Flättiä määrä ei ole

Olen Aurinkorannikolla ja rannasta ei näe Afrikkaa. Kun nousee ylös kukkulalle sen näkee. Miten flättärit sen selittävät?
36543
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

Pirun puhelin: siis flättiä maata ei ole

Äänestä

Flättiämäärä on kuitenkin hauska otsikko.
Pisteet aloittajalle!
Ja sehän oli ihan pakko avata myös : )
Rohkeasti iltalehtisiin otsikkomaakariksi, ap.

Äänestä

"Nuoret miehet ovat tyhmempiä kuin aiemmin".

Eiköhän se vastaa kysymykseen.

Äänestä

Ne miettii nyt erilaisia vaihtoehtoja vastatakseen. Sitten he keksivät "voisi olla" vastauksen ja hetken kuluttua pitävät sitä ehdottomana totuutena.
Milläs arskarannalla olet kun sieltä Afrikka näkyy?

Äänestä
  • Ilmeisesti aloittaja on Costa del Solissa. Torremolinoksen ja San Diegon välillä Etelä-Espanjassa.

    Äänestä

Eikös Gibraltarin niemeltä ole lyhin matka, n. 40 km.
Stadista Tallinnaankin on 80 km.....

Äänestä
  • Fuengirolassa ollaan

    Äänestä

Me menimme lautalla Tangeriin. Halusin käydä siellä koska Afrikan Tähti- pelissä se oli suuri paikka.
Mesta on täysi perseenreikä. Älkää menkö.

Äänestä
  • "Halusin käydä siellä koska Afrikan Tähti- pelissä se oli suuri paikka."

    Voi mooses. Ja tämä Afrikan Tähti - peli on rassukan ainoa tietolähde Afrikasta. Ei ihme, että peruskoulussa tökki hälläkin. ;)))

    Äänestä

Vastatkaa nyt alkuperäiseen väitteeseen. Flättiä ei siis ole

Äänestä

  • Ylhäältä näkee kauemmaksi. Kiipeä vaikka valopylvääseen niin huomaat tämän jutun.

    Äänestä

Oon nyt käynyt Fuengirolassa vuodesta 1991. Ikinä ei Afrikka ole rannasta näkynyt. Eräältä kukkulalta kyllä. HyvääMusaaHäh valehtelee

Äänestä
  • Fuengirolasta Ceutaan on 5 x pidempi matka kuin Gibraltarilta.

    Äänestä

  • Jep, ja juuri sen takia Ceuta ei näy Fuengirolan rannalta.

    Äänestä

  • Joo, ja Lontooseen vielä enemmän. Mitä se Gibraltar/Ceuta tähän liittyy? Fuengirolasta ei rannalta
    näe Afrikkaa, eräältä kukkulalla kyllä. Siis maa on pyöteä

    Äänestä

  • Ggggg on höhlä.

    Äänestä

  • Nimittelyllä ei tästä selvitä vaan selityksellä. Miksi Afrikka ei näy rannalta?

    Äänestä

  • Afrikka ei näy rannalta, koska maapallo on... pallo. Piste ja loppu. Samasta syystä Arskarannikolla palaa nahka nopeammin kuin Suomen helteessä. Jos maa olisi litta, niin arska mollottaisi samalla teholla joka paikkaan ja kaikki olisivat n... tummia.

    Äänestä

  • Littamaassa Aurinko ei käy kovinkaan lähellä pohjoisnapaa eikä Maan reunoja.
    Siksi siellä Arska paistaa hieman heikommin.

    Äänestä

  • Mutta Afrikka ei silti näy

    Äänestä

  • PlitsPläts kirjoitti:

    Littamaassa Aurinko ei käy kovinkaan lähellä pohjoisnapaa eikä Maan reunoja.
    Siksi siellä Arska paistaa hieman heikommin.

    Soikealandiassa aurinko paistaa aina

    Äänestä

  • Siis miksi se Afrikka ei näy rannalta. Koska maa on pallo

    Äänestä

  • Pölhö Yhgggggyt ei tajua että perspektiivin pakopiste estää meitä näkemästä rajattoman kauas. Amerikkakaan ei näy Euroopasta.

    Tässä oppitunti yhden pisteen pakopisteestä:
    https://peda.net/oppimateriaalit/e-oppi/näytekirjat/ylakoulu/kuvataide/3rakennan-kuvan/tila/18-tehtävä

    Äänestä

  • Yhgggggyt kirjoitti:

    Siis miksi se Afrikka ei näy rannalta. Koska maa on pallo

    Kyllä se melkein näkyy koska maa on soikea

    Äänestä


  • Siis ylhäältä näkyy kauemmas ja syy on flättärin mukaan perspektiivin pakopiste?

    Äänestä

  • Juuri näin.

    Äänestä

  • Vastaan vain: voi-voi

    Äänestä

  • hähähähähääääääää kirjoitti:

    Pölhö Yhgggggyt ei tajua että perspektiivin pakopiste estää meitä näkemästä rajattoman kauas. Amerikkakaan ei näy Euroopasta.

    Tässä oppitunti yhden pisteen pakopisteestä:
    https://peda.net/oppimateriaalit/e-oppi/näytekirjat/ylakoulu/kuvataide/3rakennan-kuvan/tila/18-tehtävä

    Perspektiivi aikaansaa sen, että tasaisella pinnalla kohteesta näkyy jotain, aina. Se ei katoa näkyvistä.

    Äänestä

Niin kuin aiemmin totesin niin Tanger on peräreikä eikä sinne pidä mennä.
Sieltä ei sitäpaitsi näe minnekään.

Äänestä

Miksi pakopiste estää näkemästä kaikkea mutta ei tähtiä?

Pohjantähti on siis Pohjoisnavan yläpuolella.

Miksi se on saman kokoinen ja käytännössä samaa kirkausluokkaa kadotessaan horisonttiin Päiväntasajalta katsoessa 10000 kilometrin päässä.

Miksei pakopiste kadota sitä; mutta kadottaa vuoriston jo muutaman sadan kilometrin päässä?

Miten se Afrikka katoaa merentasolla pakopisteeseen mutta pakeni pakopisteestä kun noustiin läheiselle vuorelle?

Äänestä
  • Miksi littanalla on erilaisia tähtitaivaita?

    Äänestä

  • yksi.katto.litalla kirjoitti:

    Miksi littanalla on erilaisia tähtitaivaita?

    Kun seistään tasalattiaisessa huoneessa, olkoon huone mitenkä suuri tahansa, kaikista kohdista näkee koko katon.

    Miksei tasaisella Maalla toimi sama?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ggggg kirjoitti:

Olen Aurinkorannikolla ja rannasta ei näe Afrikkaa. Kun nousee ylös kukkulalle sen näkee. Miten flättärit sen selittävät?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu