Miksi ateisteilla on usein kaulaparta?

vihreä_sauna

Kaulaparta ja fedora tai pukinparta ja poninhäntä. Kuuluuko se jotenkin niiden uskontoon?

24

738

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miksi kristityillä ovat usein sileäksi ajeltua ja lyhythiuksisia, vaikka Raamattu kieltää parranajon ja hiusten leikkaamisen ohimoilta ja takaa?

      • Siis po. "...kristityt ovat usein..."

        Katosi johtoajatus kesken lauserakenteen muodostamisen. Sori. Johtuu varmaan pukinparrasta ja poninhännästä, joita minulla ei ole.


      • Ainakin Hiski K. Harjasudella, naapurin.kissalla, PuhuvallaKärmeellä ja minulla on häntä. ;-) Lienemme tosin pikemminkin agnostikkoja.


      • salmiakkisaluki kirjoitti:

        Ainakin Hiski K. Harjasudella, naapurin.kissalla, PuhuvallaKärmeellä ja minulla on häntä. ;-) Lienemme tosin pikemminkin agnostikkoja.

        Eikös agnostikoilla ole pyrstö?


      • Vain englanniksi.


      • salmiakkisaluki kirjoitti:

        Vain englanniksi.

        Niksi se on sekin.


      • Unohdin ainakin IlkimyksenTyöhevosen, keitetyn.kaniinin ja lentävän.lehmän... Trendin taisi aloittaa naapurin.kissa ja myönnän plagioineeni eläimelliset vertaukset häneltä ja nautiskelevani keksiessäni uusia.


      • samaajengiäkuitenkin

        Yrittävät tehdä pesäeroa islamisteihin, koska muuten heitä ei voi erottaa toisistaan.


      • HasseJ
        salmiakkisaluki kirjoitti:

        Unohdin ainakin IlkimyksenTyöhevosen, keitetyn.kaniinin ja lentävän.lehmän... Trendin taisi aloittaa naapurin.kissa ja myönnän plagioineeni eläimelliset vertaukset häneltä ja nautiskelevani keksiessäni uusia.

        Salmiakkisaluki

        Vuosikausia sitten täällä, kaiketi kissajumalatar Bastetiin viittaavalla nimimerkillä kulkenut kirjoittaja aloitti erään viestinsä "Jo epyktiläiset esikissit...". Kyseinen kommentti ei tainnut kuitenkaan jatkua mitenkään muinaisiin maukujiin liittyen. On ollut itselleni siitä lähtien klassikko, jota on pakko käyttää aika ajoin lähipiirin seurassa. Eläimellisvertauksista en henkilökohtaisesti osaa sanoa juuri mitään, mutta yleinen sanojen vääntely on kyllä lystiä.

        Myös oma nimimerkkini viittaa eläimeen, nimittäin jänikseen, mutta ihan omine aikoineni keksin...




      • Anonyymi

        Kai ymmärrät, että kristitty ei enää ole vanhan Testamentin lain alaisena; Jeesus tuli täydentämään lain. Näin ollen kyseisiä sääntöjä ei tarvitse noudattaa. Tämä on aika lailla yksipuolinen Raamatullinen tosiasia, ei vain oma mielipiteeni.


    • vihreä_sauna

      Miksi Luterlaisilla on tapana nuuskia pallejaan? Päivällä sanottii uutisissa että hehän ovat edelläkäviöitä enkä tarkoita piereskelyä kirkossa.

      Kuulemma voivat palliensa tutkimisella haistaa k-syövän ajoissa.. toivottavasti eivät aja miniä suurempaa kun olen kuullut uskovien ajotaidon olevan päin seiniä ja Heiniä

    • Voi parta kuulua jotenkin uskontoon, mutta kun ateisteilla ei uskontoa ole.

      Parta on yleensä miehillä, harvemmin naisilla. En tiedä liittyykö jotenkin uskontoon, ehkä paremminkin biologiaan.

    • "poninhäntä. Kuuluuko se jotenkin niiden uskontoon?"

      Ehkä poninhäntä muistuttaa joosefista, joka nylkkäsi navetassa aasin tammaa, kuten lähi-idässä paimentolaiskansojen uljaat urhot toisinaan tekevät, naituaan marian näköisen naisen.

    • on.ne.kans

      Miksi hihhulit ovat partajeesuksia, vaikka eivät ole jeesusta nähneetkään?

    • Uskovilla ei taas parta juurikaan kasva ja jos kasvaakin niin sekin vähän voi pyyhkäistä frotee-pyyhkeeseen. Eikä taida kasvaa hiuksiakaan, kun ovat kateellisia joidenkin poninhännälle. Uskovaisen kaulassa roikkuu joku naurettava ristikoru, vaikka parta pukisi sitäkin!
      En omista fedoraa. Minulla ei ole koskaan ollut poninhäntää tai kaulassa partaa, vaikken nyt niitä pidä ala-arvoisena kuten sä.

    • näin.on

      Jos olet kateellinen ateistin fedorasta, niin hanki itsellesi sellainen.
      Valitse vapaus. Se ei maksa mitään.

      https://getfedora.org/fi/

    • Ruotsalaisnimisen puolisoni kolmas etunimi on suvun perinteen mukaan Theodora. Tämä riittää minulle fedoraksi.

    • atesjusiti

      Minulla on pipo ja kameli.

    • ikuinenkoomonikko

      Masokismia. Ateisti voi kiduttaa itseään myös henkisesti. laulamalla virsiä.
      Ateisteja on jäänyt myös kiikkiin pirulliseen valvontakameroihin.
      Kirkkojen läheisyydessä hiipivät ateistit eivät ole tavaton yllätys.
      Ikkunoista kurkkiminen ei ole paheksuttavaa, mutta aika outoa se on.
      Tällaista on ateistinen proosa joka on koomista. Tunnistaako joku itsensä.

    • 3yuyhy9878

      Miksi krisseleillä on matala otsa ja siristelevät silmät?

    • Anonyymi

      Mikä on kaulaparta? Tai fedora?

      Minulla ei ole viiksiä, partaa tai mitään muutakaan..

      Pitääkö ihmisen jotenkin ulkoisesti ilmaista mielipiteistään eri asioista? Minä olen aina vastustanut tällaista. Joillakin ehkä on jokin outo tarve sellaiseen...

      Mutta minulle riittää, että minulla on omat mielipiteeni eri asioista. En ole koskaan tarvinnut tuoda sitä esille ulkonäölläni. Nykyään monilla on tatuointeja. Kyllä se ihosyöpä siitä joskus alkaa...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa

      Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja
      Maailman menoa
      341
      2681
    2. Mikä piirre on kasvoissa tärkein?

      Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?
      Ikävä
      119
      1492
    3. Suurimman myrskyilyn jälkeen

      vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul
      Ikävä
      48
      1350
    4. Mikä häpeä Haapaveden kaupungille

      Avin huomautuksen mukaa hoitoyksikkö on ollut monin osin lainvastainen. Huomautettavaa on monista asioista. Miten Haa
      Haapavesi
      56
      947
    5. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      15
      894
    6. Tojotamies törttöili taas auton eteen

      Ja taas joku Tojotapappa vähät välitti liikennesäännöistä ja kääntyi viitostietä ajaneen auton eteen tänään, tällä kerta
      Suomussalmi
      26
      866
    7. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      147
      841
    8. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      78
      822
    9. En sano tätä pahalla

      Mutta olihan meillä aika reippaasti ikäeroa ja aivan erilaiset elämäntilanteetkin. En vaan jotenkin tajunnut sitä aiemm
      Ikävä
      57
      805
    10. Tiedättekö miksi mies on olemassa?

      Lisääntymistä varten. Ei mitään muuta hyötyä. Jos nainen voisi lisääntyä ilman miestä, luuletteko miehet että naiset tar
      Ikävä
      198
      798
    Aihe