Uskotko iltasanomien juttuja?

Rekkamies 18v ja 4 000 euroa kuussa:
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000005703609.html

Mutta tarkemmin tutkittaessa rekkamiehen palkka ei olekaan ihan tuollainen,
tyyppi tekee paljon ylitöitä ja osa tuloista tulee erikoisesta yritystoiminnasta...

miksi näitä juttuja tehdään eikä kerrota selkeästi totuutta?
8166
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Niin, liikevaihto ei ole sama kuin ansiot.

Äänestä

Vai onko kyseessä "rekkamies" jolla on kela gold 4000 saakka per kuu?

Äänestä
  • No eipäs nyt vitsailla rasistisesti

    Äänestä

Jos on oma kuljetusyritys vielä töiden päälle, niin aika pieneksi jää palkka. Yksikin auto tuottaa kuljettajan palkan lisäksi aina jotain, ei niitä kukaan tappiolla pyöritä, ainakaan jatkuvasti. 90 tuntia on ihan tavallinen määrä/ 2 viikkoa. Nuorelle kuitenkin aika hyvin, vaikka varmasti tuossa omassa yrityksessä on jonkinlainen linkki vanhempiin rahallisesti.

Äänestä

Roopella on se ekakin satatuhatta ajamatta ,jos ikää on 18 v.Mukava olisi kuulla, mitä kuuluu miehelle kymmenen vuoden kuluttua.Kuljetusalan yrittäjällä pitää olla uskonto kymppi ja laskento viis,totuus tulee pian vastaan,mutta onnea ja menestystä. Nimimerkille kultalusikka tiedoksi ,se auto varsinkaan yksi, ei aina tuota edes kuljettajan tai omistajan palkkaa .

Äänestä
  • Siinä se usein vika onkin, kun laskento on viisi. Tullaan rehvakkaasti hintoja polkemalla yrittämään, ja viedään leipä toisten suusta. Ei kai se auto tuota, jos ei osata laskea, vaan lähdetään ajoon sillä millä tilaaja kehtaa pyytää.

    Äänestä

90h/viikko siis 360h/kk. 4000€:360h=11,11€/h.
Eli eipä saa päätä huimaavaa tuntipalkkaa.

Jos ei aja viikonloppuna niin miten lepoa kertyy pykälien mukaan, kun joutuu tekemään 18 tunnin päivä??

Taitaa olla auringonpistos nyt jollain tapahtunut

Äänestä
  • Väärä laskelma. 90/2 viikkoa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


huuhaaa kirjoitti:

Rekkamies 18v ja 4 000 euroa kuussa:
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000005703609.html

Mutta tarkemmin tutkittaessa rekkamiehen palkka ei olekaan ihan tuollainen,
tyyppi tekee paljon ylitöitä ja osa tuloista tulee erikoisesta yritystoiminnasta...

miksi näitä juttuja tehdään eikä kerrota selkeästi totuutta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu