Ajattelin kilpailuttaa autovakuutukseni, mikä on paras ja halvin vakuutusyhtiö? Laitan painoarvoa asiakaspalvelulle, sujuvuudelle ja vähäiselle byrokratialle. Tiedän että kaikkia vakuutusyhtiöitä haukutaan, mutta mitä yhtiötä haukutaan vähiten.
Mikä on paras vakuutusyhtiö?
Minäolenmies
8581
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Miksi et laske itse mitä yhtiötä haukutaan vähiten? Siinähän sulla on kaipaamasi vastaus.
Minulla kaksi autoa (yhdessä osakasko, muuten vain pakolliset) ja kun vaihdoin Pohjantähdestä LähiTapiolaan, vakuutusmaksut pienenivät noin 300e vuodessa. Osakasko oli muutamasta kohtaa hieman heikompi LähiTapiolassa, esim hinausturvalla 15v max ikä autolle ja eläintörmays ei koskenut yhtä monta eri eläintä jne, mutta aika pieniä eroja 300e säästöön nähden.
Pohjantähti oli tasaisesti nostanut maksuja viime vuodet ja vielä paikallinen konttorikin suljettiin joten menettivät minut asiakkaana.
Sitä en tiedä kuinka hyvä Lähitapiola on vahinkotilanteessa, mutta jos ajattelee että vahinko melko epätodennäköinen, mielummin säästän tuon 300e vuodessa. Pohjantähti ainakin toiminut hyvin vahinkotilanteissa mutta liian kallis.
Lähitapiola käyttää ulkopuolisia bulvaaneja tarkastajinaan. Näille on luotu salainen osoite yhteystiedot petosten mahdollistamiseksi.
On koulutettu taitaviksi mitenkään ei edes toimisatolta saa näiden osoitetta selville järjestelmä on hiottu aukottomaksi.
Kyllä+hinta+on+tärkein+vakuutusyhtiön+valintakriteeri.
Harmi+vaan+kun+hinnat+on+mitä+sattuu.
Tänään+voi+olla+valittu+vakuutusyhtiö+halvin,+mutta+kun+kuukauden+päästä+kurkkaat,+niin+eipä+enää+olekkaan.
Hintaerot+on+niin+suuria,+että+ei+paljia+8%+keskittämisalet+paljon+paina.
Minulla+on+vakuutukset+neljässä+eri+yhtiössä.
Ainoa+haitta+on+se,+että+pitää+Tarfin+sivuilta+katsoa+auton+vakuutusyhtiö,+jos+on+vakuutusyhtiölle+asiaa,+kun+ei+niitä+muista+ulkoa,+kun+esim.+perheen+toisessa+autossa+on+jo+toinen+vakuutusyhtiö+tänä+vuonna...
Keskittämisalet+on+usein+luokkaa+13%,+sillä+on+oikeasti+merkitystä+jos+muuten+vakuutusten+hinnat+on+ok.+Asiakas+jolla+on+useita+vakuutuksia+samassa+yhtiössä+saa+myös+parempaa+palvelua,+oikeasti.+Jokainen+voi+onneksi+tehdä+ihan+mitä+lystää,+eikä+vaikuta+omiin+valintoihin.
Surkeita+on+ihmiset+jotka+kysyvät+Suolesta+ohjeita+ja+neuvoja+tämän+kaltaisissa+asioissa.
Minä sain ainakin keskittämisestä sen verran alennusta että henkilövakuutus tuli käytännössä ilmaiseksi auton ja kodin rinnalle (vakuutus 3 eri ryhmästä 2 sijaan). Sisältää mm tapaturman hoitokulut (pääsee nopeasti esim yksityiselle vamman tutkimiseen), korvaus pysyvästä vammasta, aina voimassa olevan matkavakuutuksen henkilölle ja korvaus kuolemantapauksesta niin saan hienot hautajaiset.
Kannattaa kuitenkin kilpailuttaa kaikki teidän kotitalouden vakuutukset samalla kertaa, koska yhtiöitä kiinnostaa enemmän kokonaisasiakkuudet.
Me kilpailutimme Vakuuttava.fi palvelulla, jonka tuloksena yhtiö säilyi nykyisellään, mutta kokonaispaketin vuosihinta laski 400 euroa vuodessa (koti-, auto- ja henkilövakuutus).