ja antaa rikkaille!!
Sipilä ottaa köyhiltä
Pedot.keskuudessamme
462030
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 46
Vanhimmat
Jumalan juhlapuhemieheksi tyyppi on omiaan. Keskustansa kokouksessa lupaa ajaa keskeltä ohi vieläpä. Liekö ihminen sisällään koossa edes?
Minäpä otan kaikilta ja en anna kellekään.
Vitsi vaan:
Annan kaikille sipilän ja maurin
Tapaisimpa Sipilän katanaharjoituksiin mennessäni.
Olisi lehtiuutinen. Ilman sääliä ja syyllisydentuntoa.
Jos köyhällä on mistä ottaa, niin kyseessä ei ole köyhä. Tarkoittanet, että köyhälle annetaan vähemmän muitten rahoja.
Älä viitsi mussuttaa! Tiedät tarkalleen mistä puhutaan, viljelet sarkasmia toisten tuskalla.
Kyllä sipilä ottaa sieltä mistä ei voisi ottaa. Köyhälle 2 euroakin saattaa olla todella tärkeä raha. Se tuntuu jos sitä ei ole. Jos sulla on viiden tonnin kuukausi palkka, siitä ei tunnu edes 200 e vähennys yhtään miltään.
Jos et osaa muuta kun nöyryyttää niin ole sitten hiljaa.
Köyhyys raja on suomessa 1000 e noin, kaikki sen alle ovat köyhiä. Jos sulla on asiat hyvin, ei ole kaikilla, muista se, että jonain päivänä sinä voit olla samassa tilanteessa, ja muista mitä itse silloin sanoit.
Kumma ettei määrää köyhien miesten peniksistä makkaranteko ainesta..ettei köyhät lisäänny..
Ja mihinkähän perustat tuon väitteesi???
https://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/658040-aktiivimalli-ei-ole-lisannyt-toimeentulotuen-tarvetta
Joten populistien räksytystä taasen!
Hän voi perustaa sen vaikka sille, että hallitus leikkasi työttömyysturvan minimipäivärahaa vuonna 2016 ja 2017. Silti hallitus esimerkiksi alensi autoveroa vuosina 2016, 2017 ja 2018, joten uuden auton ostaminen on rikkaille halvempaa.
Et sitten ole sinäkään penaalin terävin kynä! Autoveron lasku on kompensoitu muilla maksuilla valtiolle, joten uuden auton ostaja kyllä maksaa ja maksaa enempi. Se takia rikkaat eivät aja uudella autolla https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000005463562.html tai jos ajavat uudella, niin ostavat Skodan! https://www.is.fi/autot/art-2000000467604.html
Kyllä ne on kitukusiaiset ja osaripellet, jotka ostaa uudet autot ja maksaa niistä kalliimman jälkeen.
"Autoveron lasku on kompensoitu muilla maksuilla valtiolle, joten uuden auton ostaja kyllä maksaa ja maksaa enempi."
Ne 'muut maksut' lienevät käyttöön perustuvia maksuja, jotka peritään kaikilta, kuten polttoainevero ja toisaalta päästöihin perustuva ajoneuvovero. Uudet autot kuluttavat (ja saastuttavat) yleensä vähemmän kuin vastaavat vanhat, joten uuteen vaihtava maksaa käytöstä vähemmän.
"Kyllä ne on kitukusiaiset ja osaripellet, jotka ostaa uudet autot ja maksaa niistä kalliimman jälkeen."
En tiedä, mitä tuo ensimmäinen ilmaisu tarkoittaa, mutta kyllä siinä rikkaita henkilöitä tarvittiin, kun v. 2017 ensirekisteröitiin Suomeen seuraavat ajoneuvot:
- 1 McLaren 720S
- 1 Lamborghini Huracan
- 1 Bentley Bentayga
- 1 Audi R8
- 3 Jaguar XJ:tä
- 3 Ferrari 488 Spideria
- 8 Maserati Levantea
- 14 BMW 6-sarjalaista
- 15 Porsche 911:a
- 33 Mercedes-Benz S-sarjalaista
- 44 BMW 7-sarjalaista
- 77 Porsche Panameraa.
Nuo vain poimintoina valikoimasta. Vahvasti epäilen niin, että kaikki eivät ole osamaksulla hankittuja.
Suurin osa juuri noista autoista, mitä listasit, on osamaksulla ostettuja, jos katsot omistajien tiedot, niin omistajana rahoitusyhtiö. Olen monta kertaa katsonut omistajien tiedot ja AINA omistajana rahoitusyhtiö!
Jos et ole sattunut lukemaan erään lehden juttua, niin eräs toimittaja ihmetteli, kuinka kalliita autoja oli varattomilla.
"Olen monta kertaa katsonut omistajien tiedot ja AINA omistajana rahoitusyhtiö!"
Epäilen, että olisit katsonut sadan auton tiedot eli puoliakaan noista 200:sta.
Niin Vastenmielinen äijä ettei Arkadianmäen porukasta heti muita löydy.
Sipilä on antanut myös köyhille mahdollisuuden vaurastua... Tosin se edellyttää työn tekemistä. Ja työttömyys on tilapäinen vaihe elämässä. Peruseläkkeitä on nostettu joten järki se pitäisi olla jo kerjätessäkin.
Vai tilapäinen työttömyys... heh. Syrjäkylillä asuvana ikääntyvänä tiedän tasan tarkkaan, että olen työtön samana päivänä jos/ kun Sote tulee ja vie palvelut yli 100 km:n päähän...
Ja ei, en muuta liki 6-kymppisenä enää mihinkään työn perässä, tehköön sipilöitsijät jatkossa nämä raskaat työt miten parhaaksi näkevät, ei kiinnosta.
En olisi vielä huolissani. Satun itse asumaan alle 3000 asukkaan muuttotappiokunnassa ja tuskin täältä aletaan potilaita raahaamaan 100km päähän sen enempää, kuin nykyisellääkään. Se on nimittäin täysi mahdottomuus, koska nykyäänkään ei siellä 100km päässä riitä kapasiteettia pitää potilaita, vaan ne kiikutetaan heti, kun on mahdollista tänne syrjäseudulle takaisin vuodeosastoille.
Yhdistymisiä voi toki tapahtua, mutta rajusti täytyy väestön vähentyä vielä tästä täällä, että kaikkien pitää mennä 100km päähän saamaan hoitoa.
Sitä paitsi alat olemaan ikäsi puolesta siinä, että pääset eläkkeelle (kuten pääsisin minäkin).
Ka köyhä anttaa vähisttäääään, rikas ei paljostaankaan, vaan loukkaantuu, kun sille antaa
Rikkaista+kuitenkin+3%+maksaa+veroista+20%,+joten+sekin+sopii+muistaa!++Lisäksi+2420€/kk+palkkatilistä+ei+mene+valtiolle+veroa+senttiäkään.++https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/79817-2420-eukk-tasta-tilinauhasta-ei-mene-senttiakaan-valtiolle
Nyt pittää kaeketi kööhän alakkoo rikasta lepyttelemmään kun on antana rikkaaille ja suanunna ne suuttummaan. Toesinpäen se ei toemi raematunkkaan mukkaan, jotta rikas kööhälle. Ei ei
Ei+maksa.+Tuo+20+%+on+pelkkä+osuus+ansiotuloveroista,+jotka+kattavat+vain+6+miljardia+valtion+40+mrd+€:n+veropotista.+Kuten+linkittämäsi+artikkeli+kertoo:
"Ansiotuloveron+merkitys+Suomen+valtiolle+on+siis+vähäisempi+kuin+otsikot+ja+lööpit+antavat+ymmärtää.+Itse+asiassa+niillä+kerätään+valtion+kirstuun+noin+kuusi+miljardia+euroa,+kun+valtio+kerää+veroja+kaikkiaan+noin+40+miljardia+euroa.+Suurimmat+tuloerät+valtiolle+tulevat+kulutus-+ja+valmisteveroista."
Kaikista+veroista+varakkaimmat+maksavatkin+vielä+suuremman+potin,+sillä+he+pulittavat+monia+sellaisia+veroja,+joita+roskaväki+ei+maksa+ollenkaan.+Varakkain+1+%+maksaa+kaikista+veroista+13+%,+suurituloisin+10+%+taas+jo+40+%.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000001944801.html
Siinä taas vaihteeksi ihmisvihaajan kommentti. Heikko lukutaito on näköjään yhteydessä vihaan ja suvaitsemattomuuteen.
Linkitetyn Ilta-Sanomien artikkelin lopussa luetellaan, mitkä verot on otettu huomioon: "Luvuissa on mukana ansio- ja pääomatulovero, kunnallis-, kirkollis- ja Yle-vero."
Esimerkiksi arvonlisäveroa ei ole mukana, vaikka se arvioidaan tänä vuonna 17,9 miljardin euron suuruiseksi. Samoin 4 miljardin euron yhteisövero ja yli 7 miljardin valmistevero puuttuvat.
No paljonko ne rikkaimmat maksavat siitä arvonlisäverosta? Puolet? Ja yhteisöveron varmaan kokonaan.
Ja alle 2420€/kk tilinauhasta ei mene valtiolle vielä veroa senttiäkään, joten kyllä ne valtion verot maksaa rikkaat! https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/79817-2420-eukk-tasta-tilinauhasta-ei-mene-senttiakaan-valtiolle
Ei, vaan arvonlisäveron maksavat pääasiassa yritykset. Ja yhteisöveron käytännössä kokonaan.
Ei maksa. Ansiotuloverot kattavat vain 6 miljardia valtion 40 mrd €:n veropotista.
Väitätkö nyt köyhien muka omistavan yritykset?
En, vaan että yritykset ovat oma veronmaksajaryhmänsä. Yrityksen omistajia voivat olla mm. toiset yritykset, säätiöt, valtio, kunnat, vakuutuksenottajat tai ulkomaalaiset.
Esimerkiksi itse olen osakkaana keskinäisessä vakuutusyhtiössä pelkästään sillä, että olen ottanut sieltä vakuutuksen. Olen siis yksi tuon yhtiön omistajista, ja voin käyttää yhtiökokouksessa omistajan valtaa. Yhtiön omistamiseen ei tarvita kuin kotivakuutuksen ottaminen, mikä muuten on usein ihan vaatimuksena vuokrasopimuksessa.
No sitten varmaan myönnät sen, että yritysten verotus kohdistuu rikkaisiin vielä voimakkaammin kuin ansiotulojen verotus. Eli joo, köyhä voi maksaa pikkuisen, mutta rikas leijonanosan.
En+tietenkään,+kun+minulla+ei+ole+yrityksien+omistajuuksista+kattavaa+tietoa.
Kotitalouksien+veroista+pääomatuloveron+tuotto+arvioidaan+budjetissa+selvästi+ansiotuloveroa+pienemmäksi,+ennuste+viime+vuosilta+on+noin+50-60+%+at-veron+tuotosta.
Yritysten+maksamat+verot+ovat+pääosin+arvonlisäveroa+ja+osin+valmiste-+ja+yhteisöveroja,+jotka+kaikki+siirretään+firman+myymien+tuotteiden+hintoihin.+Asiakkaat+siis+maksavat+yritysten+tulouttamat+verot.
Miten+sitten+al-vero+jakautuu+eri+tulonsaajaryhmien+maksettavaksi?+Selvää+ainakin+on,+että+kun+tasasuuruinen+alv+ei+välitä+asiakkaan+tuloista,+vaan+kaikki+maksavat+samalla+prosentilla,+on+rikkaiden+maksama+osuus+välttämättömyyshyödykkeissä+hyvin+pieni.
Jokainen voi varmaan yleisen elämänkokemuksen perusteella arvata, keitä ne yritysten omistajat yleensä ovat. He pulittavat esimerkiksi yhteisöveroa ja pääomatulojen veroa, jotka köyhät kiertävät kokonaan.
Ja ALV päätynee enimmäkseen rikkaiden maksettavaksi, sillä kai rikas nyt köyhää enemmän kuluttaa.
"Jokainen+voi+varmaan+yleisen+elämänkokemuksen+perusteella+arvata,+keitä+ne+yritysten+omistajat+yleensä+ovat."+
Aina+voi+arvailla,+mutta+tiedon+arvoa+sillä+ei+ole.
"He+pulittavat+esimerkiksi+yhteisöveroa+ja+pääomatulojen+veroa,+jotka+köyhät+kiertävät+kokonaan."
Yksityishenkilöt+eivät+maksa+yhteisöveroa,+kuten+sen+nimestä+voi+päätellä.
"Ja+ALV+päätynee+enimmäkseen+rikkaiden+maksettavaksi,+sillä+kai+rikas+nyt+köyhää+enemmän+kuluttaa."
Hmmm...+ylempänä+nimim.+'rikkaidenkaveri'+taasen+väitti+kovasti,+etteivät+rikkaat+kuluta+paljoakaan+muita+enempää,+eivät+edes+ostaisi+uusia+autoja,+tai+ainakaan+kalliita+sellaisia.+Mm.+kansanedustaja+Eero+Lehti,+joka+käyttää+rikkauttaan+lähinnä+siten,+että+ei+tarvitse+käyttää+aikaa+tarjousjauhelihan+etsimiseen,+Kuka+sitten+on+oikeassa?+https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000005463562.html
Rikkaita+myös+on+Suomessa+varsinkin+oikeistolaisten+mielestä+hyvin+vähän,+ja+superrikkaita+ei+ollenkaan.+Tästä+on+loogista+päätellä,+ettei+tämän+suurituloisimman+1+%:n+kulutuskysyntä+ole+kansantalouden+kannalta+kovinkaan+merkittävää.+Silloin+se+ei+ole+sitä+myöskään+verotuksen+suhteen,+joten+heihin+kohdistuneet+veronkorotukset+eivät+olisi+kovinkaan+hyödyllisiä.
"Yksityishenkilöt+eivät+maksa+yhteisöveroa,+kuten+sen+nimestä+voi+päätellä."
Aivan.+Siksi+köyhät+pääsevät+kiertämään+sen,+kun+eivät+omista+yrityksiä.
"Tästä+on+loogista+päätellä,+ettei+tämän+suurituloisimman+1+%:n+kulutuskysyntä+ole+kansantalouden+kannalta+kovinkaan+merkittävää."
Ei+toki.+Mutta+varmasti+paljon+suurempi+kuin+pienituloisimman+1+%:n.
>"Yksityishenkilöt+eivät+maksa+yhteisöveroa,+kuten+sen+nimestä+voi+päätellä."
Aivan.+Siksi+köyhät+pääsevät+kiertämään+sen,+kun+eivät+omista+yrityksiä."<
Eivät+pääse,+koska+muiden+verojen+tavoin+myös+yhteisövero+siirretään+yritysten+tuotteiden+hintoihin.+Firman+tuloksesta+ei+tingitä,+koska+kilpailijoitakin+verotetaan.
"Ei+toki.+Mutta+varmasti+paljon+suurempi+kuin+pienituloisimman+1+%:n."
Sehän+on+selvää.+Alkuperäinen+väite+tässä+oksassa+oli+kuitenkin+ihan+erilainen:
>"Varakkain+1+%+maksaa+kaikista+veroista+13+%,+suurituloisin+10+%+taas+jo+40+%.<
Suomen+kaltaisessa+maassa+valtavan+suuri+keskiluokka+maksaa+reilusti+suurimman+potin+kaikista+veroista.+Täytyy+vain+tarkastella+kaikkia+veroja,+ei+vain+tuossa+linkatussa+artikkelissa+mainittuja+tiettyjä+veroja.
"Eivät pääse, koska muiden verojen tavoin myös yhteisövero siirretään yritysten tuotteiden hintoihin. Firman tuloksesta ei tingitä, koska kilpailijoitakin verotetaan."
Se vaikutus on taas kierrettävissä jättämällä tuotteet ostamatta.
"Suomen kaltaisessa maassa valtavan suuri keskiluokka maksaa reilusti suurimman potin kaikista veroista. Täytyy vain tarkastella kaikkia veroja, ei vain tuossa linkatussa artikkelissa mainittuja tiettyjä veroja."
Ihan hyvä on tarkastella muitakin veroja. Jotkin kohdistuvat hyvin voimakkaasti varakkaisiin, kuten yhteisövero, jotkin taas jossakin määrin myös köyhiin, kuten kulutusverot. Ansiotulojen verotus on yksi kelpo mittari siitä, kuka hyvinvointiyhteiskuntaa pitää yllä.
>"Eivät pääse, koska muiden verojen tavoin myös yhteisövero siirretään yritysten tuotteiden hintoihin. Firman tuloksesta ei tingitä, koska kilpailijoitakin verotetaan."
Se vaikutus on taas kierrettävissä jättämällä tuotteet ostamatta.<
Köyhät eivät voi jättää päivittäistavaroita ostamatta muuten kuin siirtymällä omavaraistalouteen. Ilman muutakin, myös keskiluokan kulutusta kauppa romahtaisi.
>Ihan hyvä on tarkastella muitakin veroja. Jotkin kohdistuvat hyvin voimakkaasti varakkaisiin, kuten yhteisövero, jotkin taas jossakin määrin myös köyhiin, kuten kulutusverot.<
Yhteisövero kohdistuu siis vain yrityksiin, ei lainkaan yksityishenkilöihin. Pääomatulovero kohdistuu voimakkaasti varakkaisiin yhtäältä osinkojen ja toisaalta luovutusvoittojen kautta. Tosin nyttemmin myös keskiluokka on alkanut sijoittaa, ja saa muutakin verotettavaa pääomatuloa kuin vain vuokratuloja.
Kyllä menee siinä vaiheessa, kun joutuu rahaa käyttämään.
Rikkailta se Sipilä ottaa ja köyhille antaa. Ei ole koskaan kantautunut korviin, että rikkailta otetaan tällaisia veroja, joilla rahoitetaan köyhille annettavat tulonsiirrot?
Eikä anna.
Pitää itse tai keplottelee sukulaisilleen.
Terrorfame ; )
Keskusta Kokoomus ja luuserit. Taustat ja toimet selvitettävä kansaa ja äänestäjiä kohtaan.
Ei kai rikkaat mitään anna, nehän sortaa , kuten Raamattu opettaa. Ei köyhä voi sortaa, ainoastaan sortua, olosuhteet tehdään sellaiseksi, että EU puuttuu jo moneen kertaan. Esivallan miekka taistelee Jumalan säätämyksiä vastaan rakenteilla, kukaan ei kanna vastuuta, saatanalle vielä sunnuntaisin rukoillaan.
Odotan sippilän poistumista politiikasta ei mulla muuta hänestä pitäkää sitä arvostuksenani hänestä.
Sipilä ja Orpo himorunkkaa aina keskenään kun vievät köyhiltä rahaa eli jatkuvasti
Aina kun Sipilä on TVssä haastateltavana niin hän näyttää siltä kuin olisi ollut juuri panemassa. Onko Orpo saanut syyläistä sarvea?
Nyt on se lääkkeen aika taas sinulla.