Naisen euro on 85 senttiä

Voisko joku feministi selvittää mulle miksi asia on näin?
22591
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Jatkokysymys. Jos joku pystyy sen selittämään, selittäkää myös miksi naisten työllisyysaste on hieman miehiä matalampi vaikka he olisivatkin halpatyövoimaa?

Äänestä

Naisten asennevika vapaassa Suomessa. Etevät naiset voivat aivan hyvin perustaa kannattavia yrityksiä ja ottaa työntekijöiksi pelkästään naisia ja maksaa vaikka vähän ylikin miesten keskipalkan.

Äänestä
  • Gutaa, gutaa

    Äänestä

Kalakkunasoppa ruoholla maustettuna ei ole niin ravitsevaa kuin raavas lihasoppa oluella maustettuna ! Siksi....

Äänestä
  • Aloittaja

    Mitä vittua toi tarkottaa?

    Äänestä

"Naisten euro" on myytti, useaan kertaan selitetty ja aina se pompahtaa esille uudelleen je uudelleen.

Äänestä

Jos nainen tekee saamaa duunia kun mies niin palkka on sama . Tuollainen 0,85 € eurona on populistinen halu marttyyrin osaan he nimittäin puhuvat samanarvoisesta työstä . Tuollaista määritelmä ei osaa kuin nainen selventää .

Äänestä

Feministihän ei osaa muuta kuin toistaa kaikukammiossa kuulemaansa. Eli häneltä saat vain jo moneen kertaan alasammuttuja väitteitä ko. aiheeseen.

Sitä kai aloituksella odotitkin. Helppoja maaleja, joihin on valmiit vastaukset. Motiivisi jäänevät epäselviksi. Mutta hienoa Hermanni, olet ymmärtänyt feministien olevan aivokuolleita papukaijoja. Nyt voit keskittyä johonkin oikeasti rakentavaan.

Äänestä
  • Kommentit täällä tietenkin vastaavat palstan tasoa. Asiallista keskustelua feminismiin liittyvistä ongelmista on vaikea käydä missään, sillä feministien palstoilta kritiikkiä esittävät heitetään ulos ja muualla menee pökäleiden heittelyksi.

    Puuttuu moderoitu neutraali foorumi.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Nainen työssä. Nuuh nuuh täällä on hometta. Saavat kauheita oireita. Naiset ei osaa kun ruikuttaa. Entä jos pitäs tehdä ruumiillista työtä. Selkään koskee täällä haisee maali ja rakennuksella on liikaa pölyä jne. Kaupungeilla ja kunnilla on näitä saatanan läskiperseprinsessoja työssä yksityistäminen voisi olla ratkaisu jolla naisetkin saataisiin tekemään TYÖTÄ eikä vaihdella kuulumisia terv. Keskuksen ym. Jonoissa

    Äänestä

  • Zyxs kirjoitti:

    Nainen työssä. Nuuh nuuh täällä on hometta. Saavat kauheita oireita. Naiset ei osaa kun ruikuttaa. Entä jos pitäs tehdä ruumiillista työtä. Selkään koskee täällä haisee maali ja rakennuksella on liikaa pölyä jne. Kaupungeilla ja kunnilla on näitä saatanan läskiperseprinsessoja työssä yksityistäminen voisi olla ratkaisu jolla naisetkin saataisiin tekemään TYÖTÄ eikä vaihdella kuulumisia terv. Keskuksen ym. Jonoissa

    Olen vähän samaa mieltä. Ennen töitä välteltiin selkäongelmilla, kun kuvaustekniikka oli kehittymätön. Sitten yleistyökaluksi tuli depressio. Nyt kun senkin diagnosointi on alkanut tulla kriteereiltään selvemmäksi suosikiksi on noussut uusi "mystinen" tekijä eli sisäilma.

    Eli ihan sama, kunhan syy on kulloiseenkin maailmanaikaan mahdollisimman vaikea selvittää, mutta kuitenkin katu-uskottava.

    Äänestä

  • Aloittaja

    On tietoa paikoista joissa sisäilma oli huonoo hometta tms. Sitten tehtiin remontti siihen meni taas kakssataatuhatta. Kun remontti oli tehty saivat oireita maali haisee jne. Nykyään paikka on tyhjä. Miten näistä vähä älysistä yhteiskunnan taakasta vois hankkiutua eroon? Tietysti yksityistäminen toimis. Siinä voivat valittaa kun kaikki ruikutus maksaa yrittäjä.

    Äänestä

Esim. Koska naiset eivät voi tehdä raskaita hommia, kuten sukeltaa lapsia pois luolasta.

Äänestä
  • aivan, siihen tarvitaan kunnon luolamiestä.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Vanhukset makaa paskoissaan sängyssä. Nainen ei voi tehdä fyysisesti raskasta työtä. Mitä väliä vanhusten tuskalla on? Tietysti voisi edes yrittää . Mutta nainen on heikko. Avioliitossa riidellään tiskivuoroista jne. Vastatkaa naiset mikä siinä on niin hienoa kun ei tarvitse tehdä yhtään mitään?

    Äänestä

  • Aloittaja

    Nainen ei voi tehdä sitä eikä tätä. Mitä nainen voi tehdä?

    Äänestä

  • Nainen voi tehdä lähes mitä vain.
    Mutta vähän vähemmän ja hitaammin kuin mies, mutta aina ehdottomasti samalla palkalla samasta tehtävästä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Zyxs kirjoitti:

Voisko joku feministi selvittää mulle miksi asia on näin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu