Äs mitä soopaa, Väinämöisen jälkeen suomalaista elämänmuotoa ei ole ollut, on vain erilaisten suurten kulttuurikansojen tapoja, joita Suomessa koetetaan matkia miten kuten osataan. Aitoa suomalaista elämänmuotoa on enää savusaunat ja änkyräkännit, muu on matkittua idästä ja lännestä.
Romaneillakin vaikka ovat pieni kansa on paljon enemmän omaa kulttuuria kuin 5,5 miljoonalla suomalaisella.
Romaneillakin vaikka ovat pieni kansa on paljon enemmän omaa kulttuuria kuin 5,5 miljoonalla suomalaisella.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Tarkkispojan vakiotarjoilunailtayrjö!?
Jos et löydä itsellesi elämänmuotoa niin lähde ihmeessä etsimään ulkomailta! Me muut tulemme toimeen ilman sitä!
Nuole vain valloittajia ! Sinulla on liikaa tunnetta ja liikaa viinaa.
Mitä ihmeen ”valloittajia”? Suomea ei ole vallattu ja viinaa en käytä!
Eikös ruotsalaiset Suomea vallanneetkaan, häh ?
Niin kauan sitten, että silloin ei ollut Suomi-nimistä valtiota!
Mitä suomalaista Väinämöisessäkään oli? Samanlaisia pitkäpartoja huulenheittäjiä nyt on ollut maailmansivu ainakin Intiassa ja jotain sitaraa ovat nekin soitelleet.
Saunakin on pohjoisvenäläinen keksintö.
Sauna on ollut tunnettu jo kivikaudella, ennen kuin ensimmäinenkään slaavi keksi kutsua itseään ryssäksi.
Nuorilta sukupolvilta puuttuu perspektiivi. Vielä 1950- l. Elämä maaseudulla oli lähempänä rautakautta kuin nyky-aikaa. Suomalainen talonpoikaiskulttuuri oli omintakeista ja poikkesi idästä ja lännestä. mm. Riihi on itänrensuomalaisten keksintö. Vasta kaupungistuminen toi tänne amerikkalaisen valtakulttuurin.
Sauna oli yleinen Euroopan pohjoisella havumetsävyöhykkeellä jo silloin kuin slaavit eivät edes asuneet nykyisen Venäjän alueella. Eli on tuhansia vuosia vanha keksintö.
Suomen valtion väkiluku on 5,5 miljoonaa, mutta tuo ei ole etnisen ryhmän mimeltä "suomalaiset" lukumäärä. Suomalaisia on Mailmalla yhteensä n. 6 miljoonaa. Romaneja on 12 miljoonaa. Heidän juurensa on Intian kastittomassa kansassa, daliteissa https://fi.wikipedia.org/wiki/Dalit
Heitä pidettiin niin saastaisina, että kastilliset eivät edes koskeneet heihin.
Suomalianen elämänmuoto on se, missä me suomalaiset kulloinkin elämme.
Se on muuttunut suursti historian eri vaiheissa ja tulee muuttumaan.
Tutkintovankien kuoliaaksileirittäminen on olennainen osa suomalaisuutta. Nimittäin edes venäläiset, saati sitten muut, eivät sellaista harrasta.
Ja 20 miljoonan oman kansalaisen murhaaminen vankileireillä tekaistuin syyttein on olennainen osa venäläisyyttä.
Nimittäin edes suomalaiset, saati sitten muut, eivät sellaista harrasta.
Eikä pysty edes venäläiset, tutkijoiden mukaan.
Valehtelijoiden mukaan kylläkin.
Ketale ylentää itsensä tutkijaksi :)
Todellä surullista, että tiedot silti yhtä olemattomat kuin aina ennenkin, ymmärryksestä puhumattakaan :)
Ja historioitsijoiden mukaan myöskin:
Simon Sebag Montefiore suggested that Stalin was ultimately responsible for the deaths of between 20 and 25 million people.
Eri lähteiden perusteella tiedetään, että Stalinin ajan vainoissa eri puolilla Neuvostoliittoa kuoli miljoonia ihmisiä. Pienimmätkin arviot ovat 4–5 miljoonaa, suurimmat ovat jopa 60–70 miljoonaa, jos mukaan lasketaan kaikki sodissa kaatuneet ja erilaisilla työleireillä tuhotut ihmiset Stalinin valtakaudella vuosina 1922–1953. Hannu Rautkallion mukaan puoluevaltion terrori tuhosi 1920–1930-luvuilla noin 25–30 miljoonaa Neuvostoliiton kansalaisia.
-----Ja 20 miljoonan oman kansalaisen murhaaminen vankileireillä t----
Tuollaisiin valeisiin kykenee vain suomalainen natsi kun oikea luku on 1,5 miljoonaa. Stalinin leirithän eivät olleet Suomen ja Saksan leirien tapaan tarkoitettuja pelkästään ihmisten surmaamiseen vaan ne olivat työleirejä, joilla piti tulla tulostakin tai johtajan pää olisi kuukahtanut seuraavaksi.
----suurimmat ovat jopa 60–70 miljoonaa, jos mukaan lasketaan kaikki sodissa kaatuneet----
Täytyy olla melkoisen sairas pässi kun laskee Saksan hyökkäyksen uhrit Stalinin vainojen uhreiksi. Vain umpitollo natsi kykenee moiseen matematiikkaan.
Rautkallio sepittää omiaan. Myöhemmät tutkijat, varsinkaan muut kuin suomalaiset keskitysleiripomojen pojat, eivät ole päässeet noin järjettömiin lukuihin,
Hups, Ketale avasi taas kerran ihan oman aiheen tästä :)
Jospa nyt muut yksinäistä vajakkistallariamme alkaisi jo uskomaan. On sillä kova haaste edessä....
Ketale keksii omiaan. Tuollaiseen sumutukseen pystyy vain suomalainen stallari, jolla valehtelu on verissä. Luku 20 miljoonaa on vielä alakantissa!
Väinämöinen oli kylläkin venäläinen. Lähetetty hallitsemaan suomalaisia taika-
ja auktoriteettiuskoisia hallintoalamaisia.
Ovatko nuorison suosimat rock, pop, englannin kieli kovin suomalaisia ilmentymiä. Et tämän päivän Suomesta löydä enää mitään alkuperäistä suomalaista. Kaikki oma on korvattu tuontikrääsällä.
Suomalaiset ovat henkisesti kovin heikko kansa, omaa halveksitaan mitä ei tapaa muiden kansojen keskuudessa.
"Suomalaiset ovat henkisesti kovin heikko kansa, omaa halveksitaan mitä ei tapaa muiden kansojen keskuudessa. "
OMAA halveksivat vain meikäläiset Venäjän Tiltut... eivät muut!
Entinen työkaverini, kova oikeistolainen, nauroi avoimesti suomalaiselle "tuohivirsukulttuurille" kuten hän ilmaisi. Suomalainen musikki oli täyttä pa..kaa, vain reggee ja sen semmoiset olivat oikeaa musiikkia, jota kehtasi kuunnella. Nythän facebookissakin supisuomalaiset juttelevat keskenään englanniksi, se kun on niin fiiniä.
Onneksi työtoverisi voi ja saa kuunnella vapaassa Suomessa aivan sitä musiikkia, mitä itse haluaa!
Huonomminkin voisi olla:-D
Missä on huonommin, Kiinassako ja muslimimaissa ?
------Onneksi työtoverisi voi ja saa kuunnella vapaassa Suomessa aivan sitä musiikkia, mitä itse haluaa!----
Taas noita uskomattoman paskan suoltajia. Mitä tuolla möläytyksellä on tekemistä ketjun aiheen kanssa ?
Sehän sivuaa juuri olematonta ketjun aihetta ja ilahduttaa varmaan myös isänmaallista stallaria:-D
Ota huomioon, että Kalevalassa Väinämöinen jäi taivaankanteen odottelemaan parempia ja oikeita aikoja; sellaisia kun ilot on ilmaisia.
Pilataan nyt päiväsi kunnolla paljastamalla, että ei sitä Väinämöistäkään tainnut koskaan olla olemassa...
Yhteiskunta on aina muuttuvassa tilassa. Vaikutteita tulee vasemmalta ja oikealta. Käsitys, että olisi jokin "alkuperäinen tila", on yksinkertaisesti väärä.
Tässä sitä suomalaista elämisenmuotoa:
https://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/suomalaisten-kirroosikuolemat-jopa-nelinkertaisia-muihin-pohjoismaihin-verrattuna-asiantuntija-meilla-lukumaarat-nousevat-koko-ajan/7060542#gs.QGS5FBE
Ei kun peräti slaavilaista muotoa. Läntinen maa Suomi muka, hah hah.
Se on suomalaista muotoa! Jos ei miellytä niin muuta muualle! Me kuulumme länsimaihin eikä siinä itkusi auta!
#Jos ei miellytä niin muuta muualle!#
Miellytti tai ei, sama lopputulos silti, kulttuurimme on idästä, sinunkin. Jos kaikki itäisen kulttuuriperimään saaneet muuttaisivat niin ei tänne jäisi ketään, eivät edes natsitunkiot vaikka niin luulevat tyhmässä päässään. Tosin maan taso nousisi kun saasta lähtisi veke.
Ei ole eikä siksi muutu vaikka kuinka toistelet! Ei Suomesta kukaan ole muuttamassa! Ei edes joutavat Venäjän Tiltut vaikka hyvin joutaisivat lähtemään!
Toisten kulttuurien matkijakansaa jolle ei enää synny lapsiakaan. Tätähän tämä aina.
Onneksi huonoa kuuluu vain Tiltuille! Ja teidän onneksenne sossu vielä pelaa.
On se silti suomalaista koska eletään Suomessa. Ulkomaisetkin ihmettelevät omintakeisuutta joissakin asioissa.
....Ulkomaisetkin ihmettelevät omintakeisuutta joissakin asioissa. ........
Viinapää on ainakin kuin intiaaneilla. Sangen omintakeista.
Siperiaan johtavat juuremme kuten myös kielemme !
https://www.msn.com/fi-fi/uutiset/kotimaa/tutkimus-paljastaa-saamelaisissa-ja-suomalaisissa-on-samaa-siperialaista-perimää-–-joka-näkyy-nykyäänkin/ar-BBQ9kJ7?ocid=spartandhp
Iloitsen tästä siperialaisesta perimästä, läntinen murhaajien perimä yököttää !
"Iloitsen tästä siperialaisesta perimästä, läntinen murhaajien perimä yököttää !"
Vähissä on ilonaiheet alkukantaisella, juuri puusta laskeutuneella kuvatuksella. Joutuu (todennäköisesti) elämään lännessä, länsimaisten ihmisten keskellä :)
Katkeroitunut Väinämöinen jätti Suomen, jota oikeutetusti piti sarvikuonojen ja hölmöläisten valtakuntana. Siirtyi sitten Välimeren alueelle jossa perusti Kreikan, Rooman ja Egyptin korkeakulttuurit.