä monet haisemaan.
Vaikka lavuaarissa näin kesäaikaan niin pyykin määrä alkkarit,sukat ja kesäpaita niin eipä kauheen työlästä ole mutta jos sen niin tekee että haisevia likaisia vaatteita niin perkeleesti ni tervemenoa.-
Köyhä voi käydä suihkussa vaatteet päällä, niin peseytymiseen ja pyykinpesuun käytettävä vesimääräkin puolittuu! ;)
Ja sitten jää paljon enemmän rahaa vielä kaljaan ja tupakkiin.
Käänny köyhä muslimiksi. Köyhä työtön muslimi voi käydä suihkussa vaatteet päällä ja lopettaa sen kaljan. Koraani kieltää kaljan. Muslimin ei tarvi polttaa syöpäkääryleitäkään varsinkaan näin ramadanin aikaan. Säästät jopa satoja markkoja. Säästyneillä rahoilla voit sitten ostaa halalia ja hassista elosi ratoksi.
Köyhien oltava Puhtaita, ehjissä tai ainakin parsituissa vaatteissa, onhan perusasia kuten kaunis käytös.
Pyykinpesuainetta löysin halvalla kahden hinnalla 3.
Vesistöt ovat sulaneet, joten rantaan vaan lakanapyykille. Siellä ei vesilaskua tule, ja mukaan jokin luontoystävällinen pesuaine
No tottakai köyhän pitää olla likainenkin, eihän sitä muuten köyhältä näyttäisikään.
Mitäs siitä tulisi, jos köyhää ja rikasta ei voisi päällepäin erottaa toisistaan.
Köyhä voi pestä vaatteitaan jonkun rikkaan pesuvedessä, menee vaan kysymään naapureilta ylijäänyttä käytöstä poistettua vettä. Siinähän voi olla pesuainettakin mukana, jos hyvin käy.
Sitäpaitsi köyhällä ei voi olla mitenkään kovin montaa vaatekertaa tai muutakaan tekstiilejä, niin kovin isosta ongelmasta ei voi olla kyse.
Ne vähäiset rievut voi huuhtaista vaikka sadevedessä.
Sadevesi on parasta virkistystä sekä kropalle että kukille. Kummatkin loistaa ihmeesti vesihuuhtelun jälkeen!
Joo voihan sitä pummata pesuvedetkin, mutta yhtä te köyhyydestä marisevat ette voi pummata ja se on järki. Sitä ei ole teille annettu, ettekä sitä tule mistään saamaan.
Tulette aina pysymään järjen köyhinä.
Tukholmassa , ainakin takavuosina pääsi tarvittaessa suihkuun tavarataloissa.
Yhteiskunta jakaa teille asumis- ja toimeentulotuet ym. , niistä kyllä riittää päivittäiseen hygieniaan rahat. Lapsiperheet saa vielä lapsilisääkin, että niistäkin voi käyttää, eikä vaan laittaa kaikkia lasten tileille aikuisuuteen rahastoksi (Eero Heinäluoma sdp. kritisoi lapsilisiä taannoin). Eri asia tietty, jos juo, pelaa ja polttaa rahansa.
Useimmissa taloyhtiöissä on vielä kiinteä vesimaksu, joten vedenkulutuksellakaan ei ole silloin lakanoiden- ja vaatteiden pesussa mitään tekemistä.
Tuota pelaamista kyllä harrastetaan sitten se olikin muiden vika, ihan turha kenenkää valittaa. Pelattu jopa tönötkin alta.
Järjenköyhyys, kuten avaajalla on pahin köyhyyden laji. Et voi edes pestä sitä, vaikka saisit pummattua vettäkin joltain.
Rumat tyhmät työttömät haisee paskalle ja kuselle. Hyi saatana.
Töihin tai varkaisiin Luoja ei laiskoja elätä.
Mikähän sen lakanan kunto mahtaa olla kun vuosia ruiskinut spermat siihen täkin alla ja muuta huomioitavaa haju.
Oliko taas rahat vähissä kun loppu kuu. :DDDDDDDDDDD
Se on nyt niin että toiset köyhät käy kirjastojen vessoissa pesemässä vaatteitaan. Miksei aloittajakin voi tehdä näin? Pienemmilläkin paikkakunnilla on kirjasto ja jonkinlainen kunnantalo tms. Niissä voi vessoissa peseytyä ja pestä vaatteensa.
On jopa työttömien toimintakeskuksia ja vastaavia, sinne vaan pesulle hopi hopi.