kumpi nuista on parempi valinta pitkänmatkan ajoo kakkosautoksi? toki neon on pienempi mutta onko se tekniikaltansa kestävämpi? Kulutus taitaa olla sama. Onko sebring jotenkin meluisa maantiellä? Sanovat että sähkövikainen auto?
Kumman ostan vai ostanko kumpaakaan? Joku 250 tkm rullattu sebrin kiinnostaisi 2 tai 2,4 litran koneella. se 2,7 kutonen kiinnostas muutoin mutta on guulemma laakerivikoja niissä. ilmoituksissakin useimmat konevikaisina myytävät on nuita kutosia. 2,4 litrainen on suora kutonen?
neon vai sebring kakkosautoksi?
6
185
Vastaukset
- kysynnääjututtt
peruutan kysymyksen. ostankin vanhan 500tkm ajetun mersun. on laatua enempi ja maantiemukavuutta. saa silti vastata jos haluaa
- Anniina-Palleriina
Kannattaa ottaa Anniina takapenkille, on sitten ainakin takajouset testattu :D
- Tottuus
Osta mieluummin 2.7 l Sebring, niitähän saa vähän ajettuna tosi halvalla. Itsellä on 2.7 l Sebring 06 ja ajettu jo 416 tkm, eikä ole ollut minkäänlaisia laakeri vikoja koneessa ja muutenkin huolellisella pidolla kestävä auto kaikinpuolin. Mitä noihin sähkövikoihin tulee, niin varmasti Mersussa on niitä enemmän, siitä on mulla kyllä tarpeeksi kokemusta kahden Mersun osalta, enkä Mersua hanki enää koskaan. Molemmat Mersut olivat sellaisia maanantaikappaleita, että niihin tuli varmaan kaikki osat vaihdettua kahtenkertaan ja siitä huolimatta aina jokin paikka hajalla. Kolmevuotias Mersu, joka oli vaimoni käytössä, haetuttiin vuoden aikana neljä kertaa trailerilla korjaamolle kun hajosi kesken matkan. Sebring on kulkenut kokoajan aikalailla huolettomasti noihen "huippulaatuisiin preemiumeihin" nähden ja seuraavakin auto on Jenkki, parempia ovat kestämään.
- sebullaonneen
kommentti pisti miettimään asiaa uudelleen..muttamutta kun puhuvat että laakerivika olisi nuissa yleistä. onhan se kauniskäytinen kutonen ja ketjulla vielä. kaipa se satsen nopeudessa saa 8 litralla kulkemaan maantiellä.
meinaat ettei tielle jättäisi sebrinki? ajan joskus niin pitkää matkaa että tielle ei haluttas jäädä. onko kovin äänekäs auto maantiellä sebu verrattuna mersuihin?
- Hhgf
Ei ne laakeriviat ole noissa yleisiä ja jos ostaa hyvää öljyä, niin enpä usko että konetta tarvitsee avata. Kulutus Sebringissä on matkaajossa ollut 8 litran kahtapuolen ja mitä Mersun ja Chryslerin sisämeluun tulee, niin kummassakaan ei melu ole häiritsevää, eli aika hiljaisia ovat kumpikin.
- kulkeekose
kiihtyykö sebring 2 litran moottorilla sen mitä joku hiace pakettiauto vai onko se vain henkilöautoksi hieman laiska mutta raketti verrattuna hiaceen tai muuhun pakuun?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann4843314Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel1512348- 1352182
Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel361673Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä71625Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak2131426Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1771404Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien141274- 91182
- 571126