Minun -85 vuotisessa nissan micrassa ei takalasinlämmittimessä toimi kuin 3 lankaa. Olisiko mahdollista korjata se niin , että kaikki langat kuumenisivat?
Micran takalasin lämmitin
Pekka
2166
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Vaihtamalla koko takalasi. Suuren suuri operaatio ei se ole, jos romikselta haet uuden lasin. Mutta ajatellen auton arvoa, niin helposti tuplaisi arvon..
Jos langat sekä näkyvät, että myös tuntuvat takalasin sisäpinnassa, niin korjaus luultavimmin onistuu.
Osta pullo sähköä johtavaa maalia "hopeajohdetta" (hinta luokkaa 5-20 e / 3g pullo). Sillä kun maalaa pari kolme kertaa katkopaikan yli, niin alkaa taas toimia.
Maalattavan paikan reunat kannattaa teipata huolellisesti, sillä jos maalaat leveämmältä kuin alkuperäinen lanka, niin maali näkyy lasin läpi ulkopuolelta vaaleana läikkänä. Sisäpuolelta maalin voi ja kannattaa himmentää tussilla.
Jänitemittari on hyvä apu. Ehjän langan jännite on lasin keskellä noin 6 v. Viallisen langan katkoskohta löytyy seuraamalla lankaa kohtaan jossa langan jännite muuttuu 0=>12 Volttiin. Tarkkaan katsoen voi katkospaikat useinkin havaita myös paljaalla silmällä. Kun sinulla on vain 3 lankaa ehjänä on todennäköistä, että joissain langoissa on useampia katkos kohtia.
Korjasin 89 mallin pösön lasin ko. Menetelmällä.
Aloittaessa oli vain 2 lankaa ehjänä. Ainoa huono puoli korjauksessa oli lasin ulkopuolelta näkyvät vaaleat läikät (teippasin hieman huolimattomasti).