Kerrostalosauna aurinkosähköllä

Järkevää kehitystä voidaan jarruttaa, mutta ei estää. Mikä olisikaan järkevämpää kuin hyödyntää luonnon ilmaisia energiavirtoja (aurinko, tuuli, vesi). Tässä esimerkkiä kerrostaloille auringon energian hyödyntämisestä:

"Hirsipadontie 5:n saunojen, kuivaushuoneen ja hiomakoneen käyttämä sähkö tulee oman talon katolta. Katolle on asennettu 54 aurinkopaneelia. Ne ovat tuottaneet sähköä oulunkyläläisessä taloyhtiössä nyt kaksi vuotta.

Paneelit tuottavat talolle kiinteistösähköä. Sitä kuluu esimerkiksi rappu- ja pihavalojen, saunojen sekä pyykkitupien ja kuivaushuoneiden toimintaan.
..."
https://www.hs.fi/koti/art-2000005683618.html

Läheltä liippaava juttu:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15280611/mokkisauna-nollaenergialla

11

2727

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jalat-maassa

      Talvikuukausinaei sitten saunota. Hyvä jos muutamalle led-lampulle riittäisi jännitettä.

    • lapinpoika_juurtanoitain

      Näin sitä pitää: "ihmiset ovat valmiita maksamaan omistusasunnosta tuhansia euroja enemmän, jos talo käyttää aurinkosähköä"

      Kuinka pohjosessa tuo on vielä järkevää?

    • Noinkohan

      Taitaa olla eläkeläistalo, kun saunovat vain päiväsaikaan.

    • haaleet-löylyt

      ”1 925 wattia juuri nyt. Luku on näin pieni, koska aurinko ei paista enää suoraan”, Santala lukee."
      Eipä tuolla kummottinen kiuas pysy lämpimänä.

    • toimittaja-sinisilmä

      "Helsinkiläisen kerrostalon katolla on 54 aurinkopaneelia – sähköllä lämmitetään saunat, valaistaan raput ja pihat sekä pestään pyykit... saunojen, kuivaushuoneen ja hiomakoneen käyttämä sähkö tulee oman talon katolta. "

      Tekstin voi ymmärtää vain siten että saunat tosiaan lämpiäisivät iltaisinkin pelkästään aurinkopaneleilla. Minimissään ison saunan kiuas vie ainakin 9 kilowattia. Helsingin sanomien toimittajan kirjoitus kuvaa niitä ruusuisia mielikuvia mitä toimituskunnalla on aurinkoenergiasta. Pahimmassa tapauksessa se on tahallista pettämistä? Mihin tämä maa on menossa?

      Suuri osa noiden laitteiden sähköstä tulee kuitenkin verkosta. Yksinkertaisella kaaviolla olisi verkko ja aurinkosähkön osuudet tuossa kerrostalossa näytettävissä.

    • neeikylvepilvisellä

      Joo, ei saunota lokakuun lopulta helmikuun loppuun ollenkaan, ja myös muina aikoina tulee runsaasti saunattomia päiviä.

    • salillemakaamaan

      Kehityksen huippua on solariumin käyttö aurinkosähköllä.
      Rusketus päästöttömästi ilmaisenergialla.

    • 9i90jho

      Nykyiset aurinkokennot kykenevät tuottamaan sähköä pilviselläkin säällä, mutta tietenkin sitä vähemmän mitä vähemmän valoa.

      • pilvipaneeli

        Ja parhaat kuutamolla. Ja mitä kovempi pakkanen sen parempi tuotto.


    • Aloitukseen linkatun Hesarin artikkelin otsikko on "Helsinkiläisen kerrostalon katolla on 54 aurinkopaneelia – sähköllä lämmitetään saunat, valaistaan raput ja pihat sekä pestään pyykit".

      Lause pitää täysin paikkansa, talo on varmasti liitetty sähköverkkoon, ja sähköä käytetään tavanomaisiin tarkoituksiin. On talon yhtiökokouksen asia päättää, mistä kaikesta osakkaat maksavat. Mahdollisesti pelkkä enemmistöpäätös riittää siihen, että katolle ostetaan paneeleja. Hankkeen ajajat marssittavat yhtiökokoukseen sopivia "konsultteja" lobbaamaan asiansa puolesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      175
      1471
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      41
      1049
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      735
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      670
    5. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      650
    6. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      643
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      642
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      593
    10. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      587
    Aihe