ollut laillista eikä laillisella tolalla.
Eduskunnan hajotus kesällä -17 oli laiton eli syksyn vaalit olivat laittomat. Sen takia työväki boikotoi niitä nähtyään, että demokatia Suomessa on lakkautettu. Porvaristo hallitsee kasakoiden ruoskien turvissa.
Hallitusta edusti vain 4 porvaria kun vasemmisto oli ajettu hallituksesta. Laiton hallltus siis.
Eduskunta oli vajaalukuinen eikä edes kokoontunut. Hallituksen toimia ei siten voitu lain mukaisesti arvioida eikä mitata hallituksen luottamusta. Laiton olotila.
Vallan kaapannut oikeisto perusti mihinkään lakiin perustumattomat Kenttäoikeudet murhaamaan vapaasti ja rajoituksetta ihmisiä.
Oikeisto toteutti vallankaappauksen ja kapinan julistaen itse itsensä maan lailliseksi hallitukseksi, vaikka mikään siinä ja sen toiminnassa ei ollut vähääkään laillista. Antamalla Punakaarteille ehdottoman antautumisen vaatimuksen porvaristo kieltäytyi hakemasta rauhanomaista ratkaisua syösten maan ihan tarkoituksella sisällissotaan järjestäytyneen työväenliikkeen murskaamiseksi.
Eduskunnan hajotus kesällä -17 oli laiton eli syksyn vaalit olivat laittomat. Sen takia työväki boikotoi niitä nähtyään, että demokatia Suomessa on lakkautettu. Porvaristo hallitsee kasakoiden ruoskien turvissa.
Hallitusta edusti vain 4 porvaria kun vasemmisto oli ajettu hallituksesta. Laiton hallltus siis.
Eduskunta oli vajaalukuinen eikä edes kokoontunut. Hallituksen toimia ei siten voitu lain mukaisesti arvioida eikä mitata hallituksen luottamusta. Laiton olotila.
Vallan kaapannut oikeisto perusti mihinkään lakiin perustumattomat Kenttäoikeudet murhaamaan vapaasti ja rajoituksetta ihmisiä.
Oikeisto toteutti vallankaappauksen ja kapinan julistaen itse itsensä maan lailliseksi hallitukseksi, vaikka mikään siinä ja sen toiminnassa ei ollut vähääkään laillista. Antamalla Punakaarteille ehdottoman antautumisen vaatimuksen porvaristo kieltäytyi hakemasta rauhanomaista ratkaisua syösten maan ihan tarkoituksella sisällissotaan järjestäytyneen työväenliikkeen murskaamiseksi.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Sinulla on varsin yksipuolinen kuva tuosta sekasortoisesta ajasta.
Mutta hyvin lopulta kävi: Valkoiset voitti ja Suomen köyhälistön asiat saatiin kuntoon. Suomea ei missään vaiheessa liitetty neukkulaan Leninin suunnitelmien mukaisesti. Aika monta punikkia siellä joutui multiin mutta väärillä valinnoilla on hintansa.
Pietarissa on alhaisempi verotus kuin Suomen viennin kannalta elintärkeässä Suomen rannikkoseudussa. Ei mene pietarilaisilla rahaa Kainuun korpiin, poronhoitoon, Altiaan tai Kempeleen pk-yrityksiin Äänekosken sellusta puhumattakaan. Punaisistahan moni ei ymmärtänyt SDP:n vastustaneen hajauttamista. Linna valehtelee vihjatessaan punakaartin tukee torppareille. Torpat oltaisi heti otettu pois Evert Elorannan ohjelman mukaisesti.
On selvittämätöntä historiaa mikä osuus Mannerheimilla ja ns. sotilaskomissiolla taustalla oli siihen mihin maa joutui. Tuskin ihan passiivisina istuivat odottamassa mitä hallitus sanoo.
Niillä ei ollut mitään vaikutusta suomalaisen talonpojan ja työläisen pohjattomaan ahneuteen. Orpopoika Jussi Koskelahan oli maanahne. Suomessa joudutaan kuitenkin kansallistamaan sekä Honkolan kartano että sen entiset kartanon sivuiksi laajenneet torpat. Tampereen duunarien on opittava syömään halvempaa ulkomaalaista ruokaa.
On totta ettei torpparien vapautus ja muiden mäkitupien antaminen ollut laillista. Hitlerhän ei lakkauttanut kolhooseja Ukrainassa. Ei Aatu uppiniskaista isäntäluokkaa tarvinnut katsoessaan Suomea. Eduskunnalla ei yleensäkään olisi saanut olla mitään roolia maataloudesta päätettäessä.
Puheet työväen aloittamasta kapinasta taitavatkin olla ropakantaa.
Aloittivat, vaikka toki rahasta. Lenin teetetytti käytännössä orjatyöllä 'kommunismin hengessä'. Tehdastyöläisilläkään ei ollut puhettakaan päästä kiinni vuoden 1915 tienesteihin voittipa punaiset tai eivät. Suomen tehtaat olisivat itseasiassa punaisten voiton myötä tuottaneet ilmaiseksi tavaraa Leninille. Kekkoslovakiassahan Neuvostoliitto sai suomalaisen työläisen tuottamaa puoli-ilmaiseksi.
Räkänokka on taas runsaasti valehdellut avauksessaan:
--------"Eduskunnan hajotus kesällä -17 oli laiton eli syksyn vaalit olivat laittomat. Sen takia työväki boikotoi niitä nähtyään, että demokatia Suomessa on lakkautettu. Porvaristo hallitsee kasakoiden ruoskien turvissa."
Venäjän hallituksella oli oikeus hajottaa eduskunta.----
Oikein puhuttelevaa nähdä miten Kerenskin hallituksen laittomilla toimilla Suomea kohtaan on edelleen Suomessa kiihkoisat puolustajat kuten silloinkin. Porvariston yhteistyö Kerenskin kanssa oli saumatonta.
--------"Hallitusta edusti vain 4 porvaria kun vasemmisto oli ajettu hallituksesta. Laiton hallltus siis."
Ns. tynkäsenaatti oli täysin laillinen.-----
Perustui laittomaan Eduskuntaan. Myös vasemmiston toiminta Senaatin työskentelyyn oli estetty. Tietenkin rikollisten suosijat julistavat aina oman väkensä toimet laillisiksi, miten muutenkaan.
---------"Eduskunta oli vajaalukuinen eikä edes kokoontunut. Hallituksen toimia ei siten voitu lain mukaisesti arvioida eikä mitata hallituksen luottamusta. Laiton olotila."
Senaatti määräesi uudet vaalit asianmukaisesti.------
Keväällä -18 ei pidetty mitään vaaleja ! Hourit ja valehtelet.
-------"Vallan kaapannut oikeisto perusti mihinkään lakiin perustumattomat Kenttäoikeudet murhaamaan vapaasti ja rajoituksetta ihmisiä."
Kenttäoikeudet tuomitsivat kapinaan syyllisiä tai sitä avustaneita.------
Tuomitsivat ja tappoivat työväkeä estottomasti. Valitettavasti vaan Suomen laki ei tuntenut kenttäoikeuksia jotka voivat ilman mitään muodollisuuksia langettaa mielivaltaisia kuolemantuomioita. Siitä avauksessa on puhe eikä siitä oliko niitä vai ei.
------"Oikeisto toteutti vallankaappauksen ja kapinan julistaen itse itsensä maan lailliseksi hallitukseksi, vaikka mikään siinä ja sen toiminnassa ei ollut vähääkään laillista."
Eduskunta julisti maan itsenäiseksi 6.12. 1917 punikkien vastustaessa. Svinhufvudin senaatti nautti eduskunnan enemmistön luottamusta.------
Roskavaleita, vasemmisto ei vastustanut. Kyse oli menettelytapakiistasta, jonka vasemmisto sitten voittikin. Porvarien ry...ssävihan takia itsenäisyytemme tunnustukset viivästyivät 3 viikkoa ja olisivat jääneet tulematta ellei porvaristo olisi taipunut vasemmiston tahtoon.
--------"Antamalla Punakaarteille ehdottoman antautumisen vaatimuksen porvaristo kieltäytyi hakemasta rauhanomaista ratkaisua syösten maan ihan tarkoituksella sisällissotaan järjestäytyneen työväenliikkeen murskaamiseksi."
Sdp ja punakaartit ryhtyivät bolsevikkien uella kapinaan laillista hallitusta vastaan.-----
Mitään bolsujen tukea ei ollut toisin kuin lahtareiila, kolmen ulkovallan tuki. Työväellä oli kyse itsepuolustuksesta kun Suojeluskunnat alkoivat puhdistukset ja tappamiset halliltsemillaan alueilla. Työväki näki mitä on tulossa eikä pannut vapaaehtoisesti päätään pölkylle ja sekös vieläkin risoo lahtarien perilisiä.
Oliko punaisten mielestä Venäjän vuonna 1914 aloittama sota laiton, koska tekivät niin innokkaasti töitä tehtaissa sen aiheuttamien tilausten takia. Maatalouslakot alkoivat vasta Venäjä-tunkion hävittyä sodan kolmansista Roomista ja Suur-Serbiasta.
-----Venäjän vuonna 1914 aloittama sota laiton,-----
Itävalta-Unkari ja Serbia aloittivat ja Saksa julisti Venäjälle sodan. Ottaako totuus koville ?
Punaisten suuri esikuva Trotski syytti kaikkia osapuolia sodasta ja vaati työläisiä estämään sitä. Trotskillakin periaatteet unohtuivat Brest-Litovskissa saksalaista preikää nuollessa ja Suomen työläisiä pettäessä. Brest-Litovskin neuvottelujen pitkittäminen ja lopulta niissä esitettyihin ehtoihin suostuminen olivat lopun alkua Suomen punakaartiin kuuluneille työläisille. Brest-Litovskin ja 30-luvun puhdistusten takia eivät edes monet pesun kestävät kommunistit tukeneet Puna-Armeijaa talvisodassa. Vasemmistohan vastusti 1941 ainoastaan hyökkäämisten vanhan rajan yli. Lahtisen 'tähän loppui meitin oikeutet-ajattelu' oli yleistä Itä-Karjalassa toimineiden vasureiden keskuudessa.
Jälkikäteen moralisointi on huutelua nurkantakaa , vastaa aneen ostoa kirkonmäellä .
Punikki: "Oikein puhuttelevaa nähdä miten Kerenskin hallituksen laittomilla toimilla Suomea kohtaan on edelleen Suomessa kiihkoisat puolustajat kuten silloinkin. Porvariston yhteistyö Kerenskin kanssa oli saumatonta."
Kerenskin hallitus oli yhtä laillinen kuin Leninin. Porvaristo ei pitänyt Kerenskistä, joka mielisteli bolsevikkeja.
"Perustui laittomaan Eduskuntaan. Myös vasemmiston toiminta Senaatin työskentelyyn oli estetty. Tietenkin rikollisten suosijat julistavat aina oman väkensä toimet laillisiksi, miten muutenkaan."
Senaattorit oli eduskunta nimittänyt.-
"Keväällä -18 ei pidetty mitään vaaleja ! Hourit ja valehtelet."
En ole tietenkään tuollaista väittänyt. Vaalit pidettiin syksyllä -17. Porvaristo voitti.
"Tuomitsivat ja tappoivat työväkeä estottomasti. Valitettavasti vaan Suomen laki ei tuntenut kenttäoikeuksia jotka voivat ilman mitään muodollisuuksia langettaa mielivaltaisia kuolemantuomioita. Siitä avauksessa on puhe eikä siitä oliko niitä vai ei."
Suomen laki ei hyväksynyt myöskään aseellista kapinaa.
Vain kapinaan osallistuneita tai sitä tukeneita tuomittiin. Sotatilalaki tunsi kenttäoikeudet.
"Roskavaleita, vasemmisto ei vastustanut. Kyse oli menettelytapakiistasta, jonka vasemmisto sitten voittikin. Porvarien ry...ssävihan takia itsenäisyytemme tunnustukset viivästyivät 3 viikkoa ja olisivat jääneet tulematta ellei porvaristo olisi taipunut vasemmiston tahtoon."
Vasemmisto äänesti itsenäisyysjulistusta vastaan. Saksa kehotti kääntymään Leninin hallituksen puoleen. Lenin tunnusti itsenäisyyden vaadittuaan vasemmistolta lupauksen vallankaappauksesta
"Mitään bolsujen tukea ei ollut toisin kuin lahtareiila, kolmen ulkovallan tuki. Työväellä oli kyse itsepuolustuksesta kun Suojeluskunnat alkoivat puhdistukset ja tappamiset halliltsemillaan alueilla. Työväki näki mitä on tulossa eikä pannut vapaaehtoisesti päätään pölkylle ja sekös vieläkin risoo lahtarien perilisiä."
Punikeilla oli bolsujen upseerien ja miehistön tuki sekä Leninin lähettämät aseet. Vain bolsut tunnustivat punikkihallinnon.
Suojeluskunnat aoittivat venäläisen joukkojen aseriisunnan. Samaan aikaan punakaartit julistivat kapinan murhattuaan jo kauan rauhallisia kanslaisia,
Punikit hävisivät sodan. Itku j avalehtelu alkoi välittömästi ja jatkkuu vielä toiset sata vuotta eteenkin päin.
Erityisesti tällä palstalla muutama punikki toistaa sataan kertaan kumottuja valeitaan.
Punakaartissa olleiden maattomien jälkeläiset itkevät yhdessä valkokaartilaisten jälkeläisten kanssa ainakin Pirkanmaalla ja Lapissa Brexitin tuomia leikkauksia alue- ja maataloustukiin.
""Oikeisto toteutti vallankaappauksen ja kapinan julistaen itse itsensä maan lailliseksi hallitukseks""
Tuo on muuten totta, porvaristo ihan itse julisti itsensä maan lailliseksi hallitukseksi ja julisti oman sotavoimansa, Suojeluskunnat, ainoaksi lailliseksi sotavoimaksi ja muut rikollisiksi. Ei kai siitä muuta seurausta voinut olla kuin sisäinen sota.
Punikki: "Tuo on muuten totta, porvaristo ihan itse julisti itsensä maan lailliseksi hallitukseksi ja julisti oman sotavoimansa, Suojeluskunnat, ainoaksi lailliseksi sotavoimaksi ja muut rikollisiksi. "
Senaatti oli eduskunnan enemmistön luottamusta nauttiva laillinen hallitus.
Suojeluskunnat olivat vapaaehtoinen järjestö. Koska muuta asevoimaa ei ollut, hallitus julisti sen 25.1. 18 omaksi sotavoimakseen. Hallitusta vastaan taistelevat julistivat kapinan 27.1. 18.
"Ei kai siitä muuta seurausta voinut olla kuin sisäinen sota."
Aivan.Punikit olivat sen aloittaneet asiallisesti jo suurlakon aikana.
Nyt siihen ryhdyttiin virallisesti bolsevikkien tuella.
"Senaatti oli eduskunnan enemmistön luottamusta nauttiva laillinen hallitus."-
Laiton Eduskunta, josta vasemmiston kansanedustajat oli ajettu pois. Sillä tavalla saa helposti enemmistön. Eikä sitäpaitsi kokoontunutkaan.
"Laiton Eduskunta, josta vasemmiston kansanedustajat oli ajettu pois. Sillä tavalla saa helposti enemmistön. Eikä sitäpaitsi kokoontunutkaan."
Edsukunta oli täysin laillinen. Kapinan julistettuaan vasemmiston edustajat erosivat itse paria lukuun ottamatta.
Kapina kukistuttua eduskunta jatkoi työtään vajaana seuraaviin vaaleihin.
#Oikeisto toteutti vallankaappauksen ja kapinan julistaen itse itsensä maan lailliseksi hallitukseksi,#
Totta tuokin, että porvaristo julisti itse olevansa maan laillinen hallitus. Sitä laillisuutta on nyt sitten hoettu 100 v vaikka mitään laillisuutta siihen ei sisälly. Voihan kuka tahansa julistaa itsensä ainoaksi lailliseksi, niin tekivät punakaartitkin.
Voittaja sanoo aina olevansa oikeassa ja vastustaja väärässä. Mutta eihän voittajan oma todistus omasta itsestään mitään todista, pelkkää sössönsöötä.
Ja hävinneen todistus muka omasta voittamisestaan on jo silkkaa fuulaa:-D
Pitäisikö laittomuuksien listaan lisätä vielä Suomen liittäminen Saksan vasalliksi ja kuningashanke. Kuten hanke Suomen liittämiseksi Ruotsiin 1940.
Sen kun liität mitä lystäät! Mitään merkitystä kun sillä ei ole tämän päivän maailmassa tai historiankirjoituksessa!
Taitaa neitiä itkettää kun eivät toteutuneet. Itke pois jos se helpottaa. Anna vollotuksen tulla ihan vapaasti, älä pidättele.
Ketale on suloisimmillaan kun oikein pinnistelemällä pinnistelee tehdäkseen mahdollisimman suuren loukkauksen. Lopputulos kuitenkin on katastrofi Ketaleen kannalta. Muilla on kivaa :)
"hanke Suomen liittämiseksi Ruotsiin 1940" ei ollut vakavasti otettava, siitä ei tiedetä, eikä sitä kukaan kaipaa. Lähes yhtä harvasssa ne, kuin Ketaleen kaltaiset vajakkistallarit.