Sote hajottaa Kokoomuksen ja hallituksen?*

Olisiko jo kolmas - neljäs hallitus joka purkaa kansalaistemme sosiaali- ja terveyspajukkoa – useamman luukun filosofiaa, joka työllistää mukavasti – vielä, vaikka robotisaatio jo painaa päälle?

Tämän kertainen sote saattaa olla ohdake kykypuolueen aatteelle [1 tai oikeastaan aatteettomuudelle ja voi nostaa demarit jälleen pääministeripuolueeksi, joka ottaa myös ulkoministerisalkun haltuunsa.

[1 ~ https://yle.fi/uutiset/3-10241763 -
[1 Kokoomusta kiusaa Keskustan ”Elämän ja Puolikuoleman” kysymys – maakuntamalli, johon voimme tehdä perinpohjaisen korjaussarjan, tässä linkki… ~ http://ilkkaluoma.puheenvuoro.uusisuomi.fi/251892-maakuntamalli-radikaalisti-kaupunkimalliksi -


Kokoomuksella on aate hukassa, jos sitä on lainkaan? Valinnanvapauden kollektiivisella rahoituksella, luoden samalla osalle sote-toimijoista voittomarginaalit, osinkotuotto ja arvonnousut -tässäkö aate ja ideologia?

Niin, valinnanvapauttahan se on, kun (liki) satavarma business voidaan myydä myös ulkomaille. Onko tämä sitä kokoomuslaista aatteen paloa; rikastua toisten sairauksille?



Kuvaus todellisesta elämästä, missä pelastettiin 7-vuotias poika – esimerkillisellä vastuulla ja huolehdinnalla!
[ … Oulun lentokenttä avattiin yöllä, jotta Sulon henki saatiin pelastettua –
… viranomaisyhteistyö toimi kiitettävällä tavalla ] -Mtv-toimittaja Tommi Forsman.

Voisimme olla ylpeitä Suomesta. Missä muussa maailman 200 valtiosta voisi saada tällaista palvelua, kun hätä on suurin mahdollinen. Voimme sanoa, että yhteiskuntamme ja yhteishengen pelastaneen viattoman lapsen hengen! Oli mukavaa lukea kerrankin positiivinen uutinen. Toivomme pienelle pojalle pitkää ikää ja tervettä elämää [Kuva 1 ja [2 … ]!

[2 ~ https://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/uutta-tietoa-dramaattisista-hetkista-oulun-lentokentta-avattiin-yolla-jotta-sulon-henki-saatiin-pelastettua-en-ole-ikina-hoitanut-niin-pienta-ja-niin-sairasta-lasta/6936598 -


Missä mennään sote, Kokoomus, valinnanvapaus ja keiden kustannuksella?

Nykyisessä systeemissä, juuri julkishallinnon sosiaali- ja terveystoimessa ei rikastuta voitoilla, osingonjaoilla eikä pörssikurssivoitoilla kuin ulkomaille myyntivoitoistakaan.

Voitonjakoa pehmitetään väitteillä, että yksityinen puoli olisi tehokas, kustannusherkkä ja nopea käänteissään – siis enemmän onnistuneita toimenpiteitä aikayksikköä kohden, tätähän sen täytyisi osaltansa tarkoittaa. Olisiko se noin?

Nopeutta voimme varmaankin havaita sitten yt-yhteistoimintaneuvotteluissa, kun henkilökuntaa vähennetään – onhan osakeyhtiömäinen toiminta jo lailla edellytetty tuottamaan voittoja omistajilleen. Miltä tuntuu saada voittoja ja osinkoja toisten sairaudesta – mutta myös terveyden hoidosta onnistunein tuloksin?


[* Kansanedustajat Kokoomuksesta Elina Lepomäki, Susanna Koski & pormestari ja valtakunnan politiikan ”vapaavuosi” ~ http://ilkkaluoma.puheenvuoro.uusisuomi.fi/251602-lepomaki-laittaa-vapaavuoren-kisallina-sote-n-lepaamaan -


Ilkka Luoma
Kansalaiskirjoittaja Helsingistä
https://ilkkaluoma.blogspot.fi
https://www.facebook.com/first.ilkka



DOC sote_kaataa_kokoomuksen_07062018.doc – OpenOffice Writer
PVM 07062018

329_3223 – 11:10

5

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyssäkaali

      Aiemmin todettua: ryssänkiimainen trolliLuoma on kateellinen menestyjille ja purkaa pahaa oloaan propagandaoksennuksellaan.

      Niin nytkin

      • Westfalen

        Dosetti tyhjänä?


    • IiIiIiI

      Tämä Luoma on täystollo, joka kirjoittaa ”[1 Kokoomusta kiusaa Keskustan ”Elämän ja Puolikuoleman” kysymys – maakuntamalli, johon voimme tehdä perinpohjaisen korjaussarjan, tässä linkki… ~”

      Linkissä on ukonturjakkeen OMA kirjoitus - harvinaisen tyhmä narsisti, joka näköjään kirjoittaa itsestään MONIKOSSA

      • iIkka.luoma

        Olen erittäin älykäs ja kaikki ovat kateellisia meille.


    • Vauhkonen

      Näyttää penaalien tylsimmät kynät olevan liikkeellä ;-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      512
      8739
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      136
      6010
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      350
      5075
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      60
      4684
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      86
      4283
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4003
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      178
      3862
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      91
      1808
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      103
      1364
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      929
    Aihe