Työtön hoi! Shake Milkingillä maanviljelijäksi

Maanviljelijöitä kadehtivalla palstan pitkäaikaistyöttömällä olisi nyt mahdollisuus päästä nauttimaan maataloustukimiljardeista. Ei muuta kuin Shake-milkingin kautta kisällioppiin! Yhdessä isännän kanssa harjoittelemaan uunin pankolle maataloustukihakemusten täyttämistä. Oikeantyyppisen Valtran tilaamistakin on opeteltava, kuten myös Pattayan matkan varaamista!

https://yle.fi/uutiset/3-10275380
27299
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Kuinka usein maataloustuet maksetaan?

Äänestä
  • every day,yes,yes!

    Äänestä

Mikä on neliveto-Zetorin öljynvaihtoväli?

Äänestä
  • 20 000 km.

    Äänestä

  • puoli.maapalloa kirjoitti:

    20 000 km.

    Traktorin huoltoväli määritetään käyttötuntien mukaan.

    Äänestä

Kepulaisten Cock Milking!

Äänestä
  • Kukkoja ei lypsetä. Ne munivat.

    Äänestä

Mullan ja lannan kanssa työskentely auttaa myös terveysvaivoihin. Suolisto tykkää maataloelämästä. Aito lehmän tissistä suoraan juotu pastöroimaton maito tekee eetvarttia. Prosessoitua kissanrasvasta tehtyä margariinia vai itse kirnuttua voita? Valintojen maailma.

Äänestä
  • valmistukseen käytetään maantiesuolaa, syanidia ja rikkihappoa sekä lukematon määrä muita kemikaaleja, tiesitkö sen?

    Äänestä

Ei kenenkää pidä ryhtyä maanviljelijäksi vaan tarpeettomista maaviljelijöistä pitää päästä eroon,pitäisi säätää laki maatalouden aktiivimallista ettei vuoden 2018 jälkeen kukaan ei saa perustaa tai ostaa maatilaa,niistä tarpeettomista 30 000:sta maatilasta pitää päästä nopeasti eroon,sitten kun on Suomelle riittävät 20 000maatilaa jäljellä tuettakoon niitä tarpeen mukaan,loiset on tapettava keinolla millä hyvänsä,mieluiten vararikkoihin ja itsemurhiin saattamisien kautta,veronmaksajat kiittäisi kun navettaryssistä päästäisiin mitä nopeammin eroon alkaisi talous Suomessa nousta kohisten uuteen ennätykseen,sieltä vapautuvat miljardit kun käytettäisiin koulutukseen ja tutkimuksiin kannattamattoman loisimisen sijasta!

Äänestä
  • Suomeen tarvitaan lisää pientiloja, jotta elintarviketurvallisuudesta ja -omavaraisuudesta voidaan huolehtia. Kun tila on tarpeeksi pieni, niin maanviljelijä ehtii myös huolehtimaan siitä. Peltojen kastelukin onnistuu, kun peltoalaa ei ole liikaa.

    Maataloustuki pitäisi porrastaa tilakoon mukaan. Mitä pienempi tila, niin sitä suuremmat tuet. Luomuviljelylle kaikkein suurimmat tuet, jotta luomutuotteiden hinnat saadaan kuluttajille tehotuotettuja edullisemmaksi. Itämeri kiittää eivätkä mummot tarvitse enää pikkumökkeihinsä kalliita viemäröintejä.

    Äänestä

  • Syö paskkaa.

    Äänestä

Mikään ei ole niin helppoa kuin maanviljely. Työttömänä oleminenkin on vaikeampaa, kun pitää täytellä kaikenmaailman aktiivisuuslappuja.

Äänestä
  • työttömän ei tartte täytellä moisia lappuja ja korvauksetkin ovat huomattavasti paremmat että välkommen till Sverige.

    Äänestä

  • Maanilveily on heleppoo ku heinänteko helemikuulla. Helepot hommat ja hyvä palakka.

    Äänestä

Hyvä homma että palstan pitkäaikatyötönkin alkaa elättämään itsensä.

Äänestä
  • Onnittelut myös meidän maitotilan puolesta. Hienoa saada mukaan uusia innokkaita tekijöitä. Syödä pitää aina, sohvalle ei ole mikään pakko jäädä makaamaan.

    Äänestä

Lehmät lentävät ennemmin kuin loistyöttömät alkavat tekemään töitä.

Äänestä
  • Kokoomuspersutti trollottaa.

    Äänestä

  • cflfjhfhg kirjoitti:

    Kokoomuspersutti trollottaa.

    Kokoomus kaasutettava.

    Äänestä

Joko on maajussille kateellinen elämäntapatyötön ryhtynyt Shake Milkingiin?

Äänestä

Maatiloja on paljon myytävänä, voi valita juuri sellaisen kuin kokee tarvitsevansa.

Kummallista, että nuo kadehtijat eivät ole noita rikastumisen lähteitä itselleen hankkineen.

Väitän, että se johtuu siitä että nuo maataloustukiaisista puhuvat kadehtijat tietävät itsekin valehtelevansa ja puhuvat siis täyttä "paskaa".

Äänestä
  • Idioottejahan niiden täytyy olla.

    Äänestä

  • Tilat ovat kalliita Suomessa maataloustukien takia ja pankit eivät enää nykyään anna niin suuria lainoja. Tuottavimmat tilat peritään suvussa Suomessa.

    Äänestä

Ihan käyttis tapa kouluttaa uusia maajusseja. Toivottavasti TE-keskus tarjoaa tuotakin mahdollisuutta työttömille.

Äänestä
  • Ilmasta rahaa. Sehän vaan passaa.

    Äänestä

Money!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


miljardit.tilille kirjoitti:

Maanviljelijöitä kadehtivalla palstan pitkäaikaistyöttömällä olisi nyt mahdollisuus päästä nauttimaan maataloustukimiljardeista. Ei muuta kuin Shake-milkingin kautta kisällioppiin! Yhdessä isännän kanssa harjoittelemaan uunin pankolle maataloustukihakemusten täyttämistä. Oikeantyyppisen Valtran tilaamistakin on opeteltava, kuten myös Pattayan matkan varaamista!

https://yle.fi/uutiset/3-10275380

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu