"Tutkija: Arabia ohitti suomen Ruotsissa – ”Historiallinen virstanpylväs Ruotsin alkuajoista lähtien maan toiseksi puhutuin kieli suomi on ensi kertaa menettänyt asemansa.
Suomi on pudonnut kolmannelle sijalle Ruotsin yleisimpien kielten listalla. Sen ohitti arabian kieli, väittää kielitieteilijä Mikael Parkvall Svenska Dagbladetissa julkaistussa kolumnissaan. Hän luonnehtii vaihdosta ”historialliseksi virstanpylvääksi”.
– Suomi ei pelkästään ole ollut Ruotsin toiseksi yleisin kieli ”jo hyvän aikaa”, vaan käytännössä niin kauan, kuin koko Ruotsi on ollut kansakuntana olemassa, Parkvall muistuttaa historiasta.
Ruotsissa ei, toisin kuin useissa muissa maissa, kerätä virallisesti tilastoja eri äidinkieliä puhuvien määrästä. Sama koskee myös asukkaiden etnisen taustan listaamista.
Parkvall kartoittikin itse kielten yleisyyttä ja huhtikuussa 2016 ennakoi, että arabiasta tulee lähiaikoina Ruotsin toiseksi yleisin äidinkieli. https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005702054.html" Näin on tapahtunut jo Itiksessä Puhoksessa Malmilla Jakomäessä Kontulassa..
Meilläkin sama ilmiö tulossa..Suomenkieli katoaa..
6
128
Vastaukset
- HjalmarRööpelikköinen
Montakohan tieteellistä tutkimusta julkaistaan vuosittain arabiankielellä , vaikka koko maailmassa? Montako kaunikirjallista teosta , oislukien uskonnilliset julkisut , mahdetaan julkaista vuosittain arabian kielellä?
Arvauksia...onko kenelläkään. En nimittäin itse muista omasta toverilukupiirissäni koskaan olleen esillä mitään kirjallista, mikä edes etäisesti viittaisi alkuperältään arabiankieliseen julkaisuun.
Kai nyt tällainen tulevaisuuden valakielilupaus mahtaa pitää sisällään aikamoisen kulttuurillisen ja yleissivistävän potentiaalin...? - HjalmarRööpelikköinen
Voi peeweli , notta tulipa kirjoitusvirheitäkin oikein urakalla. iPad-perhana...
- haaaaaahuuhaaa
Pitää kysyä tosta tutkimuksesta Suomessa olevilta Arabiankielen pakoloisilta niiltä Nobel palkituilta..
- tyhmyydestäsakotetaan
Tilasivat ison paskan ja sen saivat. Onneksi olkoon ruotsi.
Tämä ilmiö on jo muutenkin katoamassa, nimittäin suomen kieli. Nykyisin kun kuuntelee vaikkapa jonkun julkimon haastattelua, niin ei kertakaikiaan pitkälle sitä pissiskieltä; tota, niinku, huikeeta kestä, kun joko sulkee vastaanottimen tai vaihtaa kanavaa. Ja nämä ovat olevinaan ihka aikuisia ihmisiä.
Ja eikö arabian kielellä ole kuitenkin julkaistu se yksi ja ainoa oikea teos koraani. Siinähän se on koko kultturin kirjo ja elämän ohjesisältö. mitä sitä muuta tarvitaan - että HUIKEETA tämä suomalaisten kotouttaminen.- lainausmerkki_pois
Toi sun linkki ei toimi, annas kun minä.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005702054.html
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1132353
Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau311474Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.201458- 1291438
- 681253
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3401094- 891005
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?56964- 122831
- 82806