Tähän meillä on hirvee kiire saada heikennystä. Ei meinaa lainkirjoittajat pysyy tahdissa, jotta aikataulu pitäis. Vai alkaako tälläset viestit maailmalta pelottaa?
https://yle.fi/uutiset/3-10223525
https://yle.fi/uutiset/3-10223525
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Mitkään nuo Juha Sipilän tai Martti Hetemäen suunnitelmat ja ronkkimiset mitä ne haluaa tehdä, eli rikkoa hyvin toimivan suomalaisen terveyskoneen, joka saa maailmalta kehuja!!
Ne suunnitelmat pitää muiden kansalaisten estää.
Nämä tämän tyypin poliittisten roistojen tekemät terveydenhuollon särkemissuunnitelmat, ne ovat niin täysin, täysin rikollisia ja kaistapäisiä suunnitelmia.
Molemmat nuo keskustalaiset miehet pitää poliisin pidättää ensi tilassa, ja viedä kuulusteluihin Pasilaan.
Kumpikin on niin korkeassa asemassa, että heidän laajamittaisia tuhonnan ja tihutyön suunnitelmiansa voidaan pitää valtiopetoksellisena salatoimena.
onko totta että leikkaussalissa soi hevimusiikki.
minusta siellä joka kerta on vakavat työt menossa pois häiriötekijät ja riita.
"Alueelliset erot olivat selviä myös Yhdysvalloissa, joka sijoittui 88,7 pisteellään 29. sijalle 195 maan joukossa. Vaikka Yhdysvaltain pistesaldo on kasvanut ja alueelliset erot kaventuneet vuodesta 1990, niin se on lähinnä 1990-luvun muutosten ansioita. Tällä vuosituhannella on tapahtunut hyvin vähän edistystä, tutkijat kertovat. "
Tässähän se syy on. Tällä tasolla meidän maalin tulee olla täällä kokkareiden apinalandiassa.
Meillähän on varaa heittää monta miljardia kankkulan kaivoon saavuttaaksemme tuon kunnioitettavan tavoitteen. No, tuleva SOTE hoitaa sen kyllä....takuuvarmasti.
Tässä "Haluatko säilyttää Suomen erinomaisen ja kaikille kohtuuhintaisen terveydenhoidon" tietovisan tärkeimmässä, miljardien eurojen kysymyksessä valitsen ja lukitsen vastausen: SDP. Vastaukseen ei tarvi käyttää edes oljenkorsia, kun oikea vastaus on päivän selvä.
Siis kysymys kuuluu: "haluatko rikkaan pääsevän hoitoon jatkossa yksityiselle omalääkärilleen julkisen hinnalla?" Oikea vastaus on: KOKOOMUS. Eikä maksa kuin 6 miljardia.
Eikö tämä nykyinen järjestelmä ole ihan tyydyttävä? Puutteita on, mutta eikö niitä voisi vähentää ajan myötä?
Aina olen päässyt julkiseen terveydenhuoltoon tarvittaessa. Eilenkin kävin oma lääkärillä.
Hammaslääkärillekin olen päässyt. Täällä asiat toimivat hyvin, mutta niin ei varman ole kaikkialla.
Tämä vain osoituksena siitä, että nykyinen järjestelmä on hyvä, kunhan se tehdään toimivaksi.
Tulevan soten myötä palvelutasomme varmaan heikkenee merkittävästi ja maksaa enemmän.
Aivan. Eikä se yksitynen mikään autuus ole.
Esim. mulla on pahasti kipeilevät polvet joita valitin ensin julkisella "kandeille". Särkylääkettä. Aattelin varmistaa diagnoosin yksityisellä, varasin ajan ortopedille, sain sen 2 viikon päähän(yksityisellä tuo on heti, ei tarvi jonottaa). Johtunee siitä, että tän pörriäisen orto toimii OTO:lla paikallisen sairaalan virasta. Diagnoosi sama: kulumaa, hoito: särkylääkettä, ei vielä vaadi leikkausta.
Siis olen syönyt särkylääkkeitä nyt 4 vuotta, yks vuotava vatsahaava lääkkeistä olematon kävelykyky. Täytynee aloittaa uusi rundi, julkisesta.
Sulla "paremman laadun" takaa päätyönään julkisella toimiva tohtori. Kliffaa hei, tiedot, taidot ja tehokkuus lisääntyy heti kun avaa mehiläisen oven.
Meille tarvitaan vain ja ainoastaan lisää lääkärikoulutusta. Miksi päätösvalta asiassa on annettu lääkäreille? Jokainen lääkäri velvoitetaan aika ajoin toimimaan terveyskeskuksissa muuallakin kuin suurissa kaupungeissa. Sijoituspaikan voi vaikka arpoa. Vuosi pari syrjäseudulla ei varmaan koituisi lääkärille kuolemaksi.
Outoa jutustelua sinulla. Näinhän Suomessa oli, laillistukseen vaadittiin kaksi vuotta terveyskeskuspalvelua.
EU: n vaatimuksesta sitä jouduttiin lieventämään.
Jotta esittämääsi edistykselliseen uudistukseen voitaisiin palata, Suomen täytyisi ensin erota EU:sta.
Esim.Pohjois-Korea ei kuulu EU:iin, joten EU:n määräykset eivät sido PohjoisKorean terveydenhuollon päättäjiä.
Millä perusteella terveydenhoitoa mitataan? Potilaalle ei ole hyötyä lääkärille pääsemisestä, jos vaivalle ei kyetä tekemään mitään. Pilleripurkkia en lue hoidoksi.
Maailman ja Suomen on vallannut kummallinen rohtomania. Moni elää kuin pellossa uskoen nykyajan poppamiesten parantavan kaikki elostelun seuraukset. Kaamea valitus pitkin poikin, jos lohtua ei löydykään.
Lääkäri koulutukseen pääsee valmennuskursseja käyneet ulkoaoppivat tyypit. Käytännön osaaminen onkin sitten sitä ja tätä. Jos ei oireet täsmääkään esim. oppikirjan 10 s. esitettyihin oireisiin niin nostetaan kädet pystyyn.
Tällaisia ovat lääkärit ja heitä muka pitäisi kouluttaa lisää.
Entisetkin pitäisi erottaa ja tilalle palkata kansanlääkäreitä, joilla olisi kokonaisvaltainen näkemys ja jotka olisi kansan keskuudesta valittu ja jotka olisivat vastuussa kansalle.
Kansanlääkärit voitaisiin muuntokouluttaa vuodessa, jopa nopeamminkin.
Heillä pitäisi olla pyyteetön halu auttaa eikä minkäänlaista taipumusta pyrkiä rikastumaan sairauksien kustannuksella.
Lisäksi nämä kansan parista valitut alistuisivat mukisematta kansan valitsemien johtajien tekemiin johtosääntöihin ja niihin tehtäviin mahdollisiin muutoksiin.
Lisäksi kansanlääkärit voisivat myös osallistua muuhun työhön sairaalassa, kuten lumen luontiin, nurmikon leikkuuseen, osastojen siivoamiseen,
ulosteastioiden tyhjennykseen jne.
Rahalle saataisiin myös lisää vastinetta pienentämällä kansanlääkäreiden ja kansanhoitajien palkkoja.
Lisäksi kiellettäisiin kapitalististen kansaivälisten lääketehtaiden tuotteiden pakkomyynti asiakkaille, jolloin estettäisiin suomalaisten veronmaksajien rahojen valuminen sijoittajien taskuihin.
Voikukan juuret ja nokkoset ovat huomattavasti edullisempia kuin hyödyttömät verenpaine- ja rasvalääkkeet.
Sosiologian professori M.Myllykangas on tv: ssäkin osoittanut, kuinka rasvalääkkeet eivät auta mitää, lihottavat kapitalistin lompakkoa ja aiheuttavat hirveitä kivuliaita sivuvaikutuksia.