ja se tiedetään, mistä. Suomen vanhukset, lapset, opiskelijat, sairaat ja köyhät.
Vastaanottotoiminnan kokonaiskustannukset vuonna 2017 olivat siis yhteensä 282 366 398 euroa
https://mvlehti.net/2018/06/11/mita-maksaa-vastaanottotoiminta-katso-ja-jarkyty/
Orpo päästi sisään ja orpo repii rahat köyhiltä. Kokoomus ja keskusta vievät rahat köyhiltä näille maahamme marssineille luusereille.
Vastaanottotoiminnan kokonaiskustannukset vuonna 2017 olivat siis yhteensä 282 366 398 euroa
https://mvlehti.net/2018/06/11/mita-maksaa-vastaanottotoiminta-katso-ja-jarkyty/
Orpo päästi sisään ja orpo repii rahat köyhiltä. Kokoomus ja keskusta vievät rahat köyhiltä näille maahamme marssineille luusereille.
Vastaukset 11
Vanhimmat
irak on rikas öljyvaltio. ei ole raha-ongelmaa. voi ostaa saudien kanssa koko euroopan
No miten paljon rahaa onkaan poltettu mamutukseen, sen alkuajoista lähtien 90 luvulta lähtien ?
Misthän tuon summan saisi julkisuutteen ? Sillä rahalla olisi pitänyt Suomen tiet, radat ja muut yhteiskunnan toiminnot hyvässä kunnossa. Että silleen.
Niin on surkeesti Suomessa asiat hoidettu, maa rapistuu ihan silmiemme edessä ja lisää elätettäviä pitää pakkomielteisesti haalia.
Vähän ristiriitaista on väittää että rahat on vetäisty köyhiltä. Eipä ole köyhillä mitä ottaa ja mokomat elävät toisten rahoilla oli kyse vanhuksista, työttömistä, opiskelijoista, sairaista tai muista sossupumeista.
Köyhä on tälle yhteiskunnalle kuluerä ja rahaa kuluu julkiselta sektorilta vuositasolla 50 miljardia näitten elättämiseen. Ja sitten joku hölmäi väittää että otetaan köyhiltä! Painu sinä idootti hevon vttun loisimasta.
Tarkoittaako tämä siis käytännössä sitä, että kantasuomalaisten köyhien on tuhottava itsensä olemalla vailla elatusta, kun muun maailman köyhät ovat tärkeämpiä tullessaan Suomeen vaatiessaan elatusta itselleen? Esimerkiksi taannoin ruokamielenosoituksessa eräs irakilainen maahanmuuttaja jopa vertasi vastaanottokeskuksessa ruuaksi saamaansa puuroa koiranruokaan, jota ei halunnut syödä, kun suomalainen köyhä on käytännössä pakotettu syömään saman ruuan pysyäkseen hengissä.
Eläkerotat kustantavat 30 miljardia työtätekeville ja laiskurityöttömiä ruokitaan 5 miljardin edestä aivan turhaan. Miksi emme vain karkota Suomesta tätä joutoväkeä niin elintasomme nousisi.
suomen sairaalat ovat liikelaitoksia sairailla tehdään voittoa.
eli maksaa ja paljon valtion viimmeinenoljenkorsi nyhtää ihminen varattomaksi.
miten ylivelkaisia hoidetaan ei rahhaa ei luottoa loppupelissä verovaroin
vai lyödäänkö leima ei hoideta.
Kannattaisiko vihjata vaikka intialaisille ja afrikkalaisia tuota teidän faktaa, että maasta saadaan maailman rikkaimpia hyvinvointimaita ryöstämällä köyhiltä raukoilta kaikki, kun se kerran meilläkin on näin hyvin toiminut.
Koska tämä ryöstö alkaa näkyä eläkeläisen kukkarossa ja elämässä yleensä? Minulla se ryöstö ei vielä näy. Ruoan hinta on tosin noussut, mutta se on noussut myös nuorille ja duunareille.
Heikoimmassa asemassa olevien elämä on kurjistunut Suomessa:
https://blogit.iltalehti.fi/pauli-vahtera/2018/04/22/ikaihmisen-unohdettu-kuoleman-odotus/
Samaan aikaan rikkaista öljymaista tulleet vieraat saavat kalliin kestityksen verovaroin. Toki tämä herättää kysymyksiä.
Joo, tosi kurjaa on. Koskaan meillä ja ei ikinä suurimmassa osassa maailmaa ole ole eläkeläisten asema niin hyvin kuin nyt.
Naapurini saa eläkettä 700 euroa kuussa. Lähes kaikki palvelut lääkäristä kotihoitoon, lääkkeisiin, kyyteihin ja asumiseen maksaa hänelle alle 300 euroa kuussa. Rahaa jää vielä säästöönkin. Pitää noissa köyhyysvalituksissa ottaa huomioon myös yhteiskunnan tuet. Jos hän maksaisi kaiken itse ei varmaan 6000 euron eläke riittäisi.