Sääriluu poikki toipuminen

Terppaterppa

Hei. Minulla meni sääriluu poikki 2.3.2018. Jalka leikattiin 3.3 ja sinne asennettiin luuydinnaula koko säären mitalle ja 4 ruuvia. Nyt on kulunut 15 viikkoa tapahtumasta. Kävelen ilman keppejä jotenkuten. Yleensä pidän kuitenkin 1 keppiä. Portaat 50kpl kävelen ylöspäin ilman keppejä myös. Juosta ei todellakaan pysty eikä menemään kyykkyyn ja nousta siitä ylös. Olen yrittänyt noudattaa fyssarin ohjeita mutta en kovinkaan hyvin ole siinä onnistunut. Uskon että reisi vahvistuu hyvin kun kävelee nuo 50 askelta rappusia ylös monta kertaa päivässä. Onko tovereita joille käyny samoin ja miten on toipunut? Hoitajat sanoivat että 3 - 4kk niin kaikki kunnossa, mutta ei todellakaan ole vielä.

1

149

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nnbv

      Sinun toipumisesi on oman kokemukseni mukaan hyvässä vauhdissa. Menee vielä muutama kuukausi ennen kuin kävelet kunnolla. Älä edes yritä vielä rankkoja kyykkyjä ja juoksua. Maltti on valttia tässäkin asiassa. Fysioterapeutin neuvoja kannattaa noudattaa mutta ei orjallisesti. Mielestäni 50 porrasta noustavana on hurja määrä joka rasittaa alastulovaiheessa polviniveliä ja voi aiheuttaa sääriin kiputiloja. Toki reisilihakset vahvistuvat ja se on hyvin tärkeää.

      Itselläni oli kymmenisen vuotta sitten vastaavan tyyppinen säärimurtuma johon asennettiin polven alle ja sääriluuta tukemaan metallilista. 12viikon jälkeen leikkauksesta sain aloittaa varata hieman painoa leikatulle jalalle ja kuukauden kuluttua siitä varata koko jalalle. Kävelemään opetteleminen oli työlästä ja käytinkin kyynärsauvaa apuna puolisen vuotta. Kävin kuntouttamassa vesijuoksussa ja se oli lempeä keino minulle.
      Paranin silloin hyvään kuntoon mutta myöhemmin naulaukset ja lista alkoivat oireilla polven kiputiloina. Nyt kuntoutan polvea.
      Toivon sinulle paranemista, nyt olet kuitenkin jo voiton puolella toipumisessa joten kärsivällisyyttä niin hyvä siitä jalasta tulee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      42
      2998
    2. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      87
      2906
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      160
      2812
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      201
      2105
    5. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      112
      1978
    6. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      15
      1963
    7. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      50
      1579
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      37
      1564
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      370
      1421
    10. Gallup! Mitä kirjainta kaipaat ja rakastat?

      Etunimen eka kirjain? Aloitan V
      Ikävä
      87
      1061
    Aihe