Miksi sähköauto on polttomoottoriautoa hyväksyttävämpi, mutta sähköllä lämpiävä omakotitalo ympäristön kannalta ongelmallinen?
Mihin sähköä saa käyttää?
8
470
Vastaukset
Sitä taustaa vasten, että Suomessa sähkön tuotanto jää koko ajan yhä enemmän jälkeen sähkön tarpeesta, kaikki sähkön käytön lisääminen on pahasta. Tätä eivät kaikki sähköautoilun kannattajat ymmärrä.
- Ilmailija.evp
Sähkölentokone on erittäin kiinnostava uusi innovaatio!
- Aktiivipiereskelijä
Mites ois kaasuauto, joka toimii omalla pierulla?
- tuntta
Siinäpä taas melkoinen ristiriita vihreässä politiikassa.
- Tositaustaa
Ei se sähköllä lämmitetty talo ole lainkaan ympäristölleen ongelmallinen, päinvastoin. Ei yhtään saastuta ympäristöään, paitsi jos siinä on myös puilla lämpiävä tulisija. Usein jopa asukkaat saastuttavat ympäristöään enemmän tupakoidessaan tai päästäessään koiransa tarpeilleen tonttinsa ulkopuolelle. Meteliäkään ei sähkölämmitystalo pidä, joten sitäkään saastetta ei ole. Kaikki ympäristöpäätökset ovat täysin poliitikkojen aivoista lähtöisin eli sinne osoitettava syyttävä sormi. Päättäjistä suuri osa asuu kerrostalossa ja heille energia-asiat ovat käsittämättömiä ja jonkun puoluejohtajan käskytyksen alaisia.
- niin-aina
"Ei se sähköllä lämmitetty talo ole lainkaan ympäristölleen ongelmallinen, päinvastoin. Ei yhtään saastuta ympäristöään"
"lähipäästöjen" poissaololla sähköautoilijatkin puolustelevat kinnereitään. Mitä sen välii millä töpseleihin tuleva sähkö on tuotettu.
- Eivihreää
Tämä on sitä virheiden logiikkaa. Oikeasti pitäisi keskittyä siihen miten se sähkö tuotetaan co2 vapaasti ja luontoa säästäen. Tähän on vain yksi ratkaisu, jonka virheet kategorisesti ovat hylänneet tähän asti.
Mutta koska silläkin tuotantotekniikalla on sama perusvika kuin tuulivoimassa, eli liian pieni tulokassavirta suhteessa investointikustannuksiin, pitäisi tukiaiset kohdistaa siihenkin. Vapaan sähkömarkkinan myytti on epäonnistunut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191732
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991558Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy441066Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29919Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38881Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50836Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43778Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37770Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56768Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37750