Todellisuudesta

Totuussh

Logiikka on harhaa. Harha on logiikkaa. On vain "ehkä-logiikkaa". Kuten Robert Anton Wilson sanoi. Tai kuten joku sanoi: todellisuus on vain itsepintainen harha. Jokainen ihminen kokee todellisuuden aivojen prosessoiman tiedon kautta. Todellisuuksia on yhtä monta kuin on ihmisiä. Eläimetkin havannoivat aisteillaan enemmän kuin ihmiset. Kokemamme todellisuus on siis rajallinen. Joten harhakin on todellisuutta. Ylpeys ja ego saa ihmiset pitämään teorioitakin tosina, kuten evoluutio. Se on teoria. Puuttuva linkki puuttuu yhä. Darwin sanoi lukemani mukaan kuolinvuoteellaan jotain jota evolutionistit eivät huomioi. Mikä tahansa teoria tai ismi onkin kyseessä, me olemme aivojen tuottaman informaation armoilla. Entäpä sielu? Käpyrauhanen on kolmas silmä. Se on sokeutunut monilla ihmisillä. Esimerkiksi fluorin sanotaan kalkkeuttavan käpylisäkettä. Minä voin olla väärässä. Niin sinäkin. Kvantti fysiikan mukaan mikään ei ole ehkä kuten sen näemme. 666 on ihmisen luku. Tiede kertoo että kehossamme on 666 luku jossain atomien järjestelmässä. Joku jos tietää, tarkentakoon. Ihminen on peto. Pahin peto. Pystyvätkö eläimet toimimaan yhtä kieroutuneesti? Ehkä. Riippuu keneltä kysytään. Avainsana on aivopesu. Syntymästä kuolemaan. Meille kerrotaan mihin tulee uskoa. Jeesus sanoi, älä pelkää sitä joka tappaa sinut. Pelkää sitä joka voi vahingoittaa sielua. Alkuperäinen versio meni eri sanoilla. Tarkoitus on sama. Raamattu on ihmisen käsissä muokattuja uskonnot ovat tarkoitettu meidän orjuuttamiseen. Mutta entäpä jos ei kuitenkaan?

12

547

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • esko_valtavalta

      Totuus on harhaa, vain harha on totta... näin lauloi joku leskinen viime vuosituhannella.

      Ihmisten ja eläinten aistit toimivat hyvin maapallolla, mutta maailmankaikkeudessa voi olla kaikenlaista, mihin meidän aistit ei kykene. Ns. pimeästä energiasta ja -massasta on jotain viitteitä, mutta havainnot ei suoraan onnistu.

    • logiikka
      • logiikka

      • Kullinjuuri

        Haluisko alottaja ottaa multa poskeen?


      • Aloittajaja
        Kullinjuuri kirjoitti:

        Haluisko alottaja ottaa multa poskeen?

        Ei onnistu. Valitan. Vielä on suu puolillaan pumperkikkeliä, ja hampaassa reikä. Leukaperät vapisee liikaa injektiomuotoisen neuroleptilääkityksen vuoksi, en pysy paikallani. Ja huomenna pitää lähteä kauppaan ostamaan voita ja perunoita. Ei millään edes kerkeä kun on niin kauheasti kaikkea ohjelmaa. Ensi viikolla on agnostikkoseurakunnan kesäleirikin. Ja olen parisuhteessa. Siksikään ei onnistu. Oletko kysynyt keneltäkään muulta?

        Terveisin. Not me, wrong number.


    • HerraAurinkoinen

      Olet harhainen ymmärrän.

    • voiteitäkateellisia

      Minullapa se on giggeli.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Mistä kaikkialta tuo maaginen lukusarja löytyykään?
      https://t.me/c/1948383818/80
      Usko tieteeseen?

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Hyviä ajatuksia, itse mietin jo 10-vuotiaana esim. kokevat muut ihmiset todellisuuden samalla tavalla kuin minä itse ? Miten itse voi olla varma tästä ???

      • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      138
      2378
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      71
      2299
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      66
      1969
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      78
      1665
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      107
      1542
    6. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      102
      1498
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      119
      1401
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      32
      1264
    9. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1191
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      81
      1134
    Aihe