Ruotsin koteihin jaetussa tietopaketissa sanotaan ettei Ruotsi antaudu koskaan hyökkääjälle.
Sissisotaa ei mainita, mutta siihenhän ruotsalaisten on alettava, jos hyökkääjä onnistuu koko maan miehittämään.
Hyökkääjä on pyrittävä ensin pysäyttämään ja tuhoamaan. Jos se ei onnistu ja koko maa miehitetään vaihtoehdoksi jää antautuminen tai sissisota miehittäjän ajamiseksi ulos maasta.
Sissisodan ikävä puoli on, että siviiliväestö kärsii ja maan infrastruktuuri tuhoutuu pommituksissa.
Koska sissit usein piiloutuvat siviilien joukkoon. Parempi olisi tuhota hyökkääjä heti rajalla, mutta se vaatii suurta tulivoimaa. Tulivoimaiset aseet on kuitenkin pienelle maalle kalliita hankkia yksin.
Siksi pienet maat yleensä haluavat liittoutua suuren ja voimakkaan maan kanssa josta tulivoimaa tarvittaessa voi saada apuun.
Onko Ruotsilla USA:n antama turvatakuu kun se rohkenee sanoa ettei antaudu koskaan ? Vaikka maalla ei ole valmiutta sissisotaan.
Sissisotaa ei mainita, mutta siihenhän ruotsalaisten on alettava, jos hyökkääjä onnistuu koko maan miehittämään.
Hyökkääjä on pyrittävä ensin pysäyttämään ja tuhoamaan. Jos se ei onnistu ja koko maa miehitetään vaihtoehdoksi jää antautuminen tai sissisota miehittäjän ajamiseksi ulos maasta.
Sissisodan ikävä puoli on, että siviiliväestö kärsii ja maan infrastruktuuri tuhoutuu pommituksissa.
Koska sissit usein piiloutuvat siviilien joukkoon. Parempi olisi tuhota hyökkääjä heti rajalla, mutta se vaatii suurta tulivoimaa. Tulivoimaiset aseet on kuitenkin pienelle maalle kalliita hankkia yksin.
Siksi pienet maat yleensä haluavat liittoutua suuren ja voimakkaan maan kanssa josta tulivoimaa tarvittaessa voi saada apuun.
Onko Ruotsilla USA:n antama turvatakuu kun se rohkenee sanoa ettei antaudu koskaan ? Vaikka maalla ei ole valmiutta sissisotaan.
Vastaukset 47
Vanhimmat
Ruotsin puolustusvoimien komentaja Bydenkin sanoi ettei Ruotsi antaudu koskaan. Hän ei maininnut sissisotaa.
Ilmeisesti USA on luvannut auttaa Ruotsia jos Venäjä sinne hyökkää.
Suomella samanlaista turvatakuuta ei ole.
Suomessa kansan enemmistö valitettavasti ajattelee ettei sotaa enää koskaan tule. Se on vaarallista. Ennen talvisotaa maan johtoa myöten ajateltiin samoin.
Itse ajattelen että Suomella pitää olla mahdollisimman hyvä valmius sotaan Venäjää vastaan.
Sota Venäjää vastaan vältetään niin parhaiten. "Jos haluat rauhaa valmistaudu sotaan" sanoivat roomalaiset.
SOTA ON IHANA ASIA
Sotia on aina ollut ja tulee aina olemaan. Se on realismia. Jos haluaa välttää sodan täytyy olla mahdollisimman vahva puolustus.
Suomessakin puhutaan "uskottavasta puolustuksesta". Jos sellainen todella olisi ei tänne hyökättäisi.
Hyökkääjä uskoisi ettei kannata.
HURRI EI TUNNE NYKYAJAN SODANKÄYNTIÄ ja niiden armeja on ns KESÄPOIKA-painotteinen!
Sotkeutuvat juoksuhaudoissa vain niihin hiusverkkoihinsa !
Ruotsin sotalipussa on valkoinen risti valkealla pohjalla.
Joskus antautuminen voi olla hyväkin vaihtoehto. Japani antautui ehdoitta USA:lle ja ei sille huonosti käynyt.
Suomen ehdoton antautuminen Neuvostoliitolle olisi voinut merkitä kansan tuhoa. Stalinhan puhui kaikkien suomalaisten viemisestä Siperiaan.
#Joskus antautuminen voi olla hyväkin vaihtoehto. Japani antautui ehdoitta USA:lle ja ei sille huonosti käynyt.#
Kahden atomipommin seurauksena siviilikohteisiin....kyllä antautui mutta siitä ollaan erimieltä oliko se hyvä ratkaisu?
Maa on edelleen tavallaan miehitetty ja kansa on loppuunpalanutta, itsemurhatilastojen kärkipäätä.
Jenkit eivät ole millään mittarilla kansan suosiossa, sotahajoituksia suoritetaan jenkkien ehdoilla kute Koreassakin....valtava tukikohta on jatkuvasti mielenilmaisujen kohteena.
''Maa on edelleen tavallaan miehitetty ''
Ei sinusta aina tiedä että oletko oikeasti idiootti, vai etkö vaan kykene mitään toteamaan valehtelematta.
Japani maksaa Jenkeille suojelusta ja läsnäolosta, sinä puhut miehityksestä et taida taaskaan oikein ymmärtää koko asiaa.
''kansa on loppuunpalanutta, itsemurhatilastojen kärkipäätä''
Varmasti noin, sillä vaan ei ole mitään tekemistä jenkkien kanssa.
Ne syyt kun ovat vanhempia kuin koko jenkkilä, eli perinteinä seuraava ylikorostunut työmoraali ja historiallinen kunniakäsite, jotka selvästikin ovat sinulle täysin tuntemattomia asioita.
Jenkit siellä sanelevat, eivät lähde pois, eivätkä suostu kompromisseihin....liekkö nämä tukikohdat myös huumevälityksen keskuksia....siitäkin puhutaan?
Höpö höpö, mutta jos noin kovasti taas ahdistaa selvät asiat niin lähetä sinnekin sen YK:n salaisen ''turvaneuvoston'' salainen ''valvontakomissio'' asiaa selvittämään.
On se hauska kuinka sinä onnistut jokaisella kommentillasi osoittamaan oman idioottimaisuutesi.
Neuvostoliiton järjestelmä oli epäinhimillinen. Vankileirien saaristo ja väestönsiirrot. Ei sellaiselle voi antautua ehdoitta.
USA:n miehityshallinto vain paransi japanilaista järjestelmää.
Selvähän se että osa kansalaisista "pakotetaan" tekemään töitä ilmaiseksi yhteisen hyvän eteen?
Miten Neuvostoliiton/Venäjän tapa muka epäinhimillisempi kuin esimerkiksi suomen?
Venäjällä rakennetaan tehdas? tehtaan ympärille taloja? ja väestöä pakkosiirretään sinne asumaan/työskentelemään tehtaassa palkkana lautasellinen kaalisoppaa?
Suomessa rakennetaan tehdas? pakotetaan työttömät sieltä töitä kyselemään? (jos kieltäytyy? työttömyyskorvaukset loppuu? EI VARAA KAALISOPPAAN?)
Eli työ PAKKO vastaanottaa. Palkka naurettavan pieni ei riitä asumiseen kaalisoppaan?
eli valittava asuuko vai syökö? (kaalisoppaa)
https://www.nykysuomi.com/2018/02/15/tyontekija-kertoo-uudenkaupungin-autotehtaasta-tahti-aivan-helvetillinen-kaikki-pain-psetta/
Tavallinen kansa tuijottaa vaan Venäjää, eikä huomaa menossa olevaa miehitystä. Ehkä päättäjät haluavatkin niin, että kansan huomio pysyy Venäjässä.
Ja kertoisitko meille muillekin, että mikä salainen "miehitys" etenee Ruotsissa?
Vain tietoisuutensa tarkoituksellisesti sulkeva ei voi olla havaitsematta maahan tapahtunutta ja jatkuvaa soluttautumista.
Pikainen rähinä ja veriset vaatteet ovat svedujen yhteiskuntajärjestelmän muutoksen vaihtoehto.
Ken elää 20 - 40 vuotta niin hän näkee.
Oletko sokea? Islam valtaa Euroopan nopeammin kuin uskottekaan. Jopa parissa sukupolvessa. Ruotsi on jo menetetty suurilta osin.
Maailman ohuin kirja on "Ruotsalaiset sotasankarit".
Todellisuudessa ruotsalaiset olivat kovia sotureita 1600- ja 1700-luvuilla! Sen jälkeen maa on välttynyt paljolti sodilta poislukien Suiomen sota 1808-1809!
Mainitsemiesi vuosisatojen sodat käytiin pitkälti palkkasotilaiden voimin.
Ruotsin etuna oli tehokkaasti järjestetty siviilihallinto joka merkitsi hyvää verokertymää.
1600 luvun sotiin ja Suureen Pohjansotaan kupattiin suomen alueen miesväestö varsin tehokkaasti. 30-vuotisessa sodassa suomalaisten osuus svedujen kenttäarmeijassa vastasi noin 240000:n sotilasta suhteutettuna nykyiseen väkilukuun.
Kielitaidottomia suomalaisia käytettiin paljon vallattujen kaupunkien varuskunnissa.
Svedukunkut uhrasivat suomalaisia paljon herkemmin kuin "urhoollisia" ruotsalaisia tai kalliita palkkasotilaita.
Esimerkiksi, kun kymppikalle sekoili pitkin Puola-Liettuaa 1650-luvulla niin
"27. maaliskuuta, armeijan ohittaessaan Lublinin, lähetti Kaarle Kustaa 600:n suomalaisen kalkaväen osaston harhautusmielessä pohjoiseen antaakseen vaikutelman, että armeija on kääntynyt itään.
(Kyseessä oli kylmä ja kyyninen uhraus, sillä tämä yksinäinen joukko piiritettiin nopeasti ja kaikki tapettiin viimeiseen mieheen."
Sitaattien välinen osa on suora lainaus svedu Peter Englundin teksitistä.
Aika paljon svedun lausumaksi!
Myöhemmin perustettu ruotuväkilaitos oli armeijan perusta. Käytäntö oli kutenkin se, että suomen alue likimain tyhjennettiin hullujen kunkkujen sekoiluun pahimpana esimerkkinä Suuri Pohjansota jolloin kaheli tusinakalle riekoili Puolassa ja Ukrainassa vielä senkin jälkeen kun venäläiset olivat perustaneet Pietarin ja aloittaneet suojattoman Suomen hävittämisen.
Tietenkin kaikki oli svedujen viisautta. Kupataan muita, säästetään omia.
Mistään kovista ruotsalaisista sotureista puhuminen on perusteetonta. Siviili- ja sotilasorganisatio olivat tehokkaita.
Ruotsin poika on syönyt vuodesta 1950 pullaa ,KERMAVAAHTOA ja suklaata ja lihonut armejaan kelpaamattomaksi 3 -KRUUNUN RAAKIKSI.
Eli+tenhyn+saman+kuin+kaikkien+maidn+nuoret.+Venäjälläkin+väkeen+KELPAA+enää+alle+10+%!
Hyvä se on kansaakin välillä herätellä sodan mahdollisuuteen. Miksi Suomessakin ei niin tehdä ?
Suomessa kyllä pidetään mahdollisena Venäjän hyökkäystä vielä enemmänkin kuin Ruotsissa mutta sillä ei haluta kansaa pelotella.
Suomi pitää yllä miesmäärältään Euroopan suurimpiin kuuluvaa armeijaa juuri Venäjän hyökkäyksen varalta.
Ruotsissa Venäjän uhan uskottiin välillä kokonaan poituneen ja maa lähes riisuttiin aseista.
Nyt siellä ollaan kääntämässä kelkkaa ja kansa täytyy saada mukaan.
Venäjän pyrkimykset laajentaa valtaansa ei onnistu enää perinteisillä valloitussodilla. Kohteen asujaimisto on alistettava hypersodan avulla, jotta lopputulos olisi kannattava. Pohjoismaissa se ei onnistu. Kansan maanpuolustustahto ja tietoisuus siitä, ettei antautuminen ole vaihtoehto tekee hyökkäyksistä kannattamattomia (eli tappiollisia). Olisi suuri virhe hyökätä perinteisillä menetelmillä tällaisiin kohteisiin,
Venäjä taisi oppia tämän Afganistanissa ja Usa jo Vietnamissa.
Suomessa ei tarvi kun talvipakkasilla pitää sähköverkko matalana muutama viikko / kuukaus ja porukka kuolee nälkään / kylmään.
"Sähkön tuonnissa uusi ennätys – Venäjältä tuonti huipussaan
Esimerkiksi Venäjältä tuodaan sähköä tällä hetkellä Lappeenrannan ja Viipurin välisen voimajohdon koko siirtokapasiteetin verran eli 1 450 megawattia. "
https://yle.fi/uutiset/3-9389212
Riittää et ilmoittavat etteivät myy? ja muutama terroristi räjäyttään voimajohdot tykkylumi
Ja jos suomen hallitus ei pysty takaamaan lämmintä suihkuvettä?
on hallitus vaihdettava?
Tiltuilla tuntuu olevan huutava tarve uhkailla Suomea milloin milläkin.
Venäjän tuontisähkön osuus on noin 10 prosenttia Suomen omasta tuotannosta, ja mikäli Venäjä katkaisee tuontinsa, voidaan syntyvä vaje korvata pohjoismaisella sähköllä.
Ryhtyessään tuollaiseen operaatioon Venäjä käytännössä ilmoittaisi, ettei se ole luotettava toimittaja, mikä pakottaisi muitakin ostajia harkitsemaan vaihtoehtoisia kanavia energian hankkimiseen, ja tämä taas tietäisi pahaa vajetta muutenkin raaka-aineiden ja energian myynnistä elävälle Venäjälle.
Tavallisten venäläisten vyö kiristyisi entisestään, mikä saattaisi olla jopa uhkana Putinille itselleen.
Keksikäähän uusia ja parempia avauksia tiltuset, sillä nykyisistä paistaa liian räikeästi läpi epätoivonne ; )
"ja tämä taas tietäisi pahaa vajetta muutenkin raaka-aineiden ja energian myynnistä elävälle Venäjälle."
"Venäjä vastasi lännen talouspakotteisiin kieltämällä lähes kaiken ruoan tuonnin Yhdysvalloista, EU-maista ja muutamista muista länsimaista[6]. Myöhemmin maa laajensi tuontikieltoja. Venäjä myös päätti tuhota salakuljetetut elintarvikkeet rajalla."
Ruuan takii niiden ei tarvi energiaa myydä?
Eli meinaatko et jos venäjältä loppuu eurot niin suomi lakkaa toimittamasta venäjälle ydinaseita? avaruusteknologiaa ja muuta niinsanottua "länsiosaamista" kuten... no ei tule nyt
mieleen
"Suomessa ei tarvi kun talvipakkasilla pitää sähköverkko matalana muutama viikko / kuukaus ja porukka kuolee nälkään / kylmään."
Voi tiltu reppana kuinka köykäisiä sinun päätelmäsi ovat.
Pelkästään kieltämällä Venäjän öljy- ja kaasuteollisuuden tarvitsemat laitteet, varaosat, teknologia ja apu on Venäjä polvillaan HETKESSÄ!
Ryssä ei osaa tehdä kunnollista pumppua, invertteriä tai ohjelmoitavaa logiikkaa. Ei perkele MITÄÄN kunnollista.
Tyhmä ryssä!
Jos EU maat (länsi) osottautuisi EPÄLUOTETTAVAKSI tavarantoimittajaksi? Niin silloin myös muut maat jotka "riippuvaisia" (lännen) toimituksista joutuisivat etsimään vaihtoehtoisia tavaran / teknologian toimittajia? Ei kiinakaan voisi toimia sellaisten yritysten kanssa jotka saattavat lopettaa toimitukset polittisten päätösten takia?
Mitä ovat tiltut, jotka epäasiallisesti tuotiin tähänkin keskusteluun?
Asia on kerrottu sinulle jo moneen kertaan! Nimittely ei ole yksipuolista kuten tietänet, mutta teitä Tiltu-sanaa tuntuu riepovan enemmän kuin meitä teidän nimittelyt!
Venäjällä on oikeus vaatia Gotlantia itselleen, koska se voi uhata Kaliningradia. Ruotsihan on varustanut saaren yhdellä komppanialla.
Ehei!
EU:lla on oikeus vaatia Kaliningradia koska se uhkaa Eurooppaa.
Lisäksi alue on varastettu Saksalta joten ryssät pois sieltä!
Jostain kumman syystä venäläiset käyvät tiuhaa tahtia ruokaostoksilla Suomessa.
Liekö syynä tämä.
"Venäläisten ruokakauppojen hyllyiltä paljastuu raaka totuus:
Viidennes elintarvikkeista on väärennöksiä – maistelimme makkaraa, jonka maku herätti kysymyksiä"
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000005629368.html
"joiden hyllyillä on PALJON houkuttelevan näköisiä ja HUOKEITA tuotteita. Kotona valmistettu ateria kuitenkin paljastaa, että ruokakaupassa saa olla tarkkana. Huomattava osa tuotteista on väärennöksiä ja maku sen mukainen."
Eli maku todennäköisestti parempi? Kuin tuhansien kilometrien päästä tuodun "ruuan"?
Vai lähdetäänkö siittä että ruoka on niin korkean teknologian tuotetta? et sitä osataan vain lännessä valmistaa...?
"Eli maku todennäköisestti parempi? Kuin tuhansien kilometrien päästä tuodun "ruuan"?
Vai lähdetäänkö siittä että ruoka on niin korkean teknologian tuotetta? et sitä osataan vain lännessä valmistaa...? "
Osataan tai ei, mutta jostakin syystä venäläinen juusto palaa sinisellä liekillä:-D Ja venäläisturistit hamstaraa Suomesta nimenomaan juustoa!
Ei oltermanni ole ainoa juusto josta venäläiset pitävät, naurettavaa puuttua näinkin olemattomiin asioihin.
On vain niin että Suomen vienti on kärsinyt pahan kolauksen ja ehkä siitä tulevina vuosina puhutaan vapaammin. Jenkit ovat lisäämässä sanktioita mm. Iraniin ja sekin vaikuttaa....on niin edullista kuulua huojuvaan Euostoliittoon.
Jos maku / haju outo (jopa etova) ei se tuotteesta huonoa tee?
https://www.is.fi/matkat/art-2000000949150.html
Kumma aloitus, keitä virallinen Ruotsi tarkoittaa....sisällä kuohuu ja matut tekevät mitä huvittaa?
Media ei kerro Ruotsin todellista tilannetta, se on todella vakava....autoja poltetaan päivittäin.
Vaikuttaa että siellä pyritään kääntämään huomio sisäisistä ongelmista ulkoisiin uhkiin....vaikka todellisesti Ruotsi on jo antautunut....kuten Trump:kin huomautteli aikoinaan?
"Kumma aloitus, keitä virallinen Ruotsi tarkoittaa....sisällä kuohuu ja matut tekevät mitä huvittaa?"
Ruotsi on demokratia ja maassa PM ja Hallitus. Siinä mielessä maa on onnekkaampi kuin Vnäjä.
"Media ei kerro Ruotsin todellista tilannetta, se on todella vakava....autoja poltetaan päivittäin."
HeHe. Media ei koskaan kerro sinulle mieleisiä asioita? Johtuisiko siitä, ettei niitä ole. Laskepa, että jos Ruotsissa poltetaan yksi auto päivässä niin kuinka monta vuotta se mahtaa kestää?
"Vaikuttaa että siellä pyritään kääntämään huomio sisäisistä ongelmista ulkoisiin uhkiin....vaikka todellisesti Ruotsi on jo antautunut....kuten Trump:kin huomautteli aikoinaan? "
Trump on tyhmä kuin saapas, kuten hyvin tiedät. Häne on taas pakoitettu sanomaan noin.... eikös van:-D
Ruotsi on jo sodassa kymmenien jos ei satojen tuhansien muslimien kanssa.
Heheh,,vai niin! Epähuomiossa jättäneet "sisältäkäsin" tulevan valtauksen unholaan.
Arvelen Ruotsin olevan ensimmäinen pohjoismainen muslimimaa muutamassa vuosikymmenessä.
Todellisuudessa ruotsi on jo muslimimaa.
Ja Suomi tulee olemaan vielä nopeammin. 100 vuoden päästä Täällä asustaa vain somaleita ja arabeja, kun suomalainen sukujuuri tapetaan sukupuuttoon.
Venäjähän+onkin+muslimimaa,+siellä+on+väestöstä+lähes+20%+muslimeja.
Joo!
Suomen muslimit tulee Somaliasta ja muista arabimaista.
Ei Venäjältä.
Mieluummin antaisin Suomen ilmaiseksi venäläisille! Kuin somaleille ja muille arabeille sekä afrikkalaisille.
Valehtelet,+Venäjällä+ei+ole+kuin+noin+6%+muslimeja,+mikä+sekin+on+tietysti+liikaa.
Ruotsissa+on+jo+suhteellisesti+enemmän+musuja,+ja+sitten,+kun+alkavat+kunnolla+hillumaan,+ei+neitimäisistä+ruotsalaisista+ole+enää+pistämään+niitä+ruotuun.
Tässä+on+Ruotsilla+hyvä+syy+liittyä+Natoon,+niin+saavat+edes+jostain+apuja.