Energia voi muuttaa esiintymistään mutta sitä

älyäläjätä

ei voi tuhota tai lisätä.
Mistä on tämä uusiutuva energia tullut?

10

518

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tähtipölystä, kuten melkein kaikki alkuaineetkin. Painovoima auttaa.

      • Kosmologi

        Metsään meni tuokin.
        Se mitä kutsut tähtipölyksi ts. vetyä ja heliumia raskaammat alkuaineet litiumia lukuunottamatta syntyvät supernova räjähdyksissä sekä neutronitähtien yhdistymisissä jne.. Muissa vastaavissa kosmologisissa ilmiöissä
        Nykyisten teorioiden mukaan Kaikki maailmankaikeuden energia syntyi alkuräjähdyksessä. Ja koska luonnossa energia kirjapidon pitää olla aina tasapainossa, niin olemassa olevan enrgian vastapainoksi negatiivinen energia muodosti tilan jota me kutsumme avaruudeksi. Ja tiedoksi ei tuo ei ole minun ajatukseni vaan edesmenneen Stephen Hawkingin ajatus siitä mitä alkuräjähdyksen hetkellä tapahtui.


      • JotainRajaaKiitos

        Alkuräjähdys on kaiken alku - eli hieman liian alkuun mentiin. Riittää kun ymmärtää, että maapallon sisällä on sen luomisen aikaista energiaa ja auringosta on tullut ja tulee lisää koko ajan enemmän kuin avaruuteen palaa. Eli ei tarvitse ihmetellä miksi puhutaan kasvihuoneilmiöstä. Ihmisen vaikutus ilmastonmuutokseen on häviävän pieni - mutta se voi olla riittävän iso aiheuttamaan ongelmia.


      • Muuan Stephen Hawking, nyt jo edesmennyt, kylläkin kutsui sitä tähden räjähdyksen avaruuteen levittämää materiaalia tähtipölyksi. Voisi ajetella, että avaruuspölyä olisi mm. kaikki maahan saapuvat avaruuden materiaalit, mistä ne sitten ovatkaan lähtöisin.


    • miten-lienee

      Liekö joku on keksinyt ikilikkujan joka luo"ilmaista" energiaa tyhjästä?

      • stephen Hawking. universumi syntyi tyhjästä.


    • yksinkertaista_

      Kas kun ne siellä EU:ssa ovat paljon meitä muita ihmisiä viisaampia niin he päättävät mikä on mitäkin energiaa. Esim. turve on viisaiden päätöksellä fossiilista ja uusiutumatonta vaikka sitä syntyy tänäkin kesänä hirmu määrät lisää.

      • Turvetta pidettiin liian hitaana uusiutuvana, mutta SLL tietää vieläkin paremmin:

        "Onko turve hitaasti uusiutuva energialähde?
        Ei ole. Turve on fossiilisiin energialähteisiin rinnastettava polttoaine, joka kiihdyttää ilmastonmuutosta. Elinkaaritarkasteluiden perusteella tiedetään, että turve rasittaa ilmakehää kivihiiltä enemmän."
        https://www.sll.fi/mita-me-teemme/suot/kysymyksiajavastauksia#onko-turve-hitaasti-uusiutuva

        Turvevoimalat on hyvä pitää toimintakykyisinä kriisiaikojen varalle..


    • Taustatietoa

      Termi uusiutuva energia on poliittisesti sovittu nimitys joillekin energiatuotannoille. Välttämättä mitään todellisuuspohjaa ei nimikkeellä aina ol. Saksassa ja vähän muuallakin maakaasua pidetään uusiutuvana, vaikkei sitä aina suoraan sanota.

    • Anonyymi

      Vuorovesissä oleva energia uusiutuu päivittäin.Saa voimansa kuun vetovoimasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      37
      2071
    2. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      182
      1500
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      94
      1401
    4. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      142
      1209
    5. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      115
      1108
    6. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      135
      1050
    7. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1000
    8. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      960
    9. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      894
    10. Mukavaa keskipäivää

      Hyvää huomentakin 😊💛❤🔆2️⃣0️⃣2️⃣5️⃣
      Ikävä
      250
      886
    Aihe