No enpä olisi voinut enempää hämmästyä kuin tästä asiasta. Olen vuosikaudet pitänyt Paavo Väyrystä eräänä EU-Liittovaltion kovimmista vastustajista. Mutta asia onkin täysin päin vastoin.
Eikä Väyrynen edes koeta piilotella tällaisia tiukemman liittovaltaistumisen ajatuksiansa, vaan kertoo niistä vuodelta 1997 olevassa ”Paneurooppa ja uusidealismi” kirjassansa.
http://tuulakomsi.puheenvuoro.uusisuomi.fi/257799-paavo-pohjantahti-ja-haaveet-liittovaltiosta-maailmanhallituksesta
Lukekaa ja hämmästykää, kaikki Paavo Väysysen tukijat. Kaikenlainen oma tukeni Väyryselle loppui nyt saman tien.
Eikä Väyrynen edes koeta piilotella tällaisia tiukemman liittovaltaistumisen ajatuksiansa, vaan kertoo niistä vuodelta 1997 olevassa ”Paneurooppa ja uusidealismi” kirjassansa.
http://tuulakomsi.puheenvuoro.uusisuomi.fi/257799-paavo-pohjantahti-ja-haaveet-liittovaltiosta-maailmanhallituksesta
Lukekaa ja hämmästykää, kaikki Paavo Väysysen tukijat. Kaikenlainen oma tukeni Väyryselle loppui nyt saman tien.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Väyrynen julkaisi tuon oman juttunsa 29.6 Uudessa Suomessa. Ilmeisesti hoksasi itsekin, että jutusta jäljet johtavat Kalergo-Coudenhovin suunnitelmaan, ja poisti oman kirjoituksensa.
Täältä löytyy vielä kopio, parin viikon ajan.
https://screenshots.firefox.com/BO62QGKii4oobB7X/null
Väyrynen oli myös Kääriäisen kanssa Rautaruukin hallituksessa lainaamassa Juha Sipilälle rahaa 30 miljoonaa markkaa, jolla tämä osti Rautaruukin parhaan osan Solitran, jonka Sipilä möi vuoden päästä jenkkilään 100 miljoonalla markalla. Oliko ostaja katsottu jo valmiiksi ennen Solitran ostoa veronmaksajilta lainatulla rahalla? Maksettuaan valtionyhtiö Rautaruukilta lainaamansa velan pois, Sipilälle jäi miljoonaomaisuutensa perusta käteen. Väyrynen on siis ollut mukana hyvävelitoimissa jopa Sipilän kanssa, jonka politiikkaa hän arvostelee nyt. No Pelimies-ohjelmassa nähdään kuinka hyvin eduskuntapoliitikot näyttelevät, jopa pelottavan hyvin. Ovatko poliittiset broilerit edes poliitikkoja vai näyttelijöitä jotka vetävät hasbara-tarinaa yhtenä kössinä?
Muistuupa mieleen Marco de Witin presidentinvaalien alla tekemä video, jossa pohdittiin kumpiko olisi kansallismielisilel parempi påresidentti, väyrunen vai Huhtasaari.
https://mvlehti.net/2017/11/26/seuraa-suorana-laura-huhtasaari-vai-paavo-vayrynen-presidentiksi/
Nyt tuo video on Youtubesta hävitetty. Siinä analyyttiseksi itseään mainostava de Witt päätyi siihen, että Paavo Väyrynen on selvästi enemmän kansallismielinen. Eikä hän ole "juutalaismedian" talutusnuorassa jne.
Taitaa tulla De Wittin porukalle tehdä täyskäännös tässä analyysissään.
Tuo Väyrysen kirjassaan tekemä intoilu Coudenhove-Kalergin suunnitelmien ja EU-kehityksen visioimiseksi, se on todella sairasta luettavaa.
"Tuo Väyrysen kirjassaan tekemä intoilu Coudenhove-Kalergin suunnitelmien ja EU-kehityksen visioimiseksi, se on todella sairasta luettavaa."
En ole avannut Väyrysen kirjaa, mutta Ahon hallituksen aikana Väyrynen oli ns. takinkääntäjä: ensin EU-mielinen, sitten EU-vastainen (Koski, TaY). Vastaavasti ennen Kansalaispuolueen hajoamista Väyrynen oli EU-liittovaltiovastainen, nyt tuon kirjan perusteella EU-liittovaltiomyönteinen.
Väyrynen piti eduskunnassa 1993 tuntikausien maratonpuheita, joilla koetti estää Suomen liittymisen EU:hun.
Sitten kun EU-jäsenyys niukasti kuitenkin voitti, niin Väyrynenpä menikin EU-parlamenttiin ensimmäisten joukossa, ja aloitti siellä 1.1.1995.
Tuon täysin järjettömän Kalergi-suunnitelmaa ihannoivan kirjansa "Paneurooppa ja uusidealismi " Väyrynen on kirjoittanut vuonna 1997, istuessaan EU-parlamentissa.
Kirjassaan Väyrynen vaahtoaa:
"Herää Eurooppa! On luotava talousunioni ja yhteinen valuutta" (Sivu 56)
Kyllä tämän Kalergi-ideologian ja Santeri Alkion hullun täytyy olla se kaikkein todellisin Väyrynen. Vajaan parin vuioden aikana niskaan vedetyt Kansallismielisen Väyrysen nahkat, ne ovat pelkkää silmänlumetta.
Lukaisin lomalla tuon Väyrysen kirjan. On tylsää visiointia ja jorinaa, että samalla myös surullista luettavaa.