Auto kolaroitu parkissa Matinkylänrannassa

Kiitos sinulle, joka kolhit autoni kyljen valkoisella autolla ja hajotit peilin Matinkylänrannassa Merenneito kahvilan parkkipaikalla 3.6.

Asiaa selvitetään.
5297
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

" Kiitos sinulle, ". Eipä kestä.

Äänestä

> Kiitos sinulle, joka kolhit autoni kyljen valkoisella autolla ja hajotit peilin

Vielä nokkavasti kiitteletkin valkoiselle autolleni tekemästäsi vahingosta. Romusi oli parkkeerattu laittomalle alueelle, puolet ruudun ulkopuolella. Siitä oli tosi vaikea päästä ohi, muuta kuin että kolhi jommalta kummalta puolen peilin irti, että mahtui ylipäätään kääntymään. Kolhua tuli itsellekin.

1Äänestä
  • No, toivotaan, että molemmilla oli kaskovakuutus, omavastuu lienee 200 euroa. Mitä kolariin tulee, itseään (syyllistä) ei tarvitse ilmiantaa.
    Itse ilmoittaisin, jos kolhisin jonkun autoa.
    Syyllisen vahinko korvataan liikennevakuutuksesta ja bonus laskee. Ei muuta omavastuuta.
    Koska en ole koskaan kolhinut omaa enkä vieraan autoa, minulla on kummassakin vakuutuksessa hyvä etu, ensimmäinen kolhaisu ei laske bonusta.

    Äänestä

  • >> Syyllisen vahinko korvataan liikennevakuutuksesta ja bonus laskee. Ei muuta omavastuuta.

    Mihinkäs juttuun tämä perustuu, että syyllisen vahinko korvattaisiin liikenenvakuutuksesta? Jos näin on, niin eihän silloin mitään kaskoa kannata kenenkään ottaakaan.

    >> Itse ilmoittaisin, jos kolhisin jonkun autoa.

    Miksi tarkalleen ilmoittaisit, omatuntojuttuako vai? Kuten sanoit, juuri mitään vahinkoa ei synny vastapuolelle, se 200 € omavastuu korkeintaan. Sen summan normi autoilija joutuu maksamaan muutenkin, pari kertaa kuussa, kun hakee tankkiin öljytuotteita.

    Äänestä

  • Täsmennyksenä: vahingon aiheuttaja/SYYYLLINEN: hänen liikennevakuutuksestaan (lakisääteinen vakuutus) korvataan SYYTTÖMÄN osapuolen esine- ja henkilövahingot. Ja vapaaehtoisesta vakuutuksesta eli kaskosta OMAN auton vahingot. Jos siis on täyskasko. Jos vapaaehtoista täyskaskoa ei ole, sitten kolhut menee omasta pussista.
    Kun liikennevahingosta korvataan SYYTTÖMÄN /vastapuolen vahinko, bonus laskee.
    Kaskossa jos korjaat OMAN auton, omavastuu on useimmiten 200 euroa. Ja bonus laskee.
    Ellei sitten ole ns hyvän kuljettajan etu, että bonukset ei laske ekasta kolarista.
    Suosittelen tutustumista vakuutusehtoihin.
    Kirjoittajalle sattuneessa vahingossahan oli kyse siitä, että vahingonaiheuttaja
    on TUNTEMATON, jolloin vaikea hakea korvaavaa liikennevakuutusyhtiötä. Sitten käytetään auton omaa kaskoa (tuntemattoman auton aiheuttama kolari).
    Ja juu, on omantunnon kysymys, että ilmoittaisin, jos kolhisin jonkun autoa.
    Onhan nuo öljytuotteet hintavia, mutta ne nyt ei kuulu vakuutus/korvausasioihin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ärsyyntynyt kirjoitti:

Kiitos sinulle, joka kolhit autoni kyljen valkoisella autolla ja hajotit peilin Matinkylänrannassa Merenneito kahvilan parkkipaikalla 3.6.

Asiaa selvitetään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu