Hyvätsyyt.fi kertoo miksi liittyä kirkkoon. Mm. sivun https://evl.fi/hyvatsyyt/vaikuta-tulevaisuuden-kirkkoon/kirkko-tekee-hyvaa mukaan kirkollisveroilla ylläpidetään hautausmaita. Valtionrahoitus on tuossa unohdettu.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
114 miljoonan budjettirahoituksesta yli 100 miljoonaa käytetään hautausmaihin. Seurakuntien hautausmaihin. Syrjivää!
Eikä tuossakaan puhuta taas yhtikäs mitään varsinaisesta uskonnonharjoituksesta. Miksi? Koska se ei ole ihmisten mielestä hyvä syy liittyä kirkon jäseneksi/pysyä edelleen sen jäsenenä. Koska kirkkokin on piinaavan tietoinen siitä, että sillä ainakaan ei saada ihmisiä tukemaan kirkkoa taloudellisesti pysymällä sen jäsenenä/osallistumaan sen toimintaan.
Ikävää on että kirkko luettelee hyviksi syiksi kuulua/liittyä kirkkoon sellaisia asioita joihin se panostaa turkasen pienen osuuden kirkollisverotuotoistaan. Ja jopa sellaisia, jotka valtiontukiaisilla kustannetaan.