Tiesitkö, että sähkönsiirron hinnasta puolet on sähköveroa, jonka sähkönjakeluyhtiö tilittää sellaisenaan valtiolle. Suomessa toimii 77 jakeluyhtiötä ja niiden hintatiedot ovat julkisia. Ajantasaiset sähkönjakeluhinnat yhtiöittäin ja asiakasryhmittäin löytyvät täältä: https://www.sahkonhinta.fi/tilastot/ViimeisimmätSiirtohinnat.mhtml
Caruna tilitti vuodelta 2017 valtiolle 254 miljoonaa euroa sähkö- ja arvonlisäveroa.
Yhtiön liikevaihto vuodelta 2017 oli 426 milj. euroa, eli tämä vähän suhteuttaa, millaisista summista puhutaan.
On hieno asia, jos ihmiset osaavat erottaa verojen osuuden sähkönsiirtomaksusta.
Sinällään on erikoista, että sähköveron perii ja tilittää valtiolle sähkönjakeluyhtiö eikä sähkön myyjä, vaikka sähköveron määrä ríippuu kulutuksesta.
Caruna tilitti vuodelta 2017 valtiolle 254 miljoonaa euroa sähkö- ja arvonlisäveroa.
Yhtiön liikevaihto vuodelta 2017 oli 426 milj. euroa, eli tämä vähän suhteuttaa, millaisista summista puhutaan.
On hieno asia, jos ihmiset osaavat erottaa verojen osuuden sähkönsiirtomaksusta.
Sinällään on erikoista, että sähköveron perii ja tilittää valtiolle sähkönjakeluyhtiö eikä sähkön myyjä, vaikka sähköveron määrä ríippuu kulutuksesta.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Luokan sähkövero 2000-luvulla (sis. alv):
1.1.2002 0,85766 snt/kWh
1.1.2003 0,90646 snt/kWh
1.1.2008 1,07726 snt/kWh
1.1.2011 2,09469 snt/kWh
1.1.2013 2,11172 snt/kWh
1.1.2014 2,35972 snt/kWh
1.1.2015 2,79372 snt/kWh
Suomessa sähkövero oli vuonna 2012 noin 17 euroa megawattitunnilta.
Ruotsissa vastaava vero on puoli euroa megawattitunnilta.
https://www.veronmaksajat.fi/luvut/Tilastot/Kulutusverot/Energiaverot/
Tähän myös muutama talousfakta Carunasta vuodelta 2017:
Carunan tilikauden voitto vuodelta 2017 oli 29,6 miljoonaa euroa, josta yhtiö maksoi yhteisöveroa 6,3 miljoonaa euroa.
Summa on merkittävä, sillä jos sen suhteuttaa vuoden 2016 suurimpiin yhteisöveron maksajiin, niin tuolla määrällä oltiin Suomen 100 suurimman yhteisöveron maksajan joukossa.
Caruna ei maksanut osinkoja omistajilleen vuodelta 2017.
Valtion omistuksessa 29,6 miljoonan liikevoitto olisi kaikki tilitetty valtiolle, eikä vain veroja 6,3 miljoonaa. Lisäksi Caruna voi mielin määrin pienentää voittojaan vaikka 100 miljoonaa euroa samalla tavalla kuin lääkärikeskus Mehiläinen teki, ja tekee vuodesta toiseen, ja ulkomaiset suuria voittoja takovat kultakaivokset. Konsernien sisäisillä rahoitusjärjestelyillä huippukannattava yritys Suomessa saadaan näyttämään tappiolliselta, jos vain halutaan. Eivätkä Carunan omistajat takuulla paljasta todellisia voittojaan, kun pääsivät Suomen kansaa kuppaamaan lahjomiensa Kokoomusrosvojen Katainen, Häkämies ja Vapaavuori avustuksella.
Veron osuus riippuu kulutuksesta ja kiinteistä kuukausihinnoista. Meidän noin 4000 kWh kulutuksella sähkönsiirron hinta jakautuu aika tarkalleen 1/3 veroihin, 1/3 kuukausimaksuihin ja 1/3 kulutusmaksuun.
Tuohon päälle tulee tietysti itse sähköenergia, joka tulee meillä eri yhtiöstä. Siirron osuus sähkön kokonaishinnassa on 2/3 ja energian 1/3. Sähköveron osuus on siis meidän tapauksessa 2/9 sähkön kokonaishinnasta.
Siis+sähkövero+on+22,2+%.+Ei+paljon.
Meillä+28+%+kulutusmaksun+ja+72%+lisät+joihin+et+voi+vaikuttaa+mitenkään.+Sitä+taustaa+vasten+hauskoja+nuo+sähkön+puhelinmyyjähuijarit!
sähkölaskuissa maksetaan vero jopa verosta
Et ole mopetia koskaan tankannut? Jopa 2-tahtibensiinissä maksetaan alvia bensaveron päälle. Taitaa viinaputelissa olla sama tilanne.
Omatekemä aurinkosähkö on siitä hyvä ettei veroa makseta kuin kalustohankinnoista.
Ja mm. tupe pekkarinen "kesk" taputtavat musuvävypojan kanssa karvaisia käsiään...
Ja tyhmät maksaa...
Energia on valtion lypsylehmä. Hullua on että näitä hemmetin tuulivoimaloita tuetaan takaamalla niille huippuhinta sähköstä eli tuulimyllyjen rahoitus toimivat vastoin markkinatalouden lakeja.
On helppo tehdä rahaa jos on ennestään paljon rahaa sillä investoi tuulimyllyyn josta voi laskea investoinnille varman tuoton.
Kansallisomaisuutta taas ryöstetään, kun Sipilä lahjoittaa pois Nesteen osakkeita. Neste tulee olemaan biopolttoaineillaan tulevaisuudessa kultakaivos. Suomen valtion veroaste olisi voitu pitää alhaalla, kun valtio olisi saanut osinkotuloja Nesteestä. Nyt kansalaiset joutuvat maksamaan kovempia veroja, ja se on pois muusta kulutuksesta.
Sipilä ei tunnu olevan mikään talousmies. Häkkyröitä osaa taivutella rautalangasta, mutta laskimen käyttötaito on puutteellinen.
https://www.hs.fi/talous/art-2000005717288.html
Kaikki valtion omaisuus mikä tuottaa prhaiten, ja on potentiaalia tuottaa vielä enemmän, lahjoitetaan korruptiopäättäjien toimesta maailman sijoittajille. Ne kiertävät verot ja maksavat lahjuksia Kokoomusjohdolle. Lisäksi ne järjestävät Kataisille, Stubbeille, Orpoille jne. muille rosvoille valtaa rosvota itselleen ja muule eliitille vielä enemmän EU:n johtopaikoilla.
Valtio+myi+5,0+prosenttia+Neste-osakkeistaan,+omistaa+silti+edelleen+44,7%+Nesteen+osakkeista
Eli 12,8 miljoonaa osaketta, joista olisi kertynyt osinkotuloja melkein 22 miljoonaa euroa.
Parempi kysymyshän on kenelle osakkeet myytiin? Bernerin sveitsiläisille kavereille? Vakuutuskirjekuorifirmoille?
Hyvä aloitus.