Alavus: pätkätyöläisten paratiisi

Alavudellatöissäkäynyt

Menet tietyksi ajaksi töihin sopimuksen mukaan-sitten sopimusta uusitaan ja uusitaan ja työttömänä olet iki-onnellinen tarjotusta työstä ja on kehuttu ja odotat jopa että saisit työn, vaikka vaki-ajalla tmv. mutta: ei vakinaisteta ja lopulta olet kuin heittopussi paikasta toiseen. Kaikissa kyllä kehutaan työn laatua jne. mutta vakinaisteta ei. Olet aina valmis töihin vaikka milloin. Olet kuin päivystäjä -aina valmiina.
Olit sitten tutkinnon suorittanut tai et...Joku sanoi että tulee halvaksi palkata pätkätyöläisiä. Kunpa he ymmärtäisivät että pätkätyöläiset haluaisivat vakituisen työpaikan.
Nyt Alavuden Kaupunki etsii kuumeisesti kuumeisesti ensisijaisesti kesäksi sijaisia erilaisiin tehtäviin. Jatkuva haku päällä. Työtön innokas katsoo tilaisuutensa ja menee kesäksi töihin ja tekee työnsä hyvin. Sitten sanotaan "ilmoitellaan" ja soitetaan jatkossa esim. vain sairaspäivä-tuuraajaksi. Eli muutama hassu päivä.
Että tämmöstä.

9

643

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Saikkuasaikunpäälle

      Koe aika ahkeroidaan ja kun vakinaistetaan, niin alkaa kolottaa sieltä tänään ja tuolta huomenna, muksukin on joka toinen päivä kuumeessa ja pää kipeä. Maanantaisin kankkunen ja perjantaina kiire Alkoon. Näin se vain on!

      • Alavudellatöissäkäynyt

        Sinulla on käynyt huono tuuri. Onhan meitä moneen junaan mutta todella ne jotka töitä haluavat ja tehdä sen kunnolla ja tunnollisesti jne. ei kolota eikä kankkunen vaivaa. Ei yleistetä.


      • Alavudellatöissäkäynyt
        Alavudellatöissäkäynyt kirjoitti:

        Sinulla on käynyt huono tuuri. Onhan meitä moneen junaan mutta todella ne jotka töitä haluavat ja tehdä sen kunnolla ja tunnollisesti jne. ei kolota eikä kankkunen vaivaa. Ei yleistetä.

        Ja omalla kohdallani lapset jo omillaan, töitä olen tehnyt vaikka lapsi kipeäkin ollut (lapsen vahti aina ollut). Ymmärrän jos on vakavampi sairaus kyseessä mitä tulee lapsiin.
        Tosi monta kertaa tuurannut juuri näitä tapauksia kun "lapsi kuumeessa, ei voi tulla". Jos ei saa lapsenvahtia niin ymmärrän mutta itse ainakin yritin viimeiseen saakka saada, onneksi oli mahtava naapuri/ystävä joka katsoi pikkuiseni perään.


    • Omatunnoton

      3päivää saa ilman lääkärintodistusta, omantunnon kanssa ei ongelmia!!!

    • Alavudellatöissäkäynyt

      Meitä ammattitutkinnon suorittaneita pätkätyöläisiä on. Kyse siis on Alavuden Kaupunki joka ei palkkaa vaikka uusii työsopimuksia (ei varotus-ajalla) uudelleen ja uudelleen. Mietin juuri, eikö laissa ole mitään pykälää mikä sanoo (ainakin ennen) että pitää palkata tai ei tietyn ajan kuluessa.
      Alavuden kaupungille tulee tämä halvemmaksi: Palkataan ammattitaitoinen työntekijä, uusitaan sopimusta viikko kerrallaan (ainakun luulet että töissä se viimeinen viikko niin jo taas kysytään jatkatko vielä) jne. Onko tämä yleensä käytäntöä Alavudella?

    • Kääk-Kääkkä

      Alavuden kunta päättäjinähän on eräskin henkilö jonka mielestä paikallinen työsopimus on työntekijän etu.

    • Aaii

      Sairaslomalla 2viikkoa, vko loppuna kyllä kykenee ryyppäämään baarissa. Tälläinen vakipaikalla työskentelevä työnsankari.

    • Alavudellatöissäkäynyt

      Kuulin juuri yksi päivä että 50 vuotiaan siivoojan ns. määräaikaisuus oli uusittu 80:ntä kertaa. Kiva…ei lomia, painetaan vaan jos töitä on . Pari päivää ja taas soitetaan töihin.Työtön tottakai ottaa vastaan mitä tarjotaan. Taas hirveä paperisota: Olen niin kypsä, niin kypsä enkä ole ainut.

    • Anonyymi00009

      Kyllä hallitus hoitaa homman.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      262
      3208
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      74
      1274
    3. 66
      1193
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      180
      998
    5. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      62
      899
    6. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      47
      896
    7. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      48
      824
    8. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      47
      762
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      40
      731
    10. Minkä alan

      Ihmisiä kaivattunne on🤔
      Ikävä
      39
      708
    Aihe