Ruokarukoiluttaminen pois päiväkodeista+kouluista

Lukija.huom

Opetushallituksen ohjeessa (12.1.2018) on edistysaskelten lisäksi yhä ongelmia aiheuttava kohta: ”Opetuksen järjestäjät voivat päättää, järjestetäänkö esi- ja perusopetuksen yhteydessä uskonnollisia tilaisuuksia, kuten jumalanpalveluksia ja uskonnollisia päivänavauksia, ja uskonnollisia toimituksia, kuten ruokarukouksia.”

Erityisen ongelmallinen siinä on uskonnollisia toimituksia, kuten ruokarukouksia koskeva kohta. Toisin kuin uskonnollisia tilaisuuksia koskeva kohta se ei edes vastaa perustuslakivaliokunnan linjauksia (mietintö 2/2014 vp) eikä oikeuskaslerin ja eduskunnan oikeusasiamiehen mietintöjä.

Silti uskonnollisten toimitusten, kuten ruokarukoukset järjestäminen lisättiin Opetushallituksen ohjeisiin vuonna 2014. Ne pujautettiin ohjeisiin ”muina miehinä” ilman perustuslakivaliokunnan mietinnön antamaa virikettä ja oikeutusta.

Päivittäisen uskonnollisen rituaalin järjestäminen koulun toimesta on erittäin ongelmallinen indoktrinaatiokiellon ja syrjintäkiellon näkökulmista. Siinä ”määrä muuttuu laaduksi”. Joka päivä toistuva johdettu, ääneen lausuttava ruokarukoiluttaminen on indoktrinaatiota paljon suuremmassa määrin kuin harvemmin järjestettävä tilaisuus.

Oppilaan mahdollisuus välttyä tällaiselta päivittäiseltä rituaalilta ilman syrjintää on erittäin hankalaa, käytännössä mahdotonta. Tämä johtuu siitä, että oppilaita ei voida ilman leimautumisen vaaraa siirtää toiseen tilaan rukoushetken ajaksi.

Länsi- ja Sisä-Suomen AVI onkin katsonut (27.3.2018), että koulussa ei tule lukea ääneen yhteisiä ruokarukouksia, jos tämän seurauksena yksikin oppilas, jonka huoltajat ovat ilmoittaneen, ettei oppilas osallistu koulussa järjestettäviin uskonnollisiin tilaisuksiin, joutuisi osallistumaan rukoilutilanteisiin edes passiivisesti.

Toivottavasti tämä linjaus saatetaan nopeasti käytäntöön. Opetushallituksen tulee pikaisesti muuttaa ohjeitaan tältä osin. Kuntien opetustoimen tulee välittää tietoa kouluille ja varhaiskasvatukseen. Päiväkotien ja koulujen kannattaa toimivuoden 2018-19 suunnitelmissaan selkeästi luopua ruokarukoiluttamisesta ja yksin teoin myös uskonnollisista tilaisuuksista.

Ruokarukoiluttaminen on ongelma myös pienten koululaisten iltapäivätoiminnassa. Seurakuntien kuntien tilauksesta tai tukemana järjestämässä iltapäivätoiminnassa on välipalan jakamisen yhteyteen järjestetty ruokarukous, vaikka kyseessä on julkiseen palveluun liittyvä toiminta eikä seurakuntien omaehtoinen, omalla rahoituksella tapahtuva toiminta.

Uskonnollisiin toimituksiin ja tilaisuuksiin liittyy yksityisyyden suojan näkökulma. Päättäessään oppilaan osallistumisesta perhe joutuu vasten tahtoaan tuomaan julki uskonnollisuuttaan tai ei-uskonnollisuuttaan, vaikka kyseessä on arkaluontoinen tieto, jonka moni perhe haluaisi pitää yksityisasianaan.

Lisättäköön vielä, että toisaalta mikään ei kiellä keneltäkään yksilöllistä ruokarukousta itsekseen, muita häiritsemättä, vaikka päiväkodin tai koulu henkilöstö ei lapsille ääneen lausuttua kollektiivista rituaalia johdakaan. Suomalaiseen kulttuuriin ja työelämään ei kuulu, että lounailla pomo johtaisi yhteisiä ruokarukouksia, eikä aamuhartauksiakaan pidetä. Kuulemma ei edes Kirkkohallituksessa. Niinpä nyt on korkea aika saada ruokarukoiluttaminen pois päiväkodeista ja kouluista.

12

316

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cvbcvbn

      Älä huoli, kyllä kristillinen rukoiluttaminen loppuu viimeistään muslimien vaatimuksesta.

      • Eivät muslimit Suomessa mitään vaadi. Eivät sotkeennu uskonnottomien elämäänkään kuten monet kristityt!


    • mannapuuroajumalalle

      Jumalako sen ruuan lautaselle oksensi.

    • AteistiVaan

      Jos uskovaiset lupaavat lopettaa rukoilemisen kouluissa, niin minä lupaan lopettaa ajattelemisen kirkossa!

    • q.v

      Rukoilu ei toimi. Voisivat uhrata kanan tai vuohen joka aamu.

    • Ongelmallisen asiasta tekee useiden uskovaisten kykenemättömyys ymmärtää ja arvostaa länsimaisen demokration perusteisiin kuuluvaa uskonnonvapautta.

      Huolestuttavaa sinällään, että tuollaisen arvomaailman omaavat ihmiset kasvattavat lapsia ammatikseen.

    • Ajatelkaa, jos jossain työpaikalla pakotettaisiin ihmiset päivittäin kummallisiin uskonnollisiin rituaaleihin.
      Kyllä siitä poru nousisi.
      Mutta kun kyse on lapsista, ei kukaan ole välittänyt, paitsi ateistit tietysti.

      • Vapaa-ajattellijalllt

        Aivan. Tällainen toiminta kaipaa lisää tukea. http://vapaa-ajattelijat.fi/
        Yksi tapa tukea on liittyä (nettisivujen kautta löytyy alueellinen yhdistys).
        Voi myös toimia itse, muttei oo pakko jos ei taho.


    • TeeSelväksi

      Oman perheen etu on yhteisönkin etu.

    • TerveisiäPerheeltä

      Ennen päiväkodin kesälomaa terveiset perheeltä päiväkodin johdolle, että ensi toimikaudella 2018-19 ei järjestetä enää ruokarukoiluttamista eikä uskonnollisia tilaisuuksia.

      • Kiittäen

        NYT torstaina sen sanon.


    • Meingott

      Niinhän se on, että tasapainoisesti todetaan, ettei uskonnonharjoittaminen kuulu julkisiin tiloihin. Tässä tapauksessa luonnollisesti kyseessä ovat päiväkodit. Asia lienee viisasta olla yksilinjainen ja tasapuolinen kaikkia kohtaan ja samalla viivalla: Uskonnonharjoittaminen ei kuulu julkisiin tiloihin, edes yksityinen, koska se on uskonnonharjoittamista ja tapahtuisi julkisissa tiloissa. Kannanotto jättää omituisen porsaanreiän eikä ole siten neutraali ja tasapuolinen. Lisäksi uskonnonharjoittaminen on yksityisasia, joten sekin perää neutraaliutta julkisiin tiloihin. Uskonnonharjoittaminen vai uskontokuntien omissa tiloissa, jotka ovat yksityisiä eivätkä julkisia. Samalla suojellaan uskonnon pysymistä yksityisasiana ja suojellaan ihmisen yksityisyyttä, ettei hänen tarvitse paljastaa vakaumustaan julkisesti pakottamalla tai muutenkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      13
      1970
    2. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      183
      1514
    3. Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä

      Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain
      Maailman menoa
      144
      1284
    4. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      96
      1273
    5. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      38
      1168
    6. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      84
      908
    7. Naiseni on todellinen seksipeto

      Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
      Ikävä
      44
      830
    8. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

      Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
      Suomalaiset julkkikset
      13
      797
    9. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

      Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      138
      793
    10. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      123
      763
    Aihe