Kaikkiin Naton aloittamiin tai sen tukemiin sotiin liittyy taloudellinen odotusarvo.Naton toimesta varastetaan joko öljyesiintymät tai muu energiavaranto.Toisena vaihtoehtona kansallinen pankkijärjestelmä tuhotaan ja paikalle tuodaan juutalainen velkaorjuusjärjestelmä kuten vaikkapa EU:ssa.Nato tukee sotilaallisesti tätä lailla suojattua ryöstöä ja varastamista.Kun Nato ja sen USA vasallit hyökkää,niin kansainvälinen oikeusjärjestelmä sulkee silmänsä.
Nato sodat raha edellä
wintofka
16316
4Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
"Kaikkiin Naton aloittamiin tai sen tukemiin sotiin liittyy taloudellinen odotusarvo.Naton toimesta varastetaan joko öljyesiintymät tai muu energiavaranto."
Nato on perustamisestaan (1949) lähtien käynyt vain kaksi lyhyttä ja voitollista ilmasotaa (Kosovo 1999, Libya 2011). Maasotia se ei ole käynyt laisinkaan eikä kokenut yhtään sotatappiota!
Esim. Kosovossa ei ole öljyä eikä Nato noussut maihin Libyan maaperälle!
"eikä Nato noussut maihin Libyan maaperälle!"
Kauppa tarvii kauppiaan ja sota sotilaat.
Nato pommitti Libyan valtiojärjestyksen risaksi ja päästi varkaat valtaan ja ostaa heiltä öljyä.
Ja suomi seuraa uskollisesti perässä.Hahahahaha.
Minne? Suomi ei kuulu Natoon!
Natojoukkoja on Syyriassa,Afganistanissa,Irakissa jne.
Ei ole! Syyriassa on joukkoja USA:sta ja Turkista, mutta ei se silti ole mikään Nato-operaatio. Jos maa touhuaa itsekseen ja pmaan laskuunsa niin SILLON se on pelkkä USA tai Turkki... ei mikään Nato!
Väität, että Nato-joukkoja on Irakissa? Kerrotko, että mistä Naton jäsenmaista siellä on joukkoja? Nyt kun on niin, ettei Irak ja Afganistan liioin ole mitään Nato-operaatioita!
Tää on se nato-optio. Natomaat saa puuhastella vieraissa maissa omia sotaleikkejään ja jos isompi roihu syttyy, niin pyydetään tai painostetaan muita natomaita tulemaan avuksi. Näin kävi jenkeille Afganistanissa 2001-2002 ja piskuinen Suomi on siellä natokumppanin ominaisuudessa hassaamassa suomalaisten sotessa tarvittavia miljoonia.
Kaikki on samaa läntistä paskaa.Nato/USA on samaa rikollisporukkaa.
Eli sinua jurppii, mutta et osaa tuoda näyttöä tai perustella! Hienoa:-D
Tiltua ottaa vietävästi hataraan nuppiin se, että suomalaiset eivät luota Kremlin kortteeraajaan, eivätkä ole tiltun kaltaisia Putinin peppupaapojia.
Taitaa se Venäjä olla pahin rikollinen, mitähän se aikoo ryöstää ja varastaa hyökätessään naapurinsa liittoutumattoman Ukrainan kimppuun , ei kai vaan leipää ,sanottiinhan Ukrainaa ennen Neuvostoliiton miehitystä Euroopan vilja-aitaksi,on se venäläinen vaan aika vekkuli ja miehittääkin vielä osaa Ukrainasta ja laittomasti tietysti.
Nato pitäisi lopettaa ja Saksa pitäisi vapauttaa näistä Jenkeistä. Rakentaa oma armeija Saksalle niin loppuisi tämä iänaikainen surkuhupaisa tappelu. Se on kuitenkin EUn talousveturi, niin miksi ei myös sotilaallinen mahti.
Nato loppuu vasta sitten, kun sen jäsenmaat kokevat sen tarpeettomaksi ja juuri nyt se on erittäin tarpeellinen!
Se ei varmasti lopu jonkun stallarin toiveesta!
Saksa on täysin vapaa maa, joka ylläpitää sen suuruista armeijaa, jonka näkee tarpeelliseksi!
Paitsi, ettei Nato ole käynyt sotia laisinkaan, joten sekös putinnuoleskelijoita kiukuttaa. Nato on ennaltaehkäissyt suursodan Euroopassa ja paljon pienempiäkin. Balttian maiden itsenäisyyden pysyminen on puhtaasti Naton ansiota. Samoin useinpien muidenkin Venäjän pienten länsinaapureiden.
Venäjä sen sijaan käy sotia jatkuvasti , ei Ukraina ja Syyria ole ainoita. Venäjä vain valitsee hyökkäysten kohteeksi pieniä ja vähän tunnettuja naapurimaitaan. Olisi todella vaarallista meille kaikille, jos Venäjä pääsisi huseeraamaan vapaasti Euroopassa.
Sotia nolla (paitsi Afganistan , Irak, Libya), mutta sotaharjoituksissa tulee tappioita kuin sodissa konsanaan.
Joko ne viisi jenkkilentäjää on löydetty Japaninmerestä ja saatettu sankarihautaan.
Jenkit eivät ole Suomessa pelkästään valmistelemassa hyökkäystä Venäjälle , vaan myös vakoilemassa ja varastamassa suomalaisia teknologia patentteja.