Muistellaan vanhoja

Moniko täällä muistaa viinakaupan tyylin -80 luvun taitteeseen saakka, kaikki juomat tiskin takana pohja asiakkaaseen päin ja myyjinä täysiä ky#piä piti seistä hyvä ettei asennossa ja jos erehdyit hymyilemään tai olemaan hauska niin sait lähteä tyhjinkäsin ulos....oli meinaan niin haudanvakavaa touhua.
Ne pari pulloa jotka myytiin käärittiin paperiin ja tungettiin siihen pieneen vihreä/valkoiseen muovipussiin.
Eikös ollut joku tietty määrä mitä sai A-olutta ja lonkeroa...vai muistanko ihan väärin ?
Tuossa Fredin kappale vuodelta -69 .......oli tuolloin täysin totta
https://www.youtube.com/watch?v=_K0hPORGcKQ
16263
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Tais olla työväenkadun alko siinä luoman grilliä vastapäätä missä oli vielä palvelutiski.
En muista oliko neloskaljalla tai lonkerolla mitään ostorajaa.Kossua ja väkeviä sai vain sen 4 puolen litran pulloa.1983 maksoi kossu jotain 40 markan paikkeilla.
Spurkut ostivat pihjajanmarjaviiniä,Sorbusta,ruskaa,vinettoa ja cambinaa.

Äänestä

Mun ensinmäiset kokemukset oli kun viinakauppa oli kalevankadulla missä nykyään on SPR:n kirppis....siellä oli vielä ne kaikkein pahimmat myyjät jotka luulivat olevansa jumalasta seuraavia.
"väkeviä sai vain sen 4 puolen litran pulloa" tuo oli ihan täysin myyjästä kiinni mielyttikö naamasi sitä .
Tuo Sorbushan oli näiden spurgujen mielijuomaa
Ööööhhhh muistit hieman alakanttiin kossun hinnan se oli 1983 55,00 mk
https://www.kossu.org/viina/elinkustannus_hinta.shtml

Äänestä

No niin varmaan oli.Muistan myös tuon spr kirppiksen alkon kalevankadulla.Isäni vei sinne aina tyhjiä pulloja morris mini farmarilla.Niitä koko perhe kannettiin.Olivat pahvilaatikoissa.
Äijä aina keräsi suuret pullovarastot ja ne vietiin kerralla.Tais joskus 70 luvun lopulla muuttaa työväenkadulle toi alko.

Äänestä

En muista koska viinakauppa muutti työväenkadulle mielikuva olisi että joskus -80 alkupuolella...ehkä joku muistaa tarkemmin ja kertoo :D
Mun hen.koht. käynnit alkoi kun alko oli vielä kalevankadulla, kun täytin 18v. menin onnessani viinakauppaan ostamaan Patras Muscatel pulloa.......ei myity sanottiin vaan että tule huomenna uudestaan eivät edes kaljaa myineet...täytyi tyytyä keppanaan Anttilasta :D
Alaikäisinä haetutettiin Valtterilla,MiiluPenalla ym. Kossut ym. väkeviä kun antoi sen 10mk. hakupalkkaa...sehän riitti siihen sorbukseen :D

Äänestä

Vanha Anttila eli sitä ennen heps oli kyllä huippukauppa.Huomasitko että petimme sinua.
Tais lopettaa myös siinä 1978 aikoihin ja muuttui Anttilaksi.Alakerrassa oli se musiikkiosasto ja myyjänä poliisiteeveen Raija Pelli.Muscatelliä tuli kans joskus juotua kuten minttusuklaa viiniäkin.Krapula oli aivan kauhia.

Äänestä
  • "Muscatelliä tuli kans joskus juotua kuten minttusuklaa viiniäkin.Krapula oli aivan kauhia. " Oot täysin oikeassa tosin tuosta Muscatellistä 3-4 kaljasta sai "pikakännin" ja todella hirveän krapulan :D
    "Ainakin vuosina 1981-1982 alko oli jo työväenkadulla"
    Kiitos tiedosta :D
    Tämä heps oli alkujaan vapudentiellä -70 luvulla siinä melkein mallaskoskea vastapäätä rakennus on jo purettu, taisi olla ensinmäinen "marketti" seinäjoella.
    Raija Pelliä en muista sieltä musiikkiosastolta vaikka tuli aika usein sielläkin vierailtua :C ..komea nainenhan se on

    Äänestä

Ainakin vuosina 1981-1982 alko oli jo työväenkadulla.Varmaan vuosikymmenen vaihteessa muutti.Muistaakseni vielä 1979 oli vielä kalevankadulla.

Äänestä

"Vanha Anttila " Siellähän lauantain aamupäivisin roikuttiin kahviossa koko "kylän sakki" :D

Äänestä

Anttilan baari joo tosiaan.Porukat istuskeli perjantaisin iltapäivällä vaikka oli vielä työaikaa jäljellä,Vielä 80 luvun alkupuolella viikonloppu aloitettiin jo töissä ollessa.Varsinkin kaupungin duunariporukka.Puolenpävän maissa maistissa.Kaljaa haettiin centrumin kaupasta.lehtiseltä ja cityliesteestä.Työnjohtokin ajoi usein alkoon jo klo 12 maissa ruokatunnilla.Silloin ei työnantaja paljoa kaljan ja viinan maisteluihin perjantaipäivänä puuttunut vaikka työaikaa oli vielä muutama tunti jäljellä.Toki kaikissa työpaikoissa ei viinalla läträäminen onnistunut.

Äänestä
  • Kersat rallaa vaikka kello pian 02.00 sinoa mikä on muuttunu et vaha rinki on loppu.uus ei oo niinku ennen.tuli ajeltua 1982 vuodesta saakka

    Äänestä

  • Tuota.......mitä oot vetänyt ..olisko paree että pysyt vaan niissä huumehörhöjen palstoila.

    Äänestä

  • "Porukat istuskeli perjantaisin iltapäivällä vaikka oli vielä työaikaa jäljellä" Eiköhän tuo koskenut vaan kaupungin duunarisakkia, itse olin tuolloin 70luvulla Itikalla töissä ja takuulla olisi saanut potkut jos olisit alkanut ryyppäämään kesken työpäivän ja sama koski kaikkia jotka tunsin jotka olivat yksityisillä töissä.

    Äänestä

  • Oli varmasti yksityispuolella noin...kaupungin hommishan saa vielä tänäkin päivänä olla juovuksissa työaikana. Siitähän on ihan esimerkki olemassa

    Äänestä

Kaupungin kunnallistekniikan lapiomiehet ja pikkupomot .Ne alkoi juopottelun yleensä iltapäivällä klo.13.00 jälkeen.Työmaakopit oli musiikki järvenpään takana pellolla.Sieltä käytiin centrumin kaupasta hakees kaljaa sekä työväenkadun alkosta kossua.Isommat pomot vähän torui että älkääpä kaikkia vielä juoko.Säästäkää kotiiikin vähän.Näin ainakin 70-80 luvun vaihteesssa.Tämä tapa oli kuulemma voimassa koko Suomessa perjantaisin.60 luvullahan lauantai oli vielä työpäivä.

Äänestä

Ja sitten porukka oli kuset housussa, tosi hyvä. Perus juoppoja joille nyt nuoremmat saa maksaa huippu eläkkeitä palkoistaan

Äänestä

Niin kyllähän ne ketkä silloin 80 luvun vaihtees oli duunis on jo lähes kaikki kuollu.nämä 40-50 luvun vaihees syntyneet.niitä skörde varmaan tarkoitti.niillwhän on valtio kustantanu asunnot ja huippuhyvät eläkkeet ja edut.tosin kekkosen aikaan kaikilla meni hyvin kun kokkarit ei päässeet valtaan.tuntuu että sodassa olleet elävät kaueman kuin muut.60-80 luvulla syntyneitä kuolee kuin liukuhihnalta.mikä vitun elinaikaodote tää on.nykyään kuollaaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Waari kirjoitti:

Moniko täällä muistaa viinakaupan tyylin -80 luvun taitteeseen saakka, kaikki juomat tiskin takana pohja asiakkaaseen päin ja myyjinä täysiä ky#piä piti seistä hyvä ettei asennossa ja jos erehdyit hymyilemään tai olemaan hauska niin sait lähteä tyhjinkäsin ulos....oli meinaan niin haudanvakavaa touhua.
Ne pari pulloa jotka myytiin käärittiin paperiin ja tungettiin siihen pieneen vihreä/valkoiseen muovipussiin.
Eikös ollut joku tietty määrä mitä sai A-olutta ja lonkeroa...vai muistanko ihan väärin ?
Tuossa Fredin kappale vuodelta -69 .......oli tuolloin täysin totta
https://www.youtube.com/watch?v=_K0hPORGcKQ

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu