Miten Venäjä hyökkää?

Randin raportin mukaan Venäjä operoi eurooppalaisilla rajoillaan tällä hetkellä yhdistämällä ydinpelotetta, poliittista, taloudellista ja informaatiovaikuttamista. Lisäksi Venäjä yhdistää tavoitteisiin päästäkseen hybridisodankäyntiä ja perinteisiä sotilasoperaatioita.

Shipakin mukaan Venäjän keinovalikoimaan kuuluu myös negatiivisen Nato-narratiivin ylläpitäminen, johon kuuluvat väitetty Naton jatkuva lupausten rikkominen, sotilasliiton laajentuminen Venäjän rajoille, Naton Venäjä-vastainen poliittinen vaikuttaminen, Venäjä-uhkalla pelottelu sekä yritykset horjuttaa presidentti Vladimir Putinin hallintoa.

Hyökkäys Baltiaan?
Professori Shlapakin mukaan tulevaisuudessa edessä voi olla tilanne, jossa Venäjän johto arvioi kykenevänsä esimerkiksi Baltiaan kohdistuvalla sotilaallisella hyökkäyksellä tuottamaan merkittävän tappion Natolle.

Shlapak pitää mahdollisena, että vaikka hyökkäys Baltiaan olisi Venäjän kannalta merkittävä riski, silti Venäjä saattaisi olla valmis jossakin tulevassa tilanteessa sellaisen riskin ottamaan, ja siksi myös tähän skenaarioon pitää varautua.

Rand Corporationin Venäjä-raportista uutisoi (21.6.) Verkkouutiset.
22371
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Venäjän joukkojen kehnoin osa on onneksi Suomea vastassa.
Siis nämä tiltut.
Pärjäämme kyllä.

1Äänestä

Siis turhaa pelottelua, kaikki on pelattavissa diplomatialla...miksi ei sitä tietä kuljeta?
Aina saadaan vihollinen, jos niin halutaan mutta keitä sellainen palvelee?

2Äänestä
  • Miten se diplomatia toimii venäjän kanssa? Eihän venäjä pidä yhtään sopimusta missään arvossa jos se katsoo hyötyvänsä jotenkin muuten. Kaikki sopimukset kun venäjän kanssa on yhtä tyhjän kanssa.
    Siis miksi jauhat valheita täällä?

    2Äänestä

  • Putinin Venäjä on PALOMUURI , elikkä siihen voimme luottaa.

    1Äänestä

  • Venäjä on idioottien onnela.

    Venäjä on aina deletoinut itsensä.

    Dasvidanja Nazi-RoSSija.

    1Äänestä

Jos Venäjä iskisi Baltiaan, Nato tuskin lotkauttaisi korvaansakaan. Euroopan Nato-maat asettaisivat talouspakotteita ja nimeäisivät Putinin lähipiiristä ne oligargit saartoon, jotka siellä eivät vielä ole.
USA on jo lopettanut yksipuolisesti yhteiset provosoivat sotaharjoitukset Etelä-Korean kanssa ja samalla kohta Suomenkin kanssa.

Jossittelua joka tapauksessa. Venäjä ei muodosta minkäänlaista uhkaa Baltialle tai Fennoskandialle (Heh, hassu suomalaisten keksimä termi, että Suomi kuuluisi muka Skandinaviaan, saati Länsi Eurooppaan)

1Äänestä
  • Venäjään ei mikään maa eikä kansa ole koskaan ole halunnut kuulua.

    Kaikki kynnelle kyenneet ovat karanneet heti, kun ovat kyenneet.

    Viro, Suomi, Puola, Latvia ovat jo paljon menestyneempiä kuin Venäjän orjina.

    1Äänestä

"Professori Shlapakin mukaan tulevaisuudessa edessä voi olla tilanne, jossa Venäjän johto arvioi kykenevänsä esimerkiksi Baltiaan kohdistuvalla sotilaallisella hyökkäyksellä tuottamaan merkittävän tappion Natolle"

Juurihan täällä toitotettiin, että Venäjä ei hyökkää Nato-maan kimppuun ja siten siis varmin tapa välttää sota muka oli liittyä Natoon.

Nyt se ei sitten olekaan niin. Tuossa tapauksessa joutuisimme väistämättä mukaan jäsenenä. Toisaalta on selvää, että ainakaan samanaikaisesti Venäjä ei hyökkää Baltiaa ja meitä vastaan, ellei se vahvistu huomattavasti nykyisestään.

Äänestä

Mielenkiintoinen uutinen oli kun jalkapallon MM-kisojen avauspäivänä kerrottiin että Venäjä aloittaa massiivisen sotaharjoituksen Barentsin merellä. Siinä harjoitellaan vihollisen massiivisen hyökkäyksen torjumista. Mikä merkitys tuolla ajoituksella oli, pullistelun kannalta se oli huonoin mahdollinen. Oliko tarkoituksena osoittaa että Moskova on hereillä kaiken aikaa, ettei länsimaalainen demokratia pääse yllättämään itämaista diktatuuria. Putinin harhaisen maailmankuvan mukaan länsi hautoo kaiken aikaa salajuonia Venäjän kaatamiseksi. Tosin Putin on tarkoituksella rakentanut tällaisen doktriinin, koska se sopii hänen tarkoitusperiinsä. Länsi on hyvä vihollinen ja varsinkin pienet rajanaapurit.

1Äänestä
  • Venäjä tekee Saatanan siirtonsa urheilukilpailuiden aikana.

    Boikotoi Venäjän natsi-valtaa.

    1Äänestä

JOS VENÄJÄ HYöKKÄISI, EI SE TULISI RAATTEEN TIELTÄ, .....ilmaiskuilla uskottaavaako?
Missä päättäjät luuraa....?
Miksi polkitiikkaa johdetaan jenkkien näkökulmasta?

1Äänestä
  • Onneksi "SS-Suomen" päättäjät eivät luuraa Natsi-Venäjällä.

    1Äänestä

Venäjän ryöstöretket suuntautunevat Ukrainaan ja Kaukasiaan. Putin on häikäilemätön valloittaja, mutta pelkää Natoa aivan liikaa lähteäkseen Baltiaan.

Miten sitten lie tämän Suomemme laita... toivottavasti edes uudet hävittäjät saadaan hankituksi pian.

2Äänestä
  • Valitettavsti ... joudumme odottamaan päätöstä vuoteen 2021 saakka. Toivottavasti ammattilaiset tekevät oikean päätöksen ... tulevaisuutta ajatellen. ;-)

    IMHO.

    Äänestä

Mites lähi itän mamut mites ne hyökkää mieti vähän...HAHHAHHAA

Äänestä
  • Venäjä on lähempänä ja se on niin ikiaikaisen tyhmä, että se hyökkää sinunkin kimppuusi.

    Äänestä

Sodassa Baltia vastaan Venäjä Suomella on oiva tilaisuus ottaa taas kerran revanssi Venäjän kanssa. Eikä meidän tarvitse olla Naton jäsenmaa. Sen kun menemme auttamaan, mikäli sota syttyy ja eteläiset naapurimme joutuvat hankaluuksiin.

Jälkeenpäin sodan loputtua voi tietenkin harmittaa, kun sadattuhannet suomalaiset joutuivat antaman urheasti henkensä Nato-maiden puolesta . Edellisessä sodassahan henget annettiin Saksan puolesta. Mutta on se Venäjää vastaan sotiminen niin maukasta ja erinomaiselta maistuvaa että MAISKIS ja TIRSK

IMHO

Äänestä

nykyisin kannatan täysin AAdolffia ja venäjää heidän linjauksissaan. eli olen siis anti western tyyppinen henkilö.

venäjä jossa ei olisi muitakuin valkoihoisia heteromiehiä, sekä kauniita ruski tyttöjä olisi ihanne valtioni. sitä johtamaan haluaisin Aadolf Hitlerin.

Äänestä

"Baltian maat viittaa kolmeen Pohjois-Euroopan valtioon Itämeren itäpuolella: Viroon, Latviaan ja Liettuaan. Venäjään kuuluva Kaliningradin alue on myös osa Baltiaa. Yhteensä tällä alueella asuu noin 7,3 miljoonaa ihmistä."

"Elokuussa 1991 Viro itsenäistyi, kun Venäjän federaatio hyväksyi Viron itsenäisyysjulistuksen."

"Amnesty Internationalin vuonna 2006 julkaistun raportin mukaan Viron kielipolitiikka diskriminoi venäjää puhuvan vähemmistön oikeuksia"

"Latvia itsenäistyi Viron ja Liettuan kanssa samaan aikaan
Venäläinen vähemmistö on syyttänyt toistuvasti Latviaa oikeuksiensa loukkaamisesta."

"Liettua rakentaa muuria Venäjän rajalle:"

Baltit kaivaa verta nenästä?

Äänestä
  • Putinin Venäjä kaivaa verta nenästään.

    1Äänestä

  • ei.se.opi kirjoitti:

    Putinin Venäjä kaivaa verta nenästään.

    "Latviassa,+Baltian+venäjänkielisimmässä+maassa,+itää+kielikonfliktin+siemen.+Latvian+venäläisille,+joita+on+lähes+kolmannes+väestöstä,+on+annettu+kaksi+vaihtoehtoa:+opi+kieli+ja+hanki+kansalaisuus,+tai+mene+sinne,+missä+on+parempi+olla."Vähän+sama+juttu+kun+jos+suomessa+otettas+kansalaisuus+oikeudet+pois+Suomenruotsalaisilta?"Suomenruotsalaiset+(ruots.+finlandssvenskar)+ovat+ruotsin+kieltä+äidinkielenään+puhuvia+syntyperäisiä+Suomen+asukkaita.+Koko+Suomen+väestöstä+oli+vuoden+2016+lopussa+ilmoitettu+ruotsinkielisiksi+289+540+henkeä.+Tämä+vastaa+5,3+%+kaikista+Suomen+asukkaista."

    Äänestä

  • Venäläiset on mamutettu NL/Venäjältä Latviaan.

    Outoa olisi, jos mamut eivät halua oppia maan kieltä.

    Eikö sinusta?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Upseerismies kirjoitti:

Randin raportin mukaan Venäjä operoi eurooppalaisilla rajoillaan tällä hetkellä yhdistämällä ydinpelotetta, poliittista, taloudellista ja informaatiovaikuttamista. Lisäksi Venäjä yhdistää tavoitteisiin päästäkseen hybridisodankäyntiä ja perinteisiä sotilasoperaatioita.

Shipakin mukaan Venäjän keinovalikoimaan kuuluu myös negatiivisen Nato-narratiivin ylläpitäminen, johon kuuluvat väitetty Naton jatkuva lupausten rikkominen, sotilasliiton laajentuminen Venäjän rajoille, Naton Venäjä-vastainen poliittinen vaikuttaminen, Venäjä-uhkalla pelottelu sekä yritykset horjuttaa presidentti Vladimir Putinin hallintoa.

Hyökkäys Baltiaan?
Professori Shlapakin mukaan tulevaisuudessa edessä voi olla tilanne, jossa Venäjän johto arvioi kykenevänsä esimerkiksi Baltiaan kohdistuvalla sotilaallisella hyökkäyksellä tuottamaan merkittävän tappion Natolle.

Shlapak pitää mahdollisena, että vaikka hyökkäys Baltiaan olisi Venäjän kannalta merkittävä riski, silti Venäjä saattaisi olla valmis jossakin tulevassa tilanteessa sellaisen riskin ottamaan, ja siksi myös tähän skenaarioon pitää varautua.

Rand Corporationin Venäjä-raportista uutisoi (21.6.) Verkkouutiset.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu