Tusinan verran juoppolalleja juopotteli kaupan takana. Heidän vieressään oli sievästi aseteltuna 2 vuotta kadoksissa ollut pyöräni.
Testasin avaintani, joka oli edelleen avainnipussani, pyörään ja oikea oli.
Lähdin sitten viemään pyörääni oikeaan osoitteeseen ja Suomen lain mukaan syyllistyin teossani rikokseen.
Loukkasin juopon oikeuksia koska hänestähän tuli pyörän omistaja kun oli siitä 2 vuotta huolehtinut.
Testasin avaintani, joka oli edelleen avainnipussani, pyörään ja oikea oli.
Lähdin sitten viemään pyörääni oikeaan osoitteeseen ja Suomen lain mukaan syyllistyin teossani rikokseen.
Loukkasin juopon oikeuksia koska hänestähän tuli pyörän omistaja kun oli siitä 2 vuotta huolehtinut.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Voinet olla oikeassa. Kuitenkin, jos sinulla on ostokuitti tallessa, on varkaan varmaan vaikea todistaa sitä kahden vuoden omistajuuttaan. Joka tapauksessa tilanne korjaantuu, mikäli pidät pyörääsi kaksi vuotta itselläsi.
Eiköhän se toimiva lukonavain jotakin sano.....?
Joo, vein pyörän toiselle paikkakunnalle enkä sadan metrin päähän rikoksentekopaikasta kuten juoppolalli.
Ei omaa voi varastaa. Mutta varmaankin pitää todistaa omaksi, jos toinen väittää sitä omakseen.
Suomen DEMLA iskee ja tuomitsee sinut kuritushuoneeseen oman omaisuuden omavaltaisesta palauttamisesta sellainen ei DDR-tuomioistuimissa kerta kaikkiaan käy päinsä
Varastin joskus varkauden takia poliisilaitoksen huutokauppaan päätyneen ja ja sieltä ostamani polkupyörän varkaalta,joka oli jättänyt sen lukitsemattomana kämppänsä eteen. Varas häiritsi varkauteni jälkeen elämääni pari vuotta monin eri tavoin, mutta joutui lopulta antamaan periksi jääräpäisemmälleen.
Rikollinen tietää oikeutensa kuten Deltonan joukkomurha osoittaa.
Täysin luvallista ottaa omaisuus takaisin.
Sullahan on avain siihen ja olet tunnistanut sen omaksesi. Et ole syyllistynyt rikokseen.
PS. Muista tulevaisuudessa kuvata pyöräsi.
Saako juoppoa kansalaisrangaista ampumalla etälamauttimella
Tuo olikin hyvä vinkki - ei maksa mitään kuva kännykällä . Ittellä on kiinalainen sähköpyörä , joka kyllä muuttuu "tahkoksi", kun sen virtalukosta avaimen ottaa pois, vaikka akku jääkin. Mutta voi sen silti pois ajaa..
Voihan olla niinkin, että joku noista juoppolalleista on rehellisesti ostanut fillarisi siltä, joka sen sinulta varasti. Ei ole oikein, että juoppolalli menettää fillarin, jonka on rehellisesti maksanut.
Varastetun tavaran ostaminen nyt vain on rikos, eikä ihme.
on niin paljon rahaa kiinni, että niiden suojaamiseen kannattaa jo panostaa. Panostavat niiden varastamiseen rosvotkin, eikä ihmisen järkevyyteen taikka rehellisyyteen kannata luottaa pätkän vertaa. Jos rahaa on käytettävissä, niin kannattaa harkita pienen gps-paikantimen piilottamista pyörän runkoon paikkaan josta sitä ei osaa etsiä. Ja luonnollisesti pyörä kuin pyörä tulee merkitä omakseen tavalla jota ei saa helposti pois. Näkyvällä tavalla yhteen paikkaan, ja oikein ovela merkintä toiseen paikkaan piiloon. Vähän vaivaa merkintävaiheessa säästää paljon vaivaa silloin, kun kriminaali väittää aina omistaneensa pyöräsi.