Vaadi Japania lopettamaan valaanpyynti!

elämävalaille

4

403

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ikävä_tulevaisuus

      Kaikkien eläinten / ihmisten kiduttamisen, teurastamisen, tappamisen vain hyötymistarkoituksessa voisi lopettaa? Petoeläimet tappavat nälkäänsä, mutta ihmiset usein vain huvikseen, extremevideoille myös puolustuskyvyttömiä pikkulapsia ?

      Monet hyväkuuloiset, älykkäät eläimet, kuten valaat tekevät joskus "joukkoitsemurhan" pakenemalla merestä, jossa niiden korvat hajoavat laivojen, öljynporauspumppujen tms. äänistä, mitä ihmisen korva ei kuule.

      Lisää muovijätettä vesiin? Olisi mielenkiintoista nähdä, miltä meidän vettä juovat ja kalaa syövät lapsenlapsemme näyttävät (jos niitä edes enää syntyy) ?

    • aasdfasdfasdf

      japanilaisilla on omassa maassaan omat oikeutensa menkää paikanpäälle valittamaan.

    • No mutta miksi, syödään sitä monia muitakin eläimiä kuin valaita?

      Grönlantilaiset syövät hylkeitä ja ne ovat paljon söpömpiä kuin valaat.

    • nykyään-norski

      Norjalaisetkin pyydustää valaita ja nytkin joulupöytään tulossa valaan lihaa minullekkin kun ei lammas enään maistu.Parasta lihaa j amaukasta on. Ai niin Norjalaisille ei kukaan voi mitään niillä kun öljy ja suomestakin suurimmat tehtaat niiden. Jos boikotteja niin ne sulkee tehtaat ja vie pois. Samoin koko Euroopan lannotusmarkkinat on niiden jo ja ilman lannotteita ei edes porkkana kasva.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      126
      7578
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      93
      7224
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      28
      7149
    4. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      65
      6296
    5. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      6
      6190
    6. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      109
      5661
    7. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      46
      5448
    8. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      67
      5287
    9. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      47
      5180
    10. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      30
      4943
    Aihe