Miksi loisten / idealistityöttömien pitää päästä ehdottomasti asumaan Helsinkiin tai sen lähelle, tai muihin isoimpiin kaupunkeihin? Eiväthän he tee töitä vaan makoilevat sossun tuilla joten heille olisi aivan sama asua muualla Suomessa.
Nyt työntekijä ei saa asuntoa pääkaupunkiseudulta, vaan isot jonot ja kiskurivuokrat yksityisillä.
Nyt työntekijä ei saa asuntoa pääkaupunkiseudulta, vaan isot jonot ja kiskurivuokrat yksityisillä.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Otappa lisää sitä kaljaa ja höpöheinää tai mene nukkumaan.
Lisäksi henkilöt jotka eivät ole työelämässä saavat jostakin järjettömästä syystä lapsensa päiväkoteihin ja näin ollen vievät paikat työssäkäyvien lapsilta.
Tuo on kyllä ihmeellinen epäkohta. Normaalissa perheessä isä käy töissä ja äiti hoitaa lapset. Mitään ihmeen päiväkoteja ei edes tarvita. Se kuka tarvitsee maksakoon itse penskojensa hoitokulut.
Monella Helsinkiin muuttaneella olisi kotiseudullaan jossain sisä-Suomessa joku mummonsa mökkikin missä vois asua ja vaikka kasvatella jotain sapuskaakin itselleen, mut siellä ei ole ryyppykavereita eikä sossun palvelut niin vaivattomasti saatavilla kuin kaupungeissa.
Siellä mummunmökillä korvessa vois kasvatella ne kannabiksetkin itelleen. Loistoidea.
Totta. Kannabis kasvaisi myös lämpimämmissä maissa paremmin, joista ihmiset tulevat tänne veronmaksajien taakaksi.
idealistityötön on yleensä nainen, mutta tätä tilastoida erikseen. Miehet kyllä pyrkivät työllistymään ja ottamaan vastaan annettu työ.
Kaupunkimme kesämiehissä naiset ovat enemmänkin poikkeus. Kyllä niitäkin jokunen on, mutta harvinaisia niissä porukoissa.
Se mikä on näkyvää, ei tarkoita aina asioiden olevan niin.
Suuri joukko näistä naisita on "ideologia" työttömia kulttuurin ja uskonnon vuoksi.
Kotiäidit eivät ole työttömiä, vaan he hoitavat lapsia ja pitävät kodin kunnossa. He eivät rasita päivähoitoa kuten työttömien lapset. Kotiäidit ovat naisten parhaimmistoa.
Päiväkotisysteemin suurin etu lienee lastenhoidon kustannusten (yhteiskunnalle) kolminkertaistuminen verrattuna kotihoidontukeen,
Myös lasten sairastelun edistämisessä DDR-päiväsäilöt ovat tehokkaita.
Tasapäistämissäilö toimii myös koulukiusaaja-akatemiana.
Satoa korjataan nuorisopsykiatrian kustannuksina.
Ei nyt suoraan korpeen, mutta olisi järkevää sijoittaa mamut muuttotappiokaupunkeihin. Suuri osa maahanmuuttajista liihottaa kaapu päällä pitkin kaupunkien raittia, joten on aivan sama, missä niitä lastenvaunuja lykkii. Helsinki olisi vapautettava töissä käyville, niin asuntopula helpottaisi.
Korpi aktivoi työttömän paremmin. Siellä on ponnisteltava hieman enemmän selvitäkseen päivittäisestä elämästä.
Hyvä idea, lohkotaan ne maatilat työttömille, varmasti kelpaa eikä tarvitse tukiaisia, valtio säästää miljardeja!!!
Palautetaan Karjala ja evakoidaan työttömät sinne. Siellä riittää ryssien jälkeen työnsarkaa.
Siellähän ne maajussit asuukin, ostavat vaan sijoitusasuntoja hesasta niillä tukiaislla ja lomailevat siellä, yleensä seksi kuuluu vuokranhintaan. Saavat melkoisen potin asumistuista yli 4mrd maataloustukiaisten lisäksi.
Matut maatiloille ja metsiin aputöihin. Ei täällä suomessa kaivata eikä tarvita ostoskeskuksissa muotikuteissa kekkuloivia.
Tätä on palstalla ehdotettu, työttömien risusavottaa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/11651635/risusavotat-yms-tyottomille
Kirjoittaja ei ehkä tiedä, että maatalous, jossa tarvitaan lisätyövoimaa, on niin teknillistynyt, etteivät tänne tulleet moniosaajat osaa siitä muruakaan. Niiden moniosaaminen kun on aivan eri aloilta, kuulema esim rakettitieteestä. Risusavottaa voisi kirjoittaja kokeilla ja kertoa, miten meni savottapäivä Jonseredin ja täyden turvavarustuksen kanssa. Eli paljon pinta-alaa tuli valmiiksi.
Muuten hyvä mutta ihan mahdoton alkaa toteuttaa moista?
Tietysti kun jostain alkaa niin tilanne olisi joskus järkevämpi.
Voisi alkaa helpoista kohteista eli työttömät jotka on olleet tosi kauan työttömiä sekä myös työkyvyttömät/eläkeläiset voisivat asua kauempana työpaikoista. Tällä vapautettaisiin asuntoja työssäkäyville lähemmäksi työpaikkoja.
Tämä pitäisi mennä jotenkin osaltaan asunnon keskinäisen vaihtamisen kautta.
Mutta kun tälläisessä on ollu ongelmia niin esimerkiksi ainakin espoon asunnot on luopunut sellaisesta, ennen oli asuntojenvaihtopörssi espoon asuntojen sivuilla missä sai ilmoittautua asunnonvaihtajaksi. Asuntoa voinee edelleenkin vaihtaa mutta vain vapaana olevaan asuntoon eli ei siis toimi koska eihän asuntoja ole vapaana.
Otappa lääkkeet ja käy lekurissa uusimassa reseptisi.
Taitaa olla eläinsuojelurikos pilata susien elinympäristö haisevilla pummeilla.
Mina Kunta Kinte. Anna sinä vaalea johtajapoika fotolleni paikka anuksessasi.
Kyllä!
Mitä tapahtuu JOS kaikki Helsingin ja ympäröivän talousalueen tuella elävät siirrettään elvyttämään P-Karjalan taloutta?
Lieksan Lidlin myynti raketoisi.
Ja sä olet vissiinkin töissä käyvä - aivoton, lellipentu?
Kuulostat siltä.
Joka kaupungin keskuksissa asuu mamuja. Työssäkäyvät EIVÄT pääse kaupungin asuntojonoihin - ja kuka haluaisi. Kaupungin kämpissä on juoppoja, narkkeja ja mamuja.
Tavallinen työtön ja työllinen saa etsiä asunnon mistä sattuu saamaan.
Miten ihmeessä Suomeen on saatu aikaan aikuisessa iässä oleva aivoton lellipentusukupolvi?
Ja siitä työttömyydestä: suomessa on oikeasti noin 1/2 miljoonaa työtöntä. Jos hallitus väittää, että työttömiä on noin 300t - se on vale. Yksikään 9e/ pv tekevä EI OLE OIKEA TYÖLLINEN. YKSIKÄÄN 2PV/ VK pätkäduunari EI OLE OIKEA TYÖLLINEN - Suomeen on muodostunut määräaikaisten, projekti-, ja hankehommissa eläviä ihmisiä, jotka ovat oikeasti enemmän tai vähemmän työttömiä. Kausityöttömät ovat yksi osa.
MIKSI AP SÄ PURISTAT NAAPURIN PILLIÄ?
Saat mun puolesta kritisoida siirtolaispolitiikkaa. Näillä huudeilla on yli 20 vuotta työttömänä olleita, ihmeellisiä vähemmistöjä - kantiksilla on yleensä jonkinlainen käsitys työnteosta. On ryhmiä joiden työttömyydestä ei saa puhua ääneen.
Niin kauan kuin muistan, joka kylässä ja notkelmassa on pakollinen osa juoppomiehiä puskissa. Aina ollut - nyt nuoremmista on tullut narkkisukupolvi. Ja nää kaksi leiriä kehtaa arvostella toisiaan. Eihän ne töissä käy. Kulkevat pellolaitaa jonossa ja etsivät ....ties mitä.
Suomessa oli ennen tehtaita joissa oli hanttihommia niille, joilla ei ole taitoja tai haluja. NIITÄ helppohommia ei enää ole. Harmi - osa porukasta piti niillä itsensä kaidalla tiellä.
Ei ole kausitöitä, ei ole linjalla helppohommia, ei ole harjan sitojia - koko Suomi on hajotettu.
Et tykkää jos sanon - mutta EU ja väkisin maahan tuotu globalismi tappoi paljon työpaikkoja.
Ainoa hieno homma tässä on se, että yritykset tahtoivat väkisin unioniin----unioni tappaa yrityksiä.
JA KUKAAN EI USKALLA MYÖNTÄÄ SITÄ.
juppi on kovapääjuppi hautaan saakka
Työllistymistä edistävässä palvelussa olevat 38 864 ja koulutuksessa olevat 66 103 ovat edelleen työttömien luvussa 168 000 mukana
kato - orpopetterin puoluepropagandatoimisto on edelleen auki.
Saatko sä joulun pyhistä korotettua korvausta?
Noi sun lukemat on täyttä valetta. Vaikea sanoa mitä sä tiedät - ohuessa yläpilvessä ei niin haittaa - vai mitä?
työkkärin kursseilla hengaileva ei ole työllinen. 9e/ pv tekevä EI ole työllinen, loputtomissa työkokeilussa ilmaistyötä tekevä EI OLE TYÖLLINEN.
3 kk määräaikaisuuksia tekevä EI OLE työllinen
4 kk määräaikaisuuksia tekevä EI OLE työllinen
koska ne molemmat ovat työttömiä määräajan päättyessä - sellainen on ollut maantapa jo vuosia.
1.8-31.5 määräaikaisuuksia tekevät (kunnan työntekijät) ovat kesät työttömiä
Hanke- ja projektihommissa elävät tuhannet EIVÄT ole varsinaisesti työllisiä - he ovat osan vuotta työttömiä.
Sä jauhat paskaa - ilman omantunnon tuskia - olet siis sosiopaatti
Mä en arvosta valehtelijaa vaikka se olis kuinka rikas (mielestään).
"pysytään_totuudessa" (alaviivalla) kuulostaa penetraatiolta
Helsingissä ei pitäisi voida asua ilman työpaikkaa.
helsinki on entinen Helsinki.
Ja tää nykyinen pitäisi irrottaa muusta suomesta. Saatte keksiä itsellenne uuden nimen ja ylennätte juoppoVajaavuoren pressaksi - tai se ottaa se, sehän ei kysele. Punkku virtaa kruunu päässä.
Pitäkää mamunne - saatte kaikki mutkin maahan tulleet - saatte ne kaikki.
Helsinkiin lastataan mamut, vihreät, unionistit ja suvakit.
Saatte tehdä siitä ihan oman new yorkin - sulatusuunien sulatusuunin - leikitte kaikki siellä gangstaa ja ajelette kaikki dösällä ilmatteeksi. Kukaan teistä ei tee töitä - elätte pulloja keräämällä ja ruinaatte unionilta velkaa. Awwww - halosen nainen - laulattaa teille tuutilullaa engalnniksi ratikassa - ku suomen kieli on niiiiiiinn nolo.
Milloin voimme lastata mamut, vihreät, unionistit ja suvakit sinnepäin?
Kaikki matut pääkaupunkiseudulle
Raastupaan pitäisi raahata rangaistaviksi sossutädit, jotka eivät pakota lorviväkeä halvempiin auntoihin, joista on runsas ylitarjonta mm. pk-seudun kehyskunnissa.
Asumistuki alenemaan kuukausi kuukaudelta jos ei muuta kantakapakan vierestä!
Työnvälttelijöitä ei haittaisi pitempikään matka-aika Hesaan, mutta esim. Järvenpäähän pääsee kahdesti tunnissa 30 minuutissa. Tätä sopii verrata esimerkiksi ilman raideyhteyttä oleviin Vantaan lähiöihin.
ei vaan stadilaiset korpeen... tekemään töitä!
ja niitä riittää...!
Oon jo ja hienoa on :)
Lähin kauppa 6km päässä ja ai että saa hyvää lenkkiä kun ei oo autoo :)))
Helsinki on ihan kauhee paikka :'D
Onneksi korvessakin saa ihmisen parasta kaveria eli Jack Danielssiä, voi ottaa rennosti ja nauttia masturpoikimisesta. On se elämä niin ihanaa muaseudulla ... vielä kun Joulupukki toisi A.Jolien piiskattavaksi sit olisi elämä Täydellistä.
Tosin ihan hyödytöntä.