Virossa sumuvalojen poisto katsastukseen?

qwdsfghjkilö

Miten Virossa menee katsastuksen sumuvalosääntö?
On autosta sumuvalon kiinnikkeet rikko puskurista ja umpiosta ja pitäisi kiiruusti viedä
Viroon katsastukseen.
Onko siellä sama käytäntö kuin Suomessa: poistaminen kokonaan, mustaksi maalaaminen tai peittäminen jollakin valoa läpäisemättömällä materiaalilla vai oltava paikoillaan toimivana suunnattuna, kun autossa on sellaiset vakiona?
Sulake irti tietty myös...

4

280

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihmeellistäpuuha

      Jos on lamput niiden pitää toimia mutta jos ei ole lamppuja nin mitäpä sitten, päättele itse.

    • Mitsu-88

      Turha tuommoisia täällä kysellä. minulla on ollut kiinalaiset ksenonpolttimot sumuvaloissa monta vuotta. Eikä asiaan ole ikinä puututtu. Nyt tosin erehdyin menemään eri firmaan kuin A-Katsastukseen ja se oli virhe. Sumuvaloissa tuli kirjauskehitus! No sehän korjaantuu poistamalla, mutta suurempi ongelma on se katsastaja väitti että Vitaran kori on ruostevaurioitunut. Eihän se voi olla ruostevaurioitunut kun kyseessä on RUNGOLLINEN AUTO! Lisäksi kun sanoin että miten se on voinut 800 kilometrin aikana ruostua sain vastaukseksi epäselvää kuminaa. Tein toki Internetiin valituksen. Trafiin jos tekisi ilmoituksen niin se MAKSAA!!!111

      • häh

        Eikö siinä ole koria ollenkaan?


      • HanoiJane

        Tai sitten katsastaja totesi sinulle aivan selvällä äänellä useaan kertaan että ruostevauriot ovat todennäköisesti olleet autossa jo edellisen katsastuksen aikana. Mitenköhän on mahtanut mennä todellisuudessa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      67
      2169
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      35
      1744
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      99
      1132
    4. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      46
      889
    5. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      87
      803
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      25
      776
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      29
      670
    8. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      39
      648
    9. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      132
      601
    10. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      56
      578
    Aihe