Ostovoima pienenee koko ajan

Itsellä osa aika työ ja menee asumisen kuluihin paljon rahaa. Ruokaa en juuri osta. Todellakin ei naurata makaronijutut,kun itsellä se on todellisuutta. Makaroni sitä makaroni tätä. Töissä onneksi muillakin köyhät eväät. Ei tarvitse hävetä. Moni on jo saanut työn takia burn outin. Siksi minulle löytyi tämä,osa aikainen tosin,mutta samapa tuo. Oikeastaan kuluttaminen ei edes kiinnosta nykyään. Meitä on samanlaisia varmaan paljon niin miten kauppojenkin käy?
9390
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Asumistuki on varmaankin jo haettu, mutta onko tuossa osa-aikatyössä mahdollisuus saada soviteltua työttömyyspäivärahaa?

Itseäni osa-aikatyö houkuttaisi, mutta paikkoja ei ole juurikaan tarjolla.

Äänestä
  • Voi saada, jos muuten olet oikeutettu työttömyyspäivärahaan. Mutta se paperisota joka kk merkitsee sitä, että saat päivärahat milloin sattuu. Ei tietysti haittaa, jos palkka tulee ajallaan, päiväraha on sitten "extraa".

    Äänestä

  • Jos työnantaja on sama paperisotaa ei paljoa ole ja jo kolmannella kuukaudella ne rahat tulee viidessä päivässä. Jos työnantajia on useita ja ne vaihtelee on se sit paperisotaa joka kuu.

    Äänestä

Tämmöisiä minäkin mietin. Nipistän melkein kaikesta, en käy kampaajalla enää, en osta kesäkukkia terassille enää; koko ajan tulee uusia juttuja joista vielä säästän. Useimmiten ne ovat poissa suomalaisilta pienyrittäjiltä.

Mutta hyvä näin, tähänhän oikeistohallituksemme kai pyrkii: Köyhät köyhemmiksi!

Äänestä
  • Sama täällä, pihistettävä aina joka jutusta. Lääkkeet olen jo puolittanut pitemmän aikaa, monesta muusta luopunut täysin.
    Jos se on sitten positiivinen puoli ettei enää kuluta. Kohta maataan sängyssä hiljaa ja hengitetään säästäen ettei tule ilmaan hiilidioksidia liikaa.

    Äänestä

  • Siinä oli aika hyvin tiivistettyä, että mitä on köyhyys Suomessa: ei ole varaa käydä kampaajalla tai ostaa kesäkukkia terassille.

    Äänestä

  • Itsekin olen vähentänyt parturikäyntejä, mutta koska parturihinnat (15-20 €) ovat selvästi kampaajahintoja pienempiä, ei ole tarvinnut kokonaan lopettaa. Kauan sitten kirkosta eronneena säästän kirkollisveroissa arviolta 3-4 parturikäynnin verran vuodessa.

    Nyttemmin olen alkanut syödä veronpalautuksetkin jo etukäteen alentamalla ennakonpidätystä. Saan opintolainan lopun maksettua tänä vuonna sukulaiselle, joten siihen ei tarvitse enää säästää. Mahdollinen aktiivimallin leikkaus tulee näin hoidetuksi.

    Äänestä

Niin ja täällä on lopetettu myös pihajuttujen kastelu letkuvedellä kiitos vesilaitöksen aina nousevien hintojen,kohta on keltainen nurmi jos ei sada olkoon en käytä maksuvettä nurmeen ja kasveihin.

Äänestä

No, ihan oikein, ei osteta mitään. Makaronia ja k menu margariinia vain. Huomaa hallitus,kun alkaa liikkeitä mennä konlurssiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tämmöisiäpohdiniltasella kirjoitti:

Itsellä osa aika työ ja menee asumisen kuluihin paljon rahaa. Ruokaa en juuri osta. Todellakin ei naurata makaronijutut,kun itsellä se on todellisuutta. Makaroni sitä makaroni tätä. Töissä onneksi muillakin köyhät eväät. Ei tarvitse hävetä. Moni on jo saanut työn takia burn outin. Siksi minulle löytyi tämä,osa aikainen tosin,mutta samapa tuo. Oikeastaan kuluttaminen ei edes kiinnosta nykyään. Meitä on samanlaisia varmaan paljon niin miten kauppojenkin käy?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu