Olipa hyvin luotu, en olisi itsekkään keksinyt yhtä typerää tapaa pilkata itseäni.
jumala loi minut pilkkaamaan häntä
17
348
Vastaukset
"Olipa hyvin luotu, en olisi itsekkään keksinyt yhtä typerää tapaa pilkata itseäni."
Jos Jumala loi sinut, niin silloin Hän on myös olemassa ja silloin ei ole mitään syytä olla ateisti tai evolutionisti eikä pilkata Häntä.- johtopäätös
Aloittaja on havaitusti olemassa, koska hän on kirjoittanut aloitusviestin.
Jumalaa ei voi olla olemassa, koska hän ei loisi itseään pilkkaavaa yksilöä. MOT
- Senplönn
Jumala loi pilkankin. Pilkkaaminen on siis Jumalan teko, josta pilkkaaja tulee osalliseksi.
Pilkkaa ihan rauhassa jos haluat. Meillä on vapaa tahto valita tehdä hyvää tai pahaa.
Vapaa tahto? Kuitenkin on olemassa uskonharha tiukkoine ryhmäkureineen johon jotkut pakenevat?
- hienoasia
ravenlored kirjoitti:
Vapaa tahto? Kuitenkin on olemassa uskonharha tiukkoine ryhmäkureineen johon jotkut pakenevat?
Jumalan Hengestä syntynyt ja Jeesuksen Kristuksen veren kautta syntinsä anteeksi saanut kristitty pitää itse itselleen kuria, koska haluaa toimia tavalla, mikä miellyttää Herraa, jota hän rakastaa. "Ei-uskovilla" on ylikorostunut käsitys, että uskovat olisivat laumasieluja ja erilaisten ryhmäkurien alaisia (on toki heitäkin). Ennenkaikkea tottelevaisuus Jumalaa kohtaan on asia, minkä hauaa tehdä ilman pelkoa, koska pelkoa ei ole rakkaudessa (Jumalaa kohtaan) ollessaan Hänen lapsensa.
Miljoonat Jumalaa joskus pilkanneet (myös paljon entisiä ateisteja) ovat nykyään elävässä uskossa Pyhän Hengen johdattamana. hienoasia kirjoitti:
Jumalan Hengestä syntynyt ja Jeesuksen Kristuksen veren kautta syntinsä anteeksi saanut kristitty pitää itse itselleen kuria, koska haluaa toimia tavalla, mikä miellyttää Herraa, jota hän rakastaa. "Ei-uskovilla" on ylikorostunut käsitys, että uskovat olisivat laumasieluja ja erilaisten ryhmäkurien alaisia (on toki heitäkin). Ennenkaikkea tottelevaisuus Jumalaa kohtaan on asia, minkä hauaa tehdä ilman pelkoa, koska pelkoa ei ole rakkaudessa (Jumalaa kohtaan) ollessaan Hänen lapsensa.
Miljoonat Jumalaa joskus pilkanneet (myös paljon entisiä ateisteja) ovat nykyään elävässä uskossa Pyhän Hengen johdattamana.Vapaa tahto ja vapaasti ajattelevia painostetaan pelottelulla. Ristiriita?
Huomaa kyllä uskovaisten epätoivon todisteiden suhteen; vaikka sanoisi, että Maapallo on kuin pukama Jumalan ahterissa, niin uskovaiset kuten Mark5 saivartelevat heti, että ”uskot Jumalaan!”. Sellaista heillä on, kun ei ole todisteen todistetta, niin epätoivoisesti takerrutaan sanoihin. Ei Jumala sitten ole muualla kuin sanoissa?
"Ei Jumala sitten ole muualla kuin sanoissa? "
Sanallaan Jumala loi koko maailmankaikkeuden.
"Alussa oli Sana, ja Sana oli Jumalan tykönä, ja Sana oli Jumala" (Joh.1:1)Mark5 kirjoitti:
"Ei Jumala sitten ole muualla kuin sanoissa? "
Sanallaan Jumala loi koko maailmankaikkeuden.
"Alussa oli Sana, ja Sana oli Jumalan tykönä, ja Sana oli Jumala" (Joh.1:1)Ja siinä tulit oikein alleviivaamaan kommenttini.
Sinäkin olet varmaan taantunut jo niin, että olet horroksessa kunnes jokin sana toimii sinulle triggerinä ja sitten oksennat jonkin mantran ulkomuistista.
Kaikkivaltias (jos olisi olemassa) tuskin noteeraisi pientä halveeraamista tai pilkkayritystä.
- kyllänoteeraa
Kaikkivaltias Jumala noteeraa joka ikisen sanan ja teon, jonka Sinä tai minä olemme sanoneet tai tehneet. Kuitenkin Jumala on luvannut unohtaa väärät tekomme, jotka ovat Hänelle tunnustetut, kaduttu ja pyydetty Jeesuksen Kristuksen vereen vedoten anteeksi. Jumala on sen perusteella, mitä Raamatusta Hänestä luemme, hyvinkin pikkutarkka elämämme asioista.
- kyllänoteeraa
Jumala tuli ihmisen muotoon Kristuksessa ja siksi Hän ymmärtää täysin motiivimme kaikkeen tekemiseemme ja osaa myös sääliä heikkouttamme ja armahtaa, jos sitä Häneltä anomme.
- IhmeellinenJumala
Käsitys Jumalasta voi monella olla se, että Häneltä jää asioita huomaamatta tai että hän olisi vain "suurten linjojen" persoona. Nyt "digitaalisen" teknologian aikana meidän on hepompi ymmärtää se, että tiedot ovat rajattomat ja "muistikapasiteetti" täysin virheetön mihin mahtuu kaikki maailmankaikkeuden asiat.
- ihmeellinenJumala
Langennut enkeli, Lucifer pimeyden enkeliarmeijansa kanssa tahallaan murhaajana ja varkaana sekoittaa vajavaisten ihmisten mielen ja tekemiset. Hän on myös monien sairauksien yms. sellaisten takana (vaikka ihminen itseriittoisuudessaan luulee kaikelle löytyvän tieteellisen selityksen),
- 12____13
Miten voisit pilkata jotain mitä et edes tunne? Käytännössä pilkkaat vain itseäsi puhumalla kuin vajaaälyinen.
- ComicGod
Näinhän asia on.
Jos on ollut yksikseen ikuisuuksia(Jumalia voi käsitteen määrityksen mukaan olla vain yksi) niin jossain vaiheessa epäilemättä haluaa luoda universumin jossa on elämää torjumaan pitkästymistä.
Pelkän jatkuvan ylistyksen kuulemiseen tympääntyy jossakin vaiheessa,jolloin arvostelevat ja pilkkaavat puheet ovat kuin suolaisia huikopaloja pelkän sokerin mässyttämisen sijaan.
Luultavasti Jumala ottaa näitä pilkkaajia mielellään myös Taivaaseen,samasta syystä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2743457Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1211797Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is2631512- 741366
- 671269
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra1991117Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:521109- 631011
- 22947
IS viikonloppu 16.-17.5.2026
Tänä viikonloppuna on Kärkkäisen ja Skyttän yhteistyönä syntynyt 3.0 arvoinen sanaristikko ratkaistavana.35893