Länsimaalainen Psykologia Tuottaa Sairaita???

Väitän, että Länsimaalainen psykologia tuottaa "Liukuhihnalta" "kokonaan sairaita" kansalaisia.

Yliopistopiireissä laajaltikin on tunnettu se tosiasia: "Jälkitodellinen Näennäiselämä".

I.e., ihminen on 2000' luopunut vapaaehtoisesti järkevästä ja todellisesta, tilalla on irrationaalinen, näennäinen ja populaarielämä. Mieletön "Rillaaminen", "Stalkkaaminen", kiusaaminen, epäsosiaalisuus, häiriytyneisyys, hyperaktiivisuus ja häiriön aiheuttaminen ovat mielestäni juuri näennäiselämää (I.e. "Pseudo Life").

Heti alussa on pakko mainita, että otsikkoon liittyen en tarkoita Länsimaalaisella Psykologialla nimenomaan kliinistä psykologiaa / -psykiatriaa. Asia täytyy ymmärtää laajemmin, sosiologisena ja monikansallisena ilmiönä Länsimaissa. Kliininen psykologia on huippua Länsimaissa. Taikka olisi, joss sitä olisi. Kognitiivisessa psykologiassa on paljon oikeaa ja hyvää, uudentyyppisiä lääkkeitä on jopa ADHD:hen, avohoito on hyvä ja humanistinen hoitomuoto (joss sitä olisi).

Asia vain nyt 2000' luvulla on, että ihmismateriaalilla terveydentila, "Paha-Elämä" ja sosiaalisuus on huonoa, on tapahtunut radikaali muutos Länsimaissa 2000'. Nuorison terveydentila ja paha elämä heijastuu suoraan koulumenestykseen ja työllistymiseen. K.o. asiat vaikuttavat YLE:ssä olleen haastattelun mukaan nyt 2000' tapahtuneeseen älykkyyden vaimentumisesta epäsosiaalisuuteen ynnä monenkirjava ryhmä oireita ja ilmiöitä kotona, koulussa ja työpaikalla.

Samaan aikaan, kun lapsilla ja vanhemmilla Länsimaissa epäsosiaalisuus, kiusaaminen, häiriytyneisyys, hyperaktiivisuus, vihaisuus, älykkyyden vaimeneminen ja henkinen ja pssykologinen taantuminen on tosi, yhteiskunta ruokkii ihmisiä mm. median kautta realityllä, näennäisellä "täytteellä" ja hyperaktiivisella retoriikalla, ja se on omiaan tekemään "Hulluista Yhä Hullumpia".

Kaikesta mediasta saa sen kuvan, että koko Show on tarkkaan suunniteltu koreografia retoriikkaa myöten. Parasta viihdettä ja uutisia suoraan aivoihin :-).

Tuntuu siltä, että Länsimaissa kyllä tehtaillaan sosiologisesti "Kokonaan Sairaita" ihmisiä liukuhihnalta. Tarkoituksellisesti ja järjestelmällisesti. Toisaalta ihmiset, jotka eivät ole missään ymmärryksessä eikä älyissään, mutta ovat vain tyytyväisiä, ovat hyviä. Orjia. En kuulu heihin. Ja olen onnellinen :-)

Olisi hauskaa kuulla kannanottoja, jos jollakin on niitä. Esim. opetus- ja kasvatusalalta sekä sosiaali- että terveyspuolelta. Kaikki kannanotot kelpaa, jos se on muuten hyvä :-)

Kiinnostuneille lukijoilleni kiitokset.

Wesku
Kuåpijo D.C.

0

402

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

        Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
        Ikävä
        194
        8876
      2. rakastan jotakin

        en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
        Ikävä
        11
        4718
      3. Vedonlyöntiä .

        Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
        Ähtäri
        52
        3740
      4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

        pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
        Ikävä
        104
        3106
      5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

        MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
        Maailman menoa
        95
        2752
      6. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

        voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
        6
        2528
      7. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

        Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
        Joensuu
        12
        1878
      8. Minkä tunteen tunnet

        juuri nyt? ap kiitollisuuden.
        Tunteet
        44
        1485
      9. Golffarit kehityksen jarruna

        Nyt kun yritetään saada kivitippua toimimaan niin golffarit iskee puukolla selkään joka asiassa. Majoituspalveluja maino
        Lappajärvi
        13
        1429
      10. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

        Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
        Tv-sarjat
        68
        1322
      Aihe