Suomi mainittiin 23.8.1939 tehdyssä Stalinin ja Hitlerin salaisessa etupiirijaossa yhtenä Baltian maana.
Baltian maille Natoon menon painavimpia syitä oli ettei sama enää koskaan toistuisi. Että ne jätettäisiin yksin .
Suomikin jätettiin 1939 yksin.
Baltian maille Natoon menon painavimpia syitä oli ettei sama enää koskaan toistuisi. Että ne jätettäisiin yksin .
Suomikin jätettiin 1939 yksin.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Salainen lisäpöytäkirja.
Saksan valtakunnan ja Sosialististen Neuvostotasavaltojen Liiton välisen hyökkäämättömyyssopimuksen allekirjoittamisen johdosta ovat kummankin osapuolen allekirjoittaneet täysivaltaiset edustajat käyneet äärimmäisen luottamuksellisia keskusteluja kummankin osapuolen etupiireistä Itä-Euroopassa. Nämä keskustelut ovat johtaneet seuraaviin tuloksiin:
1. Alueellis-poliittisen uudelleenjärjestelyn sattuessa Baltian maihin (Suomi, Viro, Latvia, Liettua) kuuluvilla alueilla muodostaa Liettuan pohjoisraja silloin Saksan ja SNTL:n etupiirien rajan. Samalla tunnustetaan molemmin puolin Liettuan intressi Vilnan alueeseen.
2. Alueellis-poliittisen uudelleenjärjestelyn sattuessa Puolan valtioon kuuluvilla alueilla rajoitetaan Saksan ja SNTL:n etupiirit kulkemaan suunnilleen jokien Narew, Veikseli ja San linjaa.
Kysymys siitä, pitävätkö molemminpuoliset intressit itsenäisen Puolan valtion säilyttämistä toivottavana ja miten tämä valtio tulisi rajata, voidaan lopullisesti selvittää vasta myöhemmän poliittisen kehityksen kuluessa.
Joka tapauksessa molemmat hallitukset ratkaisevat tämän kysymyksen ystävällisessä yhteisymmärryksessä.
3) Kaakkois-Eurooppaa koskien neuvosto-osapuoli korostaa kiinnostustaan Bessarabiaan. Saksan puolelta ilmoitetaan, että sillä ei ole mitään poliittista kiinnostusta näihin alueisiin.
4) Molemmat osapuolet käsittelevät tätä pöytäkirjaa äärimmäisen salaisesti.
Moskova ./. 23. elokuuta 1939.
Saksan Valtakunnanhallituksen
puolesta
v. Ribbentrop
SNTL:n
hallituksen
valtuuttamana
V. Molotov
Hyökkäämättömyyssopimuksella pyyhittiin takapuolta vuonna 1941 kun Saksa ja Suomi hyökkäsivät Venäjälle. TIRSK
IMHO
Nyt oli kyse salaisesta etupiirijaosta. Neuvostoliitto halusi sen toteuttaa Suomen osalta Baltian mallin mukaan, kuten Molotov sanoi marraskuussa 1940 Berliinissä Hitlerille.
Salaisen etupiirijaon Suomelle muodostama uhka oli voimassa kun Suomi lupasi liittyä sotaan Neuvostoliittoa vastaan.
Suomen ehdot sotaan liittymisellev oli että Saksa hyökkää ensin ja Neuvostoliitto hyökkää Suomeen.
Järkevää reaalipolitiikkaa Suomelta.
Jatkosodasta tekee Suomen kannalta puolustussodan juuri se että Molotov oli marraskuussa 1940 halunnut Berliinissä Suomelle saman mittakaavan ratkaisua kuin Baltian maille.
Jos siis olisimme torjuneet Saksan avun meille olisi käynyt samoin kuin Baltian maille.
Saksa asetti avulleen ehdon että Suomi sitoisi Venäjän joukkoja pohjoisessa.
Jatkosodan vaihtoehtona ei siis ollut rauha vaan sovjetisointi. Sovjetisointi olisi varmasti aiheuttanut Suomelle paljon suuremmat tuhot kuin jatkosota aiheutti.
Sadattuhannet suomalaiset olisivat paenneet länteen ja viety Siperiaan. Tilalle olisi tuotu satojatuhansia venäläisiä.
Siitä suosta tuskin olisi noustu koskaan .
Suomea ei jätetty yksin, kuuluimme akselivaltioihin. Saimme apua Saksalta. Tilanne mutkistui kun tappio häämötti.
Oletko tyhmä ? Talvisodassa mikään maa ei tullut Suomen avuksi eli olimme yksin. Talvisodan jälkeen Neuvostoliitto jatkoi Suomen uhkaamista ja Saksa oli ainoa mahdollinen auttaja.
Saksan avulla Suomi selvisi itsenäisenä maana eikä Suomea miehitetty.
Suomi siis voitti itsenäisyyden Saksan avulla.
"Saimme apua Saksalta."
Juuri niin APUA. Hulluahan se olisi ollut mieluummin hukkua kuin tarttua Saksan pelastusrenkaaseen.
Juuri näin. Nyt olemme pelinappulana kun Trump ja Putler tekevät etupiirijakoa. Tässä dealissa judoka vie mäkkäriporsaan tatamiin niin ettei toinen edes huomaa.