Kehonrakennus terveellistä, "voimailu" ei

Tissekone

Nämä voimamyytit vievät monen miehen selän ja polvet lunastuskuntoon nuoressa iässä.

Joku keksi joskus, että maastavedot ja kyykyt sun muut isoilla painoilla kasvattavat "voimaa" ja ovat oikea "voiman" mittari. Viisaampi ihminen kyllä tietää, että voima on lajikohtaista ja voiman kasvattamiseen ei tarvita älyttömiä painoja, vaan oikeat nostokulmat. Yli-isot painot vain kuluttavat niveliä. Voimanostossa ei ole kyse puhtaasta voimasta, vaan tekniikan, vipuvoiman ja nostomatkan manipuloimisesta myös, jotta saataisiin vihreät valot mahdollisimman vähällä vaivalla. Bodaus taas vaatii osakseen pitkiä liikeratoja, jotta lihas saa kunnon venytyksen ja bodarin kuuluu valita itselleen sopivat liikkeet, jotka eivät aiheuta kipua. Jos liike aiheuttaa kipua, ei sitä pidä jatkaa, vaan unohtaa vaikka loppuiäksi; vaihtoehtoja on paljon ja esim.selänojennukset lisäpainoilla kehittävät selänojentajia paljon turvallisemmin kuin maastaveto.

Kun pistää selän suoraksi seinää vasten, painot dippivyölle ja alkaa tehdä kyykkyä, jalat rasittuvat ihan samalla tavalla, mutta selkä ei taivu välilevyjä syövällä tavalla. Paljon pienemmät painot myös riittävät.

Kädenvääntäjä voittaa painonnostajan omassa voimalajissaan helposti, mutta harva bodari yrittää matkia kädenvääntäjien treeniä, vaikka se olisi terveydelle vähemmän haitallista.

3

508

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huhuhhuuuuhhu

      Enpä ole pitkään aikaan lukennut noin täyttä paskaa. Siis ihan täyttä paskaa.
      Joko olet trolli tai imppaat.
      Älä vaan missään nimessä mene neuvomaan ketään. Hautaa ne pt unelmat.

    • Tissekone

      Tee vaan huhuhuuhhu sitä "voimaa" kasvattavaa junttipunttia, joka ei kasvata monia lihasryhmiä ollenkaan. Voit saada tasapaksun tynnyrivartalon ja aamulla herätessä tuntea itsesi satavuotiaaksi.

      • huhhhhuuuuu

        Mitä ihme on junttipuntti? Onko se teidän imppaajien oma kuntoilumuoto.
        Vähäjärkisen jutut ei muutu ja tolkkua ei tule yhtään enempään.
        Eli edelleen juttusi ovat täyttä paskaa, ihan täyttä paskaa.
        Älä vaan neuvo ketään, unohda nyt jo ne pt unelmat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1419
    2. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      989
    3. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      851
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      815
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      67
      796
    6. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      162
      744
    7. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      689
    8. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      80
      640
    9. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      628
    10. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      622
    Aihe