Missä Seinäjoella on mukavan näköistä?

missä päin viiihtyisää?
172340
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Lähde kävelemään minne tahansa, niin hoidettua puistoa piisaa loputtomiin. Jossain Lapualla keskuspuistokin oli vuosikymmeniä heitteille jätetty pultsarien pesä.

Äänestä
  • Tää kaveri on ihan pihalla. Sekoo kohta vai joko on seonnut?

    Äänestä

  • Kuka tollo tollasta kysyy, eihän täälä ole mitään minkä vuoksi voisi viihtyä huumehörhöjä ja juoppoja ilolintuja joka paikka väärällään. Rauhaa ei sit minkännäköstä. Toista se on Tamperreella nääs. Vaasas, mutta ei täälä.

    Äänestä

Mene vaikka Törnävälle ja pysähdy lemmensillalle ja nauti kauniista maisemasta.

Äänestä

Kasperiin mars.

Äänestä

Eikös sielä oo ollu niitä ampumistappauksia monasti, Seinäjoella.

Äänestä
  • Lapualla tapetaan kirveellä ja puukolla. Koivulan lakialla, Kurjentiellä, jne. Poutussa joen jäällä toinen ehti ampua ennen puukotusta.

    Äänestä

Kasperin huono maine taitaa olla perua jostain takavuosilta. Nykyisin asukkaat pääosin tuntuu olevan joko lapsiperheitä tai eläkeläisiä. Joo, olen saattanut joskus nähdä yksittäisen humalaisen ihmisen Kasperissa, mutta niitä yllättäen liikkuu muissakin S-joen kaupunginosissa. Mutta jos maine pelottaa, niin kannattaa kiertää kaukaa.

Marttilan alue on omaan silmään viihtyisää ja joen läheisyys on toki iso plussa. Kateeksi käy opiskelijat, jotka saavat asustella paraatipaikalla =)

Äänestä
  • Opiskelijat ne vasta kännäävät! Huorinteko ja jumalaton huuto on jokapäiväistä marttilassa.

    Äänestä

Eikös Kasperin kerrostaloissa ole satamäärin afikkalaisia jotka bilettää läpi yön kun pitäisi nukkua ja nukkuu päivät kun tavallisten ihmisten pitäisi jaksaa töihin?

Äänestä
  • Enpä ole kyllä afrikkalaisia Kasperissa juuri nähnyt. Kannattaa joskus käydä paikan päällä, saatat yllättyä.

    Mukavia alueita löytyy kyllä ympäri kaupunkia, jossa yhdistyy kohtuulliset etäisyydet palveluihin ja luonnon läheisyys. Joupin alueella, Kultavuoressa ja Simunassa on virkistyalueet lähellä ja kaupunki hyvästi pyöräilymatkan päässä. Heikkilän mäki on mukavan rauhallista ja maalaismaista, vaikka kaupunki on melkein yhden alamäen päässä. Kauneus on toki katsojan silmässä.

    Äänestä

  • Suppalan kirjoitti:

    Enpä ole kyllä afrikkalaisia Kasperissa juuri nähnyt. Kannattaa joskus käydä paikan päällä, saatat yllättyä.

    Mukavia alueita löytyy kyllä ympäri kaupunkia, jossa yhdistyy kohtuulliset etäisyydet palveluihin ja luonnon läheisyys. Joupin alueella, Kultavuoressa ja Simunassa on virkistyalueet lähellä ja kaupunki hyvästi pyöräilymatkan päässä. Heikkilän mäki on mukavan rauhallista ja maalaismaista, vaikka kaupunki on melkein yhden alamäen päässä. Kauneus on toki katsojan silmässä.

    Mee ny kuule k-marketin pihaan hetkeksi katselemaan niin näet kun savannien pojat kantaa pirkka kaljaa lavoittain kaupasta,no on ne ainakin hyvin kotoutunut!

    Äänestä

Se nyt on siellä katsojan silmässä, missä viihtyy.
Jos luontoa kaipaa tahi keskikaupungin kohinaa.

Kumpaakin löytynee.

Huhtala, Alakylä,Kapernaumi,Soukkajoki, Jne..

Äänestä

kelan puisto viihtyisä kesällä . ei oo muita kuin siistejä juoppoja jotka hallitsee aluetta ;)

Äänestä

Kovin avoin kysymys. Voi olla aika monenlaista ympäristöä, joka koetaan mukavan näköiseksi ja viihtyisäksi...

Jos haluaa ympäristöä, joka ei ole kovin sliipattua luontoa, niin voisi olla mukavaa vaikka Pajuluomalla, Kärjessä, Alakylässä, Katajalaaksossa, Soukkajoella, Niemitössä/Heikkilässä (Tanelinranta/Huhtala/Simuna/Kasperi, rajatapauksia).

Jos taas haluaa hoidetumpaa ympäristöä luonnolla, niin Marttila tai Uppa voisi olla hyviä vaihtoehtoja.

Jos pitääkin ulkoilureiteistä luonnonhelmassa, niin Hallila, Kasperi, Pajuluoma, Simuna, Huhtala, Katajalaakso/Alakylä/Jouppi (Kultavuori) olisi ihan hyviä.

Jos mieli taas nauttii strukturaalisesti toistuvasta "puhtaasta" ympäristöstä, kuten suunnitelmallisesta luodut omakoti/rivitaloalueet, niin Kasperi, Hallila, Pohja, Hyllykallio, Katajalaakso, Kärki voisivat olla hyviä alueita.

Jos taas urheilu on lähellä sydäntä, niin voisi Jouppi, Jouppila, Huhtala, Simuna, Uppa olla hyviä vaihtoehtoja.

Jos mieli lepää veden äärellä, niin vaihtoehtoja on paljon. Jouppila, Marttila, Simuna, Soukkajoki, Törnävä, Pajuluoma, Hallila, Kivistö, Uppa, Tanelinranta/Hyllykallio.

Jos taas haluaa vanhaa idyllistä ympäristöä, kannattanee mennä Törnävän alueelle.

Jos taas se kuuluisa "lakeus" vetää puoleensa, niin jonnekin Itikan, Joupin, Heikkilän alueelle ehkä kannattaisi hakeutua.

Jos taas kaupunkimaisuus on se mikä on mukavan näköistä ja viihtyisää, niin tietenkin se on Keskusta-alue, jonne kannattaa hakeutua.

Varmaan muitakin kriteerejä voi olla, mutta riittää tällä erää.

Äänestä

Vaasaan verrattuna Seinäjoki on mitätön onneton surkimus!!

Äänestä
  • Seinäjoki on muutamassa vuosikymmenessä tuplannut väkimääränsä, kun Vaasa on samassa ajassa kasvanut vain kymmenen prosenttia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vanaht kirjoitti:

missä päin viiihtyisää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu