Tänään kun lippua salkoon nostin tuli mieleen Ukrainan menettämä Krim.
Miten HIENOA on nostaa siniristilippu salkoon vapaassa Suomessa!
Ja mitä ajattelevat ihmiset, siis alkuperäiset Krimiläiset kun vieraan vallan lippu nostetaan salkoon , kun nostetaan.
Suomen onkin turvattava oma LIPPU vaikka sitten NATON avulla.
Näin sen on mentävä pienen Suomen kohdalla.
Miten HIENOA on nostaa siniristilippu salkoon vapaassa Suomessa!
Ja mitä ajattelevat ihmiset, siis alkuperäiset Krimiläiset kun vieraan vallan lippu nostetaan salkoon , kun nostetaan.
Suomen onkin turvattava oma LIPPU vaikka sitten NATON avulla.
Näin sen on mentävä pienen Suomen kohdalla.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Jotakuinkin noin.
Ei ole Krimin orggisasukkaiden osa kovin kadehtittava (GULAGEILLA). Krimin PAKKOSIIRRETYT MAMut kärsiväät taas puolestaan aivan kaikesta.
SIniristilippu vapaana, kuin tuuli. Hieno näky kerrassaan.
"Siniristilippumme, Sulle käsin vannomme, sydämin:
sinun puolestas elää ja kuolla, on halumme korkehin.
Kuin taivas ja hanki Suomen, ovat värisi puhtahat.
Sinä hulmullas mielemme nostat ja kotimme korotat."
Off Topic ... Onnexi oli taukoa sateesta, että sai grillattua rauhassa.
Nyt on massu täynnä herkullista jussiin liittyvää.
IMHO.
Nostin Venäjän lipun salkoon.On se kaunista katsella.Meilläpäin täällä näkee sentään muitakin jotka nostaa Venäjän lipun salkoon.On se niin kaunista.
No ihan vapaasti saat siellä venäjällä nostaa vaikka paskaiset alushoususi lipputankoon, ei haittaa!
Tuskin kukaan edes huomaa sitä, niin samanvärisiä ne varmasti ovat.
Ei missään Venäjällä vaan vapaassa Suomessa.Täällähän me saamme liputtaa mitä hyvänsä laki ei kiellä.
Liputtele kuule aivan omassa mielikuvituksessasi vaan.
Kauniisti se liehuu siniristilippu tuulessa vaikka sataa.
Venäjänkätyrit ei tietenkään sitä ymmärrä ja nosta lippua ollenkaan kun sen pjaska venäjän liputus ei onnistu.
Toivottavasti joku kusee ryssänkätyrin tuoppiin ihan vain juhannuksen kunniaksi
Mihinköhän se Krimi oikeastaan kuuluu ???? Siihen aikaan kun oli Neuvostoliitto oli kaikki OK.- Sitten kun länsimaat yrittivät pistää luu kurkkuun ryssälle kaik män päin peetä .- Sairasta touhua ettei voida enään ryssän ka kauppaa käydä normaalisti, olin Kekkosen aikaan onnellinen suomalainen, nyt en tahtois sinne muuttaa :(
Kai se alunperin kuuluu Krimin tataareille .
Venäjä taas hyökkäsi naapurinsa Ukrainan kimppuun miehittäen Ukrainalle nyt kuuluvaa Krimiä laittomasti .
Neuvostoliiton aika samaten Kekkosen ja sen mukana YYA sekä suomettumisen vaihe ovat onneksemme mennyttä aikaa joka ei koskaan enää palaa ja hyvä niin .
Hienoa ja ainutlaatuista on elää keskikesän juhlaa iloisesti remuten kuten pitääkin. -Natolle me haistatetaan pitkät pastillerit sillä Suomella on hyvät ja luottamukselliset suhteet naapureidensa kanssa eikä meitin rauhaa hämmentämään kaivata minkäänlaisia usalaisten renkipoikien pölästelyä
Mielestäni naapurimme venäläiset on ainoa valtio joka on hyökännyt itsenäisen Suomen kimppuun ihan kaksikin kertaa eli se niistä naapurisuhteista ja nyt se on liittoutumattoman Ukrainan kimpussa ja naapurimaa sekin.
ÄÄLIÖT KUVITTELEE ETTÄ SUOMI ON ITSENÄINEN ! vetäkää se EU lippu sen sinivalkoisen rätin sijaan ja siihen viereen Venäjän lippu niin alkaa realiteetit olla kohdillaan !
Suomi menetti itsenäisyytensä kun PELKURUUS , AHNEUS ja TYPERYYS , Suomen silloisen johdon kolmiyhteys sai vallaan ja Ahot , Suomiset ja Lipposet tuhosivat edeltävien sukupolvien työn !
Kansa ei vieläkään tajua noiden kommari-politiikkojen kataluutta..... Millonkohan kansan silmä viimein aukeaa ???????????????????????????????????????????????
Voissapaistettujen pelko ratkaisi Suomen EU äänestyksen syksyllä 1994... Menime ehdoin tahdoin ja syyttä suotta mukaan tuohon surkeaan joukkoon , josta jo Kekkonen aikoinaan , voissapaistettujen jatkuvasta painoistuksesta huolimatta , oli osannut pysyä kunnon hajuraon päässä........
Katkeroituneet hyödylliset idiootit täällä purkaa juhannusaamun krapulaansa.
Suomi on tänäkin aamuna itsenäinen ja siniristilippu liehuu lipputangossa !
Toisin taitaa olla liittoutumattoman Ukrainan Krimillä jota Venäjä laittomasti vieläkin miehittää.
Et ole edes suomalainen, olet maanpetturi ja suomalaisia vastaan taisteleva rasisti. Kätesi on täynnä verta.
Tämänkin kirjoituksesi tarkoitus on ilveillä oikeille ja aidoille suomalaisia joita te olette niin pitkään sortaneet.
Kenellekkös tämä kommentti oli tarkoitettu?
Aloittajalle?
On itsepetosta kuvitelkla vetävänsä ITSENÄISYYTEMME merkiksi Suomen lippu salkoon !
Katsokaa ja lukeaa EU:n direktiivit,, !
Katsokaa ja lukeaa kuinka Suomen nykyjohto ORJALLISESTI niitä noudattaa !
Ikään kuin niin toimien luulevat saavansa jotain POLIITTISTA painoarvoa ja kunnioitusta Brysselistä , jota voisi sitten käyttää haluamassaan saumassa : VOi Typeryyttä !
Petteri " polvihousupoika " Orpokin julistaa suupielet lakristan värisenä ,että : " Nyt otamme taas 50 0000 uutta pakolaista Suomeen kunniin olemme yhdessä EU:ssa päättäneet " HYVÄÄ ITSENÄISYYTTÄ !
Älä ota enää !!!
On ihmisiä joilla näyttää olevan aivojen sijaan kokoonpuristettu nyrkki pääkopassaan >>>> Niin itsepäisiä he ovat tyhmyydessään !
Sotakesänä v 1944 itkin kun olin ilman saappaita , kunnes tapasin aeveljen joilla ei ollut edes jalkoja !
*) Toiset vain näkevät , toiset myös ymmärtävät näkemänsä !
Ihanko aseveljen tapasit ja sodassa olit itsekkin?
Kaikki kunnia sodan kokeneille, heitä saamme kiittää kun nostamme Suomen lipun salkoon.
Ilman heitä emme olisi itsenäisiä nyt.
Jos kaipaat Kekkosen aikaa ja YYA-sopimusta niin se aika on onneksi ohi ,maailma muuttuu ,yksin ei saa jäädä ja hyvä näin.
Monesti tahtoo käydä niin kun on elänyt sen suomettumisen ja Kekkosen ajan aktiivisesti , alkaa vanhempana ymmärrys ja näkökin tämänpäivän asiohin hämärtyä eikä olekaan ihme sillä maailma muuttuu ja on jo paljon muuttunut niistä Kekkosen ajoista.
jos maailma muuttu niin sotaa halajava ihminen ei kokaan ....... Viimeisestä Suomen sodasta ei ole kuin reilu 70 v niin TAAS HALUTAAN SOTAA NATON KAINALOSSA.
Suomen NATO-jäsenyyttä kannatetaan juuri siksi, ettei sotaa Suomeen tulisi. NATO:n alueella ei ole sotia.
Siis täh? Miten kurja sinunkin ihmispoloisen elämä mahtaa olla.
Varmasti kukaan vähänkään täysjärkinen suomalainen ei luule kenenkään suomalaisen haluavan sotaa!
Eikös se NATO ole länsimainen puolustusliitto jonka kainalossa ollaan turvassa .
Toisin kävi liittoutumattomalle Ukrainalle eli naapuri Venäjä hyökkäsi ja vieläkin miehittää laittomasti Ukrainan Krimiä.
Se itsenäiseen Suomeenkin pari kertaa hyökännyt venäläinen sotaväki hyökkäilee nyt liittoutumattoman Ukrainan kimppuun ja vei ne miehitysjoukkonsa vielä Ukrainalle kuuluvalle Krimille .
"os maailma muuttu niin sotaa halajava ihminen ei kokaan ....... Viimeisestä Suomen sodasta ei ole kuin reilu 70 v niin TAAS HALUTAAN SOTAA NATON KAINALOSSA. "
"Varmasti kukaan vähänkään täysjärkinen suomalainen ei luule kenenkään suomalaisen haluavan sotaa! "
YKS Tiltu luulee ja TOINEN kieltää luulemisen? Hauskat pojat!
Puhehan oli täysjärkisistä.
Noh noh, ei toisten tyhmyydelle saa nauraa. Siis ainakaan julkisesti, itsekseen tietenkin tällä palstalla saa hyviä nauruja jokapäivä.
Ne on nämä venäjänkätyrit vilkkaalla mielikuvituksella siunattuja.
Yritin vaan hienovaraisesti oikaista väärää luuloa :)
EI SOTAA EI SOTAVÄKEÄ
Eikä vapaata isänmaata ja liputuksia juhannuksena eikä muulloinkaan,mitä myt korkeintaan Venäjän lipulla .
Erityisen hienoa on se, että venäläiset pysyy rajan toisella puolella.
maalataan suomi kommunistin punaiseksi ja annetaan Iranin jalkapallojoukkueen määrtä suomen politiiksatsa ja maanpuolustuksesta