https://www.seurakuntalainen.fi/uutiset/opiston-talous-luo-tumman-pilven-juhannuskonferenssin-ylle/
Näitä vastaaviahan on ollut mm. Kansanlähetyksellä, jos en vallan väärin muista. Talous tuntuisi sakkaavan paljon muuallakin kuin evlut kirkon piirissä. Pitäisi laatia jotain yhteemvetoa.
Näitä vastaaviahan on ollut mm. Kansanlähetyksellä, jos en vallan väärin muista. Talous tuntuisi sakkaavan paljon muuallakin kuin evlut kirkon piirissä. Pitäisi laatia jotain yhteemvetoa.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Joitakin vanhempia juttuja: http://suuressamukana.fi/tag/yt-neuvottelut/ ja https://www.kotimaa24.fi/artikkeli/raamattuopiston-yt-neuvottelut-paattyivat-irtisanomisia-osa-aikaistamisia-elakejarjestelyja/ sekä vielä https://www.seurakuntalainen.fi/uutiset/aikamedian-yt-neuvottelut-paatokseen-kolme-tyosuhdetta-irtisanottiin/
Laitoin tästä bloginkin, vaan kommentit eivät juuri lisävaloa antaneet.
https://www.kotimaa24.fi/blogit/jarjestojen-talous-kiristymassa/
Kommenteissa: "Järjestöjen talous noudattelee usein yleistä talouskehitystä ja kristillisiä kansanopistoja kurittaa valtionosuusleikkaukset."
Nythän kuitenkin taloustilanne on yleisesti ottaen lähtenyt nousuun. Luulisi sen ainakin loiventavan alamäkeä myös kristillisillä järjestöillä.
Katsoin huvikseni Raamattuopiston lukuja. Vuonna 2009 työntekijöitä säätiöllä/konsernilla on ollut 49/56. Vuoden 2014 luvut olivat 56/62. Huippu näyttäisi mielenkiintoisesti ajoittuvan samoihin kohtiin kuin evlut kirkolla, jonka työntekijämäärä myöskin on lähtenyt alaspäin vasta ihan viime vuosina.