Toivottavasti nämä olot eivät leviä Eurooppaan
https://yle.fi/uutiset/3-10274145?origin=rss
Vaarallisimmat maat naisille
9
800
Vastaukset
- hämmästyinpäs
Uutisesta naisille vaarallisimmat valtiot, kymmenen kärjessä:
Intia
Afganistan
Syyria
Somalia
Saudi-Arabia
Pakistan
Kongon demokraattinen tasavalta
Jemen
Nigeria
Yhdysvallat (!)
Intian asema kärjessä ei ole yllätys raiskaus-, happoakasvoille-, ja murhauutisineen. Mutta noinko huono on naisten asema USA:ssa?- Euroopan.Intia
Väärää tilastointia. Kaikki tietävät, että Suomi on johtoasemassa naisiin kohdistuvassa väkivallassa.
Niin ovat tosin muutkin feminismin mallimaat:
" Tutkimuksen mukaan Tanska ja Suomi ovat naisille EU:n väkivaltaisimpia maita. Myös Ruotsi sijoittuu häntäpäähän, kun mitataan naisten kokemaa vainoa sekä psyykkistä väkivaltaa."
Lisää otsikoita:
"Naisiin kohdistuva väkivalta on Suomen häpeäpilkku"
Syykin tiedetään:
"Yhteiskunnalliset rakenteet, jotka ylläpitävät naisiin kohdistuvaa väkivaltaa, ovat syvälle juurtuneita."
Loputtoman määrän lisää asiasta löytää näin helposti:
https://www.google.fi/search?q=suomi naisiin kohdistuva väkivalta&ei=5FE1W5q8M-HB6AS_96fwAw&start=10&sa=N&biw=1920&bih=947
Mutta ei ole miehiäkään unohdettu:
"Suomessa on toteutettu yksi tutkimus, jossa on tarkasteltu erikseen ja erityisesti miehiin kohdistunutta väkivaltaa (Heiskanen ja Ruuskanen 2010)."
https://www.google.fi/search?biw=1920&bih=947&ei=ulI1W8rxJMHv6QSDq68o&q=suomi miehiin kohdistuva väkivalta&oq=suomi miehiin kohdistuva väkivalta&gs_l=psy-ab.12...91256.92880.0.94556.8.8.0.0.0.0.193.647.7j1.8.0....0...1.1.64.psy-ab..0.1.192...0i7i30k1.0.-0hDqY5whqk
- matriarkka
Hei,
tartuit tärkeään ja vaiettuun asiaan, joka uhkaa kaikkea sitä, mikä ylläpitää elämää: naisia ja lapsia. On järkyttävää tajuta se naisten ja lasten määrä, mikä katoaa vuosittain syystä tai toisesta. Puhutaan miljoonista.
Media harvemmin nostaa asiaa esiin. Hienoa, että sinä teit sen.
Sodan ja uskonnon varjolla harjoitettu sortaminen on epäinhimillistä. Sen ei kokemuksena pitäisi kuulua kenenkään elämään. Sota ja uskonto ovat vallan ja vaurauden jakamisen välineinä muuttuneet toisiinsa kytkeytyneeksi koneistoksi, jota lie liki mahdoton erottaa toisistaan.
Sorrosta ja pelosta huolimatta on aina niitä, jotka uskaltavat avata suunsa- ja tehdä sen kiihkottomasti ja artikuloiden. Vaikka naiset ovat hiljaa, ei se tarkoita sitä, että he ovat sydämissään alistuneet. Naisten välinen solidaarinen yhteistyö on mittaamaton voimavara silloin, kun se on mahdollista.
Laitan muutaman artikkelin. Toinen vuosien takaa, toinen uudempi.
Hyvää kesää.
https://www.nytimes.com/2006/03/24/opinion/women-go-missing-by-the-millions.html
https://nypost.com/2018/01/30/this-is-why-63-million-girls-are-missing-in-india/ - Anonyymi
intia afganistan syyria irak pakistan nigeria somalia usa niger tsad mali ja venäjä
- Anonyymi
Tärkeän asian otti aloittaja esille feminismin näkökulmasta katsoen. Kiitos siitä. Mutta ikävää ja erittäin vahingollista on jos aloituksen tarkoitus ei ollutkaan naisiin kohdistuvan sukupuoleen perustuvan väkivallan vastainen motiivi, vaan suomalaisen sukupuoleen perustuvan väkivallan vähättely.
Täytyy myös ottaa huomioon että feminismi sisältää paljon muutakin kuin vain naisiin kohdistuvan väkivallan. Naisiin kohdistuva väkivalta ei ole ainoa syy miksi feminismi on olemassa, ja miksi feminismiä tarvitaan. - Anonyymi
Feminismin ajamiin asioihin liittyy paljon virheellisiä tulkintoja. Esim. "toksinen maskuliinisuus" ei ole sama kuin että "maskuliinisuus on toksista".
Aivan samoin on olemassa "toksista feminiinisyyttä". Mutta se ei tarkoita että "feminiinisyys on toksista".- Anonyymi
Feminiinisyys ei ole toksista vaan positiivista. Kolmannen aallon feminismi sen sijaan on ääritoksista.
Kolmannen aallon feminismi on feminiinisyyden vastakohta. 3 aallon feminismin tarkoitus on feminiinisyyden kieltäminen ja hävittäminen ja naiseuden kieltäminen.
Äärifminismi pyrkii kieltämään naiseuden ja lisäksi rankaisemaan normaaleja naisia "luopioina", varskinkin jos he rakastavat miehiään ja lapsiaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Feminiinisyys ei ole toksista vaan positiivista. Kolmannen aallon feminismi sen sijaan on ääritoksista.
Kolmannen aallon feminismi on feminiinisyyden vastakohta. 3 aallon feminismin tarkoitus on feminiinisyyden kieltäminen ja hävittäminen ja naiseuden kieltäminen.
Äärifminismi pyrkii kieltämään naiseuden ja lisäksi rankaisemaan normaaleja naisia "luopioina", varskinkin jos he rakastavat miehiään ja lapsiaan.Jaapas nyt sitten vastapainoksi mielipiteitäsi myöskin toksisesta maskuliinisuudesta. Vai onko sellaista olemassakaan?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Feminiinisyys ei ole toksista vaan positiivista. Kolmannen aallon feminismi sen sijaan on ääritoksista.
Kolmannen aallon feminismi on feminiinisyyden vastakohta. 3 aallon feminismin tarkoitus on feminiinisyyden kieltäminen ja hävittäminen ja naiseuden kieltäminen.
Äärifminismi pyrkii kieltämään naiseuden ja lisäksi rankaisemaan normaaleja naisia "luopioina", varskinkin jos he rakastavat miehiään ja lapsiaan."Äärifminismi pyrkii kieltämään naiseuden ja lisäksi rankaisemaan normaaleja naisia "luopioina", varskinkin jos he rakastavat miehiään ja lapsiaan."
Millä tavalla?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..2066405Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa834832Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu1124653"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste123059Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa982812En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.622245Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen
Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?1331737odotatko vielä viestiä minulta...
Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan1391654- 601651
- 541471