Ruotsinkielen opettajiksi on valikoitunut joukko, joka ei välitä tuloksista. Heille riittää, että ovat kerran elämässään tehneet opetussunnitelmansa, jota toistavat vuodesta toiseen. Suojatyöpaikassa on mukava opettaa, kun kukaan ei piittaa tuloksista. Oppilaat oppivat, ettei läksyjä tarvitse tehdä ja siitä tulee tapa.
Ruotsinkielen ympärille on kehitetty valtavasti turhia virkoja. Yhteiskunta seisoo, kun odotetaan lakiesitysten kääntämistä ruotsiksi. Valtavasti rahaa valuu hukkaan ja RKP:n kassaan.
Kuvaavin esimerkki on ruotsinkielisten viittomakielen ohjaajiksi palkatut valtavat määrät ohjaajia.
Ruotsinkielen säilyttämiseksi kerätään valtavasti perintörahaa säätiöihin, joissa se makaa
eikä hyödytä yhteiskunnan kehittämistä.. Raha sijoitetaan huolimattomasti, eikä se tuota.
Stockmann on hyvä esimerkki. HBL:n julkaisiminen tuottaa tappiota.
Alueita, joissa ruotsinkieliset asuvat ei kaavoiteta eikä kehitetä, jotteivät suomenkieliset tai maahanmuttajat voi muttaa sinne. Museokaupungit, kuten Tammisaari elävät horroksessa.
Ilman ruotsia toisena kansalliskielenä Suomi olisi maailman kehittynein ja vaurain maa.
Ruotsinkieli laiskistuttaa yhteiskunnan!
5
121
Vastaukset 5
- Nåååppopå
Totta on, ruotsinkieli on valtava kehityksen jarru. Ruotsinkieliset ovat ajatusmaailmaltaan jämähtäneet jonnekin 1800- luvulle. Ruotsinsuomalaisen evät oikein tunnu sopeutuvat emämaa Ruotsiinkaan, koska eivät saa siellä mitään erikoiskohtelua vaan ovat ihan tavallisia kuolevaisa.
Suomenruotsalaisten verkostot kieltävät heitä muuttamasta Ruotsiin, koska RKP menettäisi äänestäjiä. RKP onnistui jollain tavoin saamaan Ruotsin nostamaan vaatimustasoaan suomalaisille, joilla pääsee sinne opiskelemaan. Tämä johtui siitä, että ruotsinkieliset tytötö havaitsivat, että sinne pääsi helposti ilman pääsykokeita. Tämä haluttiin estää.
Suomi on tipahtanut digitaalisudessa pronssitilalle. Tämäkin tipahtaminen johtu pakkoruotsista.
Aikaa turhan kielen opiskeluun menee hukkaan ja tapa jättää ruotsin läksyt tekemättä leviää myös muhun tekemiseen kouluissa.
Olen samaa mieltä, että ilman pakkoruotsia kouluissa opiskelu olisi tehokkaampaa. Koulujen työilmapiiri paranisi. Suojatyöpaikassaan makaavat ruotsin opettajat myrkyttävät ilmapiiriä, kun tappelevat työpaikastaan. He myös levittävät valeuutisia oppilaiden vanhemmille.- hsgrgfhdhdgd
Finlandssvenskar kirjoitti:
Suomenruotsalaisten verkostot kieltävät heitä muuttamasta Ruotsiin, koska RKP menettäisi äänestäjiä. RKP onnistui jollain tavoin saamaan Ruotsin nostamaan vaatimustasoaan suomalaisille, joilla pääsee sinne opiskelemaan. Tämä johtui siitä, että ruotsinkieliset tytötö havaitsivat, että sinne pääsi helposti ilman pääsykokeita. Tämä haluttiin estää.
Suomi on tipahtanut digitaalisudessa pronssitilalle. Tämäkin tipahtaminen johtu pakkoruotsista.
Aikaa turhan kielen opiskeluun menee hukkaan ja tapa jättää ruotsin läksyt tekemättä leviää myös muhun tekemiseen kouluissa.
Olen samaa mieltä, että ilman pakkoruotsia kouluissa opiskelu olisi tehokkaampaa. Koulujen työilmapiiri paranisi. Suojatyöpaikassaan makaavat ruotsin opettajat myrkyttävät ilmapiiriä, kun tappelevat työpaikastaan. He myös levittävät valeuutisia oppilaiden vanhemmille.Kyllä hurreja muuttaa ruotsiin edelleenkin.
hsgrgfhdhdgd kirjoitti:
Kyllä hurreja muuttaa ruotsiin edelleenkin.
Yllättävän vähän, kun he hallitsevat kielen. Suomenkielisten ei kannata lukea ruotsia, kun sitä hyvin osaavat eivät kielitaitoaan hyödynnä.
Suomessa ihminen joka haluaa, että llapsi menestyy varmistaa lapselleen hyvän englannin taidon.
Ruotsia kannattaa opiskella ainoastaan, jos lapsi voi oleskella Ruotsissa pidempiä aikoja.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid135875En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44637Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21578Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.110543- 36532
Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50525- 56503
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34478Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää121465Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni24435
