Mittarin käyttö ja toiminta-alueet 1.7 alkaen

Mietin tuossa, että kun asemapaikat ja toiminta-alueet vapautuvat, miten mittaria tulee käyttää? Nythän toiminta-alueen ulkopuolella ajetaan yleensä menomatka taksalla, otetaan mahdollinen odotus ja palataan kassatilassa takaisin toiminta-alueen rajalle, josta taksa jälleen päälle. Ajetaanko heinäkuusta lähtien aina taksa päällä, kun toiminta-alueita ei enää ole? Ei enää kassa-ajoa? Entä miten kelakyydeissä?
5284
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kela ei hyväksy enää ns. odotuskyytejä, samoin tarjouspyynnössä ehto "asiakkaan osoitteessa mittari päälle".
Asiakas ajetaan esim. kotoa(taksamittari päälle) sairaalaan, odotusta saa olla kuten ennenki nouto-osoitteessa 15 min. samoin apteekkiodotusta 15 min.
Keskus voi antaa kelakyydin asiakkaalle pitkillä matkoilla ns. menopaluun, jolloin taksi (saa laitteelle meno ja paluukyydin) laskuttaa menomatkan em. tavalla ja jää odottamaan asiakkaan paluun alkamista, jolloin alkaa täysin uusi kyyti lähtömaksuineen ja km maksuineen sairaalasta asiakkaan kotiosoitteeseen.
Kelan työntekijä oli nähnyt meilahden pihalla maaseututaksin( Kuvussa luki Toholampi, n. 500km/sivu) jossa kuljjettaja oli nukkumassa ja mittarissa liki satanen odotustaksaa...
Tämän johdostä kelassa päätettiin ettei kela maksa taksinkuljettajan nukkumisesta...
Kiitos tästä päätöksestä...
T.Maaseudun autoilijat

Äänestä

Itsemaksavan asiakkaan taksamittarin käytön ja taksan voi soveltaa kukin taksiyrittäjä aivan vapaasti 1.7 alkaen...

Äänestä
  • Juuri näin, eikä tarvita mitään taksamittariakaan enää.

    Äänestä

Vanhat säännöt lakkaa olemasta 1.7. Älä niitä enää mieti.

Äänestä

Mä meen sairaaloiden aulaan tarjoomaan parasta laatua..Ihan sama onko kela vai ei, samoin lentokentällä ja laivalla tai dit mä palkkaan jengii sinne hankkii pokaa. Mistä muuten tonttukukkulan jengi kävelee ulos, mä hoidan niitäki keikkoi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pirssari13 kirjoitti:

Mietin tuossa, että kun asemapaikat ja toiminta-alueet vapautuvat, miten mittaria tulee käyttää? Nythän toiminta-alueen ulkopuolella ajetaan yleensä menomatka taksalla, otetaan mahdollinen odotus ja palataan kassatilassa takaisin toiminta-alueen rajalle, josta taksa jälleen päälle. Ajetaanko heinäkuusta lähtien aina taksa päällä, kun toiminta-alueita ei enää ole? Ei enää kassa-ajoa? Entä miten kelakyydeissä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu