Vad händer till det svenska i Finland om SD vinner

Ruotsissa pidetään parlamenttivaalit ja galluppien mukaan Sverige Demokraterna tulee voittamaan. Jimmie Åkesson saattaa olla siis Ruotsin tuleva pääministeri.

Mielenkiintoista oon, että Jimmie on sitä mieltä, ettei Suomen kannata säilyttää kaksikielisyyttä.
Hän on sanonut, ettei hänelle ja puolueelle ole mikään ongelma, jos Suomi luopu ruotsinkielestä
Hän jopa kannustaa Suomea tekemään niin, koska se tekee meidän yhteiskunnasta tehokkaamman ja säästämme kuluissa. Oikeasti hän ei katso hyvällä RKP:tä.

Suomen pakkoruotsittajat menettävät siis Ruotsin tuen. Merkitseekö se myös pakkoruotsin loppua ja ruotsinkielen katoamista köökin pöytien ääreen?
Soten kielilakien kanssa ei oe syytä hätäillä, vaan odottaa Ruotsin vaalien tulosta.

17

605

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Perusnuori

      RKP menettää poliittisen tuen, jota se on perinteisesti saanut Ruotsista. Samalla puolueen atraktivuus hallitukseen häviää, koska Perussuomalaiset tekevät yhteistyötä SD:N kanssa.
      Perussuomalaisista tulee myös hetkessä hallituskelpoinen. Tämä ruotsinkielelle merkitsee sitä, että kieli nostetaan poliittiselle agendalle ja hallitusneuvotteluihin. Aletaan puuhaamaan ruotsin statuksen muuttamista vähemmistökieleksi. Suomenkielisiltä poistuu kaikki pakko käyttää ruotsia tahi opiskella sitä. Sitä se merkitsee loppupeleissä.

    • Suomi-on-suomalaisten

      Eikös tuo Sverige Demokraterna ole verrattavissa Suomen Perussuomalaisiin?

      (Vastustamme holtitonta maahanmuuttoa ja kannatamme säilöönottokeskuksia).

    • Folktinget joka valittaa ruotsinkielisten oikeuksista kieleensä on meihitetty ahvenanmaalaisilla, jotka ovat suomenkielisten oikeudet saarilla kieltäneet täysin.
      Ahvenanmaa pitääkin irrottaa Suomesta itsenäiseksi tai liittää Ruotsiin.

      Mikäli teillä on sukulaisia Ruotsissa kehottakaa heitä äänestämään Sverige Demokraatteja.
      SD:n voitto olisi Suomen kannalta parasta mitä on tapahtunut aikoihin. RKP ei ole heidän suosiossaan ja saamme oikeasti oikeutta kieliasioissa.

    • inte.idag

      Gallupin mukaan SD:n kannatus on n. 18 prosenttia, Löfvenin demareilla 10 % enemmän, joten se siitä Jimmyn pääministeritiestä.

      • Mä olen lukenut galluppeja, joissa demarit ovat 20%:n pinnassa.
        SD on vähintäin samoissa, mutta nousussa. Mikäli käännät katseesi Eurooppaan niin siellä puhaltavat nyt tuulet, jotka tukevat SD:n politiikkaa.
        Olen melko varma, että Persut tulevat myös hyötymään, jos osaavat pelata korttinsa oikein. Kriittisyys maahanmuuttoa ja ruotsinkieltä kohtaan puree suomalaisiin. RKP on uppoamassa.


      • Ruotsieikepulle

    • Puuma-

      Suomenruotsalaiset ylläpitävät kieltään keinotekoisesti vain saadakseen etuuksia, kuten kiintiöitä yliopistoihin. Lapset pidetään erossa suomenkielisistä tarkoituksella. Muuten ruotsinkieli muuttuisi itsekseen suomenkieleksi. Ja miksi ruotsinkieli pitäisi säilyttää Suomessa? Ruotsalaiset puhuvat jo ruotsia, miksi meidän tulisi tekohengittää tuota kieltä?
      Koko kansa pakotetaan oppimaan ruotsia, jotta voivat paremmin palvella suruja. Sen sijaan, että suomalaiset opiskelisivat relevantteja maailmankieliä: saksaa, ranskaa, italiaa, venäjää jopa kiinaa. Jotka antaisivat paljon enemmän työmahdollisuuksia kansainvälisessä maailmassa.
      Mehän emme kuulu edes skandinaviaan, me olemme suomalais-ugrilaisia. Me voisimme vaalia suomen sukukieliä ja tukea niitä.

      • Ruotsinkieli on jo tuhoutunut Suomessa. Oikeastaan kieli, jota Suomessa puhutaan muistuttaa etäisesti ruotsia, mutta sama kieli se ei ole.

        Ruotsissakin puhutaan nykyisin niin huonosti ruotsia, että hirvittää.
        Ruotsi on pilannut kielensä ottamalla niin paljon kouluttamattomia ulkomaalaisia maahansa. Ruotsinkieli häviää maailmasta.
        Suomenkieli on niin paljon muista kielistä poikkeava, että se säilyy.
        Suomalaisten pitää ottaa mallia ahvenanmaalaisilta, kuinka suhtautua omaan kieleen. Ruotsi on vieras kieli, jota emme tarvitse!


    • ulos.ja.helvettiin

      Demarit nostaa rkp taas hallitukseen ensi vaalien jälkeen. Vaikka käärmeeltä leikkaisi pään poikki se puree vielä. Saihan rkp pakkoruotsin aloitusikää alennettua vaikka ei ollut hallituksessa. näillä on virkamiehistössä sen verran desantteja että tekevät tuhoa vielä vuosikymmeniä.

      • Demarit ovat gallupjohdossa, mutta kun katsomme Ruotsiin ja Eurooppaan demareille saattaa käydä vielä kylmät. Vaaleihin on aikaa ja Rinne on heikko esiintyjä.


    • näinmeilläkävi

      Suomessa Halla-aho tuhosi persupuolueen.

      • Tuntematta persupuolueen asioita lähemmin, niin ulospäin näyttää, että Halla-aho sai vallattua puolueen ja rivit tiiviiksi. Puolueesta eronneet menettivät poliittisen tulevaisuutensa. Sinisistä ei kovin moni tule jatkamaan eduskunnassa.
        Voi olla, että fuusioivat puolueensa Kepuun? Persut jatkavat ja saavat ainakin kaksinumeroisen kannatuksen. Vahva yhteistyö ruotsalaisten kanssa alkaa poikimaan tulosta. Tiukka maahanmuuttopolitiikka on Euroopan normaali.
        Suomi on jäljessä, kuten aina!


    • hyväJuttu

      Tutkimus kertoo että Åksesson on riikkien suosikki seuraavaksi pääministeriksi.

    • SD-bra

      SD det är bra och jag stöder det.

    • Suomi pitää muuttaa länsimaiseksi demokratiaksi. Pitää ottaa Saksan ja Ruotsin malliin eduskuntaan 5%:n äänikynnys. Miksei yksikään puolue aja sitä?

    • immie Åkesson får allt större förtroende i näringslivet, visar nya Di-Barometern.

      På drygt två år har Sverigedemokraternas ledare ökat från 13 procent till 36 procent.

      – Sverigedemokraterna och Jimmie Åkesson har vunnit ökat stöd och förtroende under våren
      och försommaren, och den här mätningen visar att den utvecklingen sker även bland näringslivstopparna, säger David Ahlin, analyschef på Ipsos, till DI.



      Den nya Di-Barometern visar att näringslivstopparnas förtroende för Jimmie Åkesson ökar kraftigt.

      Närmare 1 400 ledande företrädare i näringslivet deltar i mätningen som genomförs av Ipsos på uppdrag av Dagens Industri.

      Jimmie Åkessons stora ökning
      I början av 2016 låg andelen med stort eller mycket stort förtroende för SD-ledaren på endast 13 procent – en siffra som nu har exploderat till hela 36 procent. Det innebär en ökning med elva procentenheter sedan april i våras.


      Jimmie Åkesson ökar kraftigt i mätningen.

      – Sverigedemokraterna och Jimmie Åkesson har vunnit ökat stöd och förtroende under våren och försommaren, och den här mätningen visar att den utvecklingen sker även bland näringslivstopparna, säger David Ahlin, analyschef på Ipsos, till DI.

      Sverigedemokraternas högersväng
      Tidningen skriver att en stor del av framgången ligger i att partiet positionerat sig högerut i frågor utanför invandringen, som till exempel vinster i välfärden – som man tidigare var emot. Sverigedemokraterna har även svängt åt höger i skattefrågan.

      Dystert för Löfven och Lööf
      Framgången till trots ligger Åkesson fortfarande i lä jämfört med Ulf Kristersson, som hela 79 procent av de tillfrågade har stort eller mycket stort förtroende för.


      Sämst resultat i mätningen får statsminister Stefan Löfven, som landar på tolv procent.

      Även Annie Lööf har anledning att deppa – Centerledaren har nämligen rasat med hela 19 procentenheter på bara ett år.


      Dagens toppnyheter – inrikes

      Näin uutisoidaan Ruotsissa ja se merkitsee SDP:lle ja RKP:lle huonoja uutisia.
      Suomessa seurataan seuraavissa vaaleissa, miten Ruotsissa on äänestetty, eikä äänestetä demareita. SD:n nousu Ruotsissa merkitsee, että RKP:n yhteydet poliittiseen elämään katkeavat täydellisesti.

    • Yhä useampi suomalainen haluaisi työskennellä ulkomailla. Pakkoruotsi ja viimeistään yliopistojen pakollinen ruotsinkurssi vaikeuttavat valitsemasta, jotain suurta sivistysmaata. Ruotsi ei enää houkuttele suomalaisia.

      Pitäisi saada vaihtaa ruotsi saksaan niin suomalaiset saisivat töitä hyvällä palkalla.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2533
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2367
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      101
      1049
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      891
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      819
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      707
    7. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      700
    8. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe