neon vai sebring kakkosautoksi?

kysynnääjututt

kumpi nuista on parempi valinta pitkänmatkan ajoo kakkosautoksi? toki neon on pienempi mutta onko se tekniikaltansa kestävämpi? Kulutus taitaa olla sama. Onko sebring jotenkin meluisa maantiellä? Sanovat että sähkövikainen auto?

Kumman ostan vai ostanko kumpaakaan? Joku 250 tkm rullattu sebrin kiinnostaisi 2 tai 2,4 litran koneella. se 2,7 kutonen kiinnostas muutoin mutta on guulemma laakerivikoja niissä. ilmoituksissakin useimmat konevikaisina myytävät on nuita kutosia. 2,4 litrainen on suora kutonen?

6

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysynnääjututtt

      peruutan kysymyksen. ostankin vanhan 500tkm ajetun mersun. on laatua enempi ja maantiemukavuutta. saa silti vastata jos haluaa

    • Anniina-Palleriina

      Kannattaa ottaa Anniina takapenkille, on sitten ainakin takajouset testattu :D

    • Tottuus

      Osta mieluummin 2.7 l Sebring, niitähän saa vähän ajettuna tosi halvalla. Itsellä on 2.7 l Sebring 06 ja ajettu jo 416 tkm, eikä ole ollut minkäänlaisia laakeri vikoja koneessa ja muutenkin huolellisella pidolla kestävä auto kaikinpuolin. Mitä noihin sähkövikoihin tulee, niin varmasti Mersussa on niitä enemmän, siitä on mulla kyllä tarpeeksi kokemusta kahden Mersun osalta, enkä Mersua hanki enää koskaan. Molemmat Mersut olivat sellaisia maanantaikappaleita, että niihin tuli varmaan kaikki osat vaihdettua kahtenkertaan ja siitä huolimatta aina jokin paikka hajalla. Kolmevuotias Mersu, joka oli vaimoni käytössä, haetuttiin vuoden aikana neljä kertaa trailerilla korjaamolle kun hajosi kesken matkan. Sebring on kulkenut kokoajan aikalailla huolettomasti noihen "huippulaatuisiin preemiumeihin" nähden ja seuraavakin auto on Jenkki, parempia ovat kestämään.

      • sebullaonneen

        kommentti pisti miettimään asiaa uudelleen..muttamutta kun puhuvat että laakerivika olisi nuissa yleistä. onhan se kauniskäytinen kutonen ja ketjulla vielä. kaipa se satsen nopeudessa saa 8 litralla kulkemaan maantiellä.

        meinaat ettei tielle jättäisi sebrinki? ajan joskus niin pitkää matkaa että tielle ei haluttas jäädä. onko kovin äänekäs auto maantiellä sebu verrattuna mersuihin?


    • Hhgf

      Ei ne laakeriviat ole noissa yleisiä ja jos ostaa hyvää öljyä, niin enpä usko että konetta tarvitsee avata. Kulutus Sebringissä on matkaajossa ollut 8 litran kahtapuolen ja mitä Mersun ja Chryslerin sisämeluun tulee, niin kummassakaan ei melu ole häiritsevää, eli aika hiljaisia ovat kumpikin.

    • kulkeekose

      kiihtyykö sebring 2 litran moottorilla sen mitä joku hiace pakettiauto vai onko se vain henkilöautoksi hieman laiska mutta raketti verrattuna hiaceen tai muuhun pakuun?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      80
      7792
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      85
      7781
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      167
      6110
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      57
      5063
    5. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      9
      4769
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4189
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3930
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      3682
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      35
      3668
    10. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      35
      3543
    Aihe