Tasa-arvovaltuutetun mukaan ei syrji miehiä. Eikö olekin hienoa, lopultakin miehet saa perustaa vapaasti omia kerhoja tai vaikka sitten saaria mihin naisilla ei ole mitään asiaa!
Ovat yrittäneet tunkea väksin kaikkiin miesten kerhoihin ja tiloihin, esim Ruotsalaiselle Klubille tjsp. Nyt voi naiset poistaa myös kaikista mihin on jo laskettu mukaan, säännöt takaisin, että sallitaan van miehille.
"Tasa-arvovaltuutettu selvitti syrjiikö saari miehiä
Saaren avaamisessa on ollut myös hieman mutkia matkassa. Keväällä tasa-arvovaltuutettua pyydettiin selvittämään, syrjiikö SuperShe Island -saari miehiä tasa-arvolaissa kielletyllä tavalla, tarjotessaan hyvinvointi- ja majoituspalveluita vain naisille.
Tasa-arvovaltuutetun lausunnon mukaan saaren tapauksessa palvelun tarjoaminen ei ole kuitenkaan tasa-arvolain tarkoittamaa syrjintää.
– SuperShe Island -saaren toimitilat ovat hyvin rajalliset ja esimerkiksi sauna- ja pukeutumistilat ovat jaetut. Saarella järjestetään harrastustoimintaa, jonka vuoksi vieraat ovat osan ajasta vähissä vaatteissa ja myös vaihtavat vaatteita. Jotta nämä tarkoitetut aktiviteetit olisivat saarella kaikille mahdollisia uskonnosta ja kulttuurista riippumatta, nais- ja miespuolisten vieraiden vastaanottaminen yhtä aikaa on yrittäjän mukaan poissuljettu vaihtoehto, lausunnossa kerrotaan.
Selvityksen mukaan merkittävä osa SuperShe Island -saaren asiakkaista tulee sellaisista kulttuureista ja edustaa sellaisia uskontokuntia, joissa saaren harrastustoiminta ei ole mahdollista, jos paikalla on miehiä."
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005729727.html
Raaseporiin saari vain naisille
20
491
Vastaukset
- lesboksen.saariko
Mitähän ne siellä harrastaa jos paikalla ei voi olla miehiä.
- hetikäyttöön
Nyt pitää alkaa kunnioittaa myös esim miesten oikeuksia olla ilman naissiivoojia uimahallissa miesten puolella. Naisten puolella toiminut aina ettei ole miessiivoojia, miten se on niin vaikeaa saada toimimaan miesten puolella ettei ole naissiivoojia.
Selvityksen mukaan merkittävä osa uimahallien asiakkaista tulee sellaisista kulttuureista ja edustaa sellaisia uskontokuntia, joissa suihkussa olo alastomana ei ole mahdollista, jos paikalla on naisia. - hyväpäätös
Jokohan tänään naiset pyytää miehiä apuun kun jokin laite hajoaa tms. Ei voi helikopterikaan laskeutua hätätapauksessa ellei ole naista ohjaamaan.
Miehet kyllä pärjää ilman naisia, mutta ilman miehiä ei toimi oikein mikään. Toivottavasti yksikään mies ei mene ikinä saarelle eikä kukaan valita päätöksestä, lopultakin päästään eroon joka paikkaan tunkevista naisita. - sekopääakat
Ketään miestä ei kiinosta tippaakaan akkojen saaret, marttakerhot tai tupperwarakutsut, mutta auta armias jos miehet perustaisi vastaavan saaren niin johan nousisi älämölö. Yrittävät nytkin päästä joka paikkaan, jopa inttiin täytyy päästä vapaaehtoisena ja samoihin tupiin, mutta velvollisuutta ei saa olla. Yhteissaunoihinkin tunkevat uikkarit päällä tiirailemaan, vaikka valittavat miesten tiirailusta. Muunsukupuolisena tai ties minä transuna pitänyt päästä joka paikkaan, onneksi enää ei tarvitse laskea.
- hyvä-huomio
elämme rikollisessa seta-demla-suomessa jossa voidaan alistaa valkoista miestä miten päin tahansa ja se ei ole rikos. mutta jos valkoinen mies pieraisee naiseen päin hän joutuu linnaan. jos sen sijaan musta mies tappaa naisen se ei ole rikos, vaan yhteiskunnan vika koska se ei ole huomioinut mustan miehen ikiaikaisia kultturellisia oikeuksia maailmassa...
- miksinytvasta
Tuonne saarelle pitäisi lähettää kaikki suvakkifemakot ja rajat kiinni, perustakoot sinne oman valtion. Jos tila loppuu kesken niin affenanmaa olisii hyvä vaihtoehto. Kyllä ne varmaan mokkakyrvät sinne ennen pitkää ottaisi.
- femakkolandia
Tästäkin on femakot sensuroineet. Sananvapauskaan ei koske miehiä.
- missäfemakot
Kummallista kun feministit eivät ole raivonneet tästä, eikö ne ajakaan tasa-arvoa?
- suojossain
Mitenköhän lienee ton ahdisteluvapaan ilmapiirin suhteen, luulisi että tollaselle saarelle olisi tulossa myös aggressiivisia lesboja jotka yrittäisi päästä kanssasiskojen pöksyihin vaikka väkisin.
- lepakotärtsyjä
Naiset ovat ahdistelleet urheilujoukkueissakin pelaajat toisia, miehistä en ole vastaavaa kuullut tai on valmentajia ollut ulkomailla. Naisia änkeää miesten pukukoppeihinkin, ei taitaisi onnistua miehiltä mennä.
No onko sille saarelle annettu jo uusi kuvaava nimi ? Lepsos, Femakkos vai Demlas ?
Että silleen.- Ööghf
Entä sukupuolettomat tai vaikeasti määriteltävät sukupuolet?
- Harjoitusleiri
Islam- järjestöt ovat saaneet taas saanut tahtonsa läpi. Kysehän on muslimeista.
- pirujensaari
Perutaanko nyt sekin vaatimus että naisten on saatava tukanleikkuu samaan hintaan kuin miesten?
Miksei saarelle saa mennä jos parturiinkin pitää saada?- ÄOalle80
Kaikki vaatimukset on toiminut vain yhteen suuntaan, mutta nyt täytyy vaatia samat oikeudet miehillekin.
Minkä helvetin takia ne haluaa vessoistakin yhteiset kun miehet muka ahdistelee ja tiirailee, lapsetkin samoihin. Haluavat myös pisuaarit pois, miehille kun on liian helppoa ja nopeaa käydä kusella jonottamatta, toiset taas haluaa tiirailla miehiä kusella tai tehdä huoraamisesta helpompaa. Femakoilla ei ole enää yhtään järkeä päässään.
- Karsinat
Saaria on paljon, että eiköhän joka sorttiselle porukalle löydy oma rypysaari.
- kysynkunentiedä
Mitenkähän jokamiehen oikeudet toteutetaan saarella ja lähivesillä?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1862690Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 84954
- 64921
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait239819Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20810Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka285775Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies89774Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708