"- Juan Carlos, sillä että olet homo, ei ole väliä. Jumala teki sinusta tällaisen ja rakastaa sinua sellaisena kuin olet, enkä minä välitä siitä, paavi Franciscus totesi yksityisessä keskustelussaan homomiehelle nimeltä Juan Carlos Cruz"
Niin, nyt sitten kristinuskon suurimman haaran korkein auktoriteetti meni ja julisti homouden jumalan luomaksi. Joten keitäpä me olemme kieltämään asian? Tällä palstalla kun ei ole ketään samanlaisilla uskonnollisilla lihaksilla varustettua, eikä siinä paljon muutaman 1800-luvulla perustetun lahkon vinkujan sana paina, sillä katolisia on sellaiset 1,3 miljardia... Mahtaa jyriä vähän harmittaa.
Paavi: jumala loi homot
13
511
Vastaukset
Roomalaiskatolisuus ei ole ollenkaan Raamatun mukaista, ja se on jopa sen vastaista. Vain se merkitsee mitä Raamattu sanoo.
Se mitä kirkot kuten katolinen kirkko tai luterilainen kirkko sanovat on täysin yhdentekevää.Joutuvatko siis miljoonat ja taas miljoonat katoliset helvetissä kitumaan paavillisen kannanoton vuoksi?
Minkä kristillisen lahkon sanomiset eivät muuten mielestäsi ole täysin yhdentekeviä?kekek-kekek kirjoitti:
Joutuvatko siis miljoonat ja taas miljoonat katoliset helvetissä kitumaan paavillisen kannanoton vuoksi?
Minkä kristillisen lahkon sanomiset eivät muuten mielestäsi ole täysin yhdentekeviä?''Joutuvatko siis miljoonat ja taas miljoonat katoliset helvetissä kitumaan paavillisen kannanoton vuoksi?''
Ei välttämättä. Taivaaseen menee ne, jotka ovat vastaanottaneet Jeesuksen Kristuksen omana henkilökohtaisena vapahtajanaan ja pelastajanaan. Katolisessa kirkossakin saattaa olla pelastuneita ihmisiä, mutta sitä on vaikea arvioida. Taivaaseen pelastuminen ei riipu mistään kirkkokuntaan kuulumisesta. Ainoastaan siitä että onko ottanut Jeesuksen vastaan.
''Minkä kristillisen lahkon sanomiset eivät muuten mielestäsi ole täysin yhdentekeviä?''
Jos kyseinen lahko opettaa Raamatullisesti. Jos se opettaa tämän Paavalilaisen armonajan mukaisesti ''Usko Herraan Jeesukseen, niin sinä pelastut.'' , eikä lisää siihen mitään, niin ainakin pelastussanomassa läpäisee Raamatullisen läpivalaisun.- teysrtret
Ei siinä pahemmin aikaa kulunut kun vedettiin krisseleiden väliset uskonkiistat esiin.
Parempi toista vai pahempi toista? Ota näistä selvää... asdfman kirjoitti:
''Joutuvatko siis miljoonat ja taas miljoonat katoliset helvetissä kitumaan paavillisen kannanoton vuoksi?''
Ei välttämättä. Taivaaseen menee ne, jotka ovat vastaanottaneet Jeesuksen Kristuksen omana henkilökohtaisena vapahtajanaan ja pelastajanaan. Katolisessa kirkossakin saattaa olla pelastuneita ihmisiä, mutta sitä on vaikea arvioida. Taivaaseen pelastuminen ei riipu mistään kirkkokuntaan kuulumisesta. Ainoastaan siitä että onko ottanut Jeesuksen vastaan.
''Minkä kristillisen lahkon sanomiset eivät muuten mielestäsi ole täysin yhdentekeviä?''
Jos kyseinen lahko opettaa Raamatullisesti. Jos se opettaa tämän Paavalilaisen armonajan mukaisesti ''Usko Herraan Jeesukseen, niin sinä pelastut.'' , eikä lisää siihen mitään, niin ainakin pelastussanomassa läpäisee Raamatullisen läpivalaisun.>>Jos kyseinen lahko opettaa Raamatullisesti. Jos se opettaa tämän Paavalilaisen armonajan mukaisesti ''Usko Herraan Jeesukseen, niin sinä pelastut.'' , eikä lisää siihen mitään, niin ainakin pelastussanomassa läpäisee Raamatullisen läpivalaisun. <<
Nimeäpäs yksilöidysti joitain tällaisia lahkoja, jos sellaisia mielestäsi on.LAKATKAA VASTAAMASTA ASDFMANILLE! HÄN ON ATEISTITROLLI JA NIKKIVARAS! YKSIKÄÄN USKOVAINEN EI KIRJOITA YHTÄ JÄRJETTÖMÄSTI!
- ilmavaivaton
asdfman kirjoitti:
''Joutuvatko siis miljoonat ja taas miljoonat katoliset helvetissä kitumaan paavillisen kannanoton vuoksi?''
Ei välttämättä. Taivaaseen menee ne, jotka ovat vastaanottaneet Jeesuksen Kristuksen omana henkilökohtaisena vapahtajanaan ja pelastajanaan. Katolisessa kirkossakin saattaa olla pelastuneita ihmisiä, mutta sitä on vaikea arvioida. Taivaaseen pelastuminen ei riipu mistään kirkkokuntaan kuulumisesta. Ainoastaan siitä että onko ottanut Jeesuksen vastaan.
''Minkä kristillisen lahkon sanomiset eivät muuten mielestäsi ole täysin yhdentekeviä?''
Jos kyseinen lahko opettaa Raamatullisesti. Jos se opettaa tämän Paavalilaisen armonajan mukaisesti ''Usko Herraan Jeesukseen, niin sinä pelastut.'' , eikä lisää siihen mitään, niin ainakin pelastussanomassa läpäisee Raamatullisen läpivalaisun.Hön, tokihan se on ihan metsästä jos antaa tukensa jollekin homovihkimiskirkolle ainakin mitä Paavalin mielipiteeseen tulee. Lue Room 1. ja viisastu.
- vvvvvsd
asdsf kirjoitti:
LAKATKAA VASTAAMASTA ASDFMANILLE! HÄN ON ATEISTITROLLI JA NIKKIVARAS! YKSIKÄÄN USKOVAINEN EI KIRJOITA YHTÄ JÄRJETTÖMÄSTI!
Ai ei vai?
- Epiphaniuseikirj
Tietysti jos uskoo Jumalaan luojana, niin uskoo että Jumala loi kaikki ihmiset.
Siitä on vielä pitkä matka aloituksen väitteeseen että "Jumala loi homouden".
Siinä mielessä voidaan kyllä sanoa, että jos Jumala ei olisi luonut kaikkea, niin ei olisi taipumuksia syntiin, ei sairauksia ei loisia jne.
Ei varmaankaan ole ainoatakaan ihmistä jolla ei olisi taipumusta vähintään syntisiin ajatuksiin seksuaalisuudenkin saralla. No ehkä poislukien aseksuaalit joita koko alue ei edes kiinnosta.
Oman käsitykseni mukaan mitään synnintekoa on turha perustella sillä, että "tälläisen Jumala minusta loi".
Ihmiset on kutsuttu parannuksen tekoon, kuka mistäkin syntisistä taipumuksistaan.
Pidän vääränä sitä että homous on nostettu tikunnokkaan uskovien keskuudessa jotenkin erityisenä syntinä.
Yleisesti ei tunnuta puhuvan vaikkapa juoruilua ja panettelua vastaan. Varmaankin juuri sen takia että siihen sortuvat niin monet. Sitten lohduttaudutaan siihen että ainakaan en ole homo. Tekopyhyyskin on synti.
Raamatun mukaan synti ei ole lähtöisin Jumalasta, vaan paholaisesta ja ihmisistä jotka taas ovat lähtöisin Jumalasta.
Siinä on ero.- Tieteenharrastaja
Tuota noin, minä olen ollut naimisssa 50 v. eikä ole kertaakaan tullut mieleen mitään seksuaalisesti sävyttyneitä ajatuksia vieraista naisista. He ovat minulle seksuaalisesti neutraaleja. Luulenpa että tiedän mitä on aito rakkaus. Evot tuskin tietävät.
- Tieteenharrastaja
Hah hah, Jyriäkö harmittaisi se että kakkiaisuskonnot osoittavat karvansa julkisesti, heheh.
Lutherin Martin se jo kauan sitten osoitti Paavin peeksi. Eikä siis erehtynyt.- gnhyut
Ja jotkut uskonnot ne vaan pysyvät visusti kaapissa. Välillä kaapinovea raotetaan jotta voidaan aivopieraista väkevästi lahkoveljien riemuksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude22915147Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t13210553Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy12210122Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1089351Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k539175Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump237079Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk566955Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1826517Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1736197Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri335612